Jak spędzić weekend #wGdyni

Dzień Otwarty Stena Line
Raz w roku Stena Line organizuje Dzień Otwarty dla zwiedzających. Jest to nie tylko okazja, aby zwiedzić statek Stena Spirit od środka i zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla turystów, ale także skorzystać z wielu specjalnie przygotowanych atrakcji. Na pokład promu będzie można wejść w piątek 25 maja w godz. 13.00 - 18.00. Wstęp wolny.
Na terminal dojedziemy bezpłatnym autobusem nr 4F, kursującym sprzed dworca Głównego PKP w Gdyni od 11.11 co 20 minut. Zmotoryzowani znajdą przed terminalem przy ul. Kwiatkowskiego 60 parkingi dla samochodów osobowych.
Kino Otwarte w Muzeum Miasta Gdyni
Celem spotkań w ramach Kina Otwartego jest edukacja na temat praw człowieka. Filmy pomagają dotrzeć do ukrytych emocji, inspirują do zmian, dają nadzieję, rozwijają samoświadomość, pozwalają z dystansu spojrzeć na problemy.
Projekcje filmów dokumentalnych na tematy prawo – człowiecze stanowią punkt wyjścia do dyskusji na temat problemu, zjawiska przedstawionego w filmie. Projekt odpowiada na problem rosnącego zjawiska mowy nienawiści i działań dyskryminacyjnych, które przekładają się na wzrost przestępstw motywowanych nienawiścią.
W piątek 25 maja „Kino Otwarte: Arabski Sekret” – pokaz flmu i dyskusja
Opis filmu: Trzydziestokilkuletni Kamil Filipek pragnie poznać swojego ojca, Ilhama Al Madfaia – bliskowschodnią gwiazdę arabskiej muzyki folkowej. Ojciec i syn nigdy się wcześniej nie spotkali. Podróż, jaką bohater odbywa wraz z filmową ekipą, to jednocześnie próba znalezienia odpowiedzi na pytanie o sens życia, własne korzenie, kim jestem i jaką drogą podążam? Czy jeśli uda mu się zobaczyć z ojcem, to mu w tym pomoże? „Arabski sekret” Julii Groszek, to emocjonalna ballada o poszukiwaniu samego siebie, ukazana przez pryzmat dwóch światów i dwóch kultur. Kamil łączy je w sobie – wychowany w Polsce, w duszy czuje głęboki związek ze Wschodem.
Gośćmi spotkania będą Julia Groszek oraz Kamil Filipek, czyli reżyserka flmu i jego główny bohater.
Gdyńskie warsztaty podróżnicze Dominik Szmajda
Miasto Gdynia i Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Gdynia zapraszają na kolejne spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat”. Gościem będzie Dominik Szmajda, który opowie o swoim samotnym trawersie dżungli w Kongu.
Prelegent, nauczony doświadczeniem poprzedniej, nieudanej próby przejścia lasu równikowego w Demokratycznej Republice Konga, tym razem spakował się skrajnie minimalistycznie. Planował przemierzyć Park Narodowy Odzala-Kokoua ze wschodu na zachód – samotnie, poza szlakami, bez przewodnika, tragarzy i wsparcia z zewnątrz. Po dwóch dniach zmagań z niewyobrażalnie gęstą roślinności, zorientował się, że nie podoła nawet z niewielkim plecakiem i zmienił taktykę. „Zaatakował” las od północy i po kilku dniach marszu znalazł się w obszarze zupełnie dziewiczym. O tym marzył i tego szukał. Olbrzymie drzewa, mięsiste, liściaste krzewy i 10 dni wędrówki (140 km) bez kontaktu z drugim człowiekiem. W tej wspaniałej scenerii przeżył najbardziej dramatyczne chwile w życiu - dwukrotnie zaatakowały go leśne słonie.
Spotkanie odbędzie się w piątek 25 maja w godz. 18:00 – 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.
Dzień Matki w Akwarium Gdyńskim
W najbliższą sobotę 26 maja w Akwarium Gdyńskim (al. Jana Pawła II) świętowany będzie Dzień Matki.
Najlepszy prezent dla każdej mamy to spędzenie czasu w gronie najbliższych. W Akwarium Gdyńskim tego dnia będzie obowiązywał darmowy wstęp dla wszystkich mam, które odwiedzą obiekt wraz ze swoimi pociechami. Promocja biletowa skierowana jest do wszystkich mam, niezależnie od wieku podopiecznych.
Akwarium będzie czynne od godz. 9.00 do godz. 19.00 (kasy do 18.30).
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia
Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.
Open House Gdynia 2018
„Open House Gdynia" to polska odsłona międzynarodowego festiwalu „Open House Worldwide", który otwiera drzwi do dobrze zaprojektowanej przestrzeni.  W najbliższy weekend 26-27 maja we wszystkich lokalizacjach na uczestników czekać będą przewodnicy, którzy chętnie podzielą się tajemnicami Gdyni: opowiedzą o historii budynków, twórczych remontach, dawnych mieszkańcach.
Tematem przewodnim czwartej edycji festiwalu jest "morze". „Brama na świat, miasto z morza i marzeń, urzeczywistnienie snu o Polsce nad Bałtykiem” – Gdynia od samego początku funkcjonowała w słowach wizjonerów i świadomości zwykłych Polaków jako nierozerwalnie związany z morzem symbol otwartości, nowoczesności, rozwoju i narodowego sukcesu. Nie da się opowiadać o Gdyni z pominięciem jej morskiego rodowodu, tak jak nie da się mówić o polskiej obecności nad Bałtykiem nie wspominając o Gdyni. Dlatego też w czwartej edycji Open House Gdynia uczestnicy opanują port i stocznię, wysłuchają opowieści wilków morskich i „pań marynarzowych” oraz sprawdzą, czy ryby głosu nie mają. Po raz pierwszy wtargną na statki, łodzie i okręty, aby poznać blaski i cienie żeglarskiego życia. Wspólnie z ekspertami, architektami i mieszkańcami zbadają morską tożsamość naszego miasta. Nie zabraknie przy tym tego, co w Open House najlepsze – wyjątkowych mieszkań i opowieści ich mieszkańców, niedostępnych na co dzień wnętrz i przestrzeni, spacerów nieutartymi szlakami oraz warsztatów dla najmłodszych miłośników architektury.
Obowiązują zapisy.
Gdynia Rhythmic Stars
Gdynia Rhythmic Stars - to nowy turniej gimnastyki artystycznej zatwierdzony przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną - FIG. W zawodach wezmą udział zawodniczki w kategorii juniorek i seniorek.
Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8, weekend 26-27 maja godz,. 10:00-18:00
Wstęp wolny.
„Portret Mamy?” – rodzinne warsztaty fotograficzne
Podczas warsztatów rodzinnych organizowanych w Muzeum Miasta Gdyni w sobotę 26 maja o godz. 11:00 z okazji Dnia Matki, to oczywiście Mamy będą w centrum wydarzeń. Dzieci zapoznają się z podstawową obsługą aparatu fotograficznego, odpowiedniego kadrowania. Wszystko to pomoże w wykonaniu „Portretu Mamy”.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc Muzeum prosi o wcześniejszą rezerwację w Ośrodku Edukacji Muzeum Miasta Gdyni, drogą mailową: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37
Zawody kolarskie dla amatorów Gran Fondo NY
W niedzielę 27 maja w Gdyni odbędzie się pierwsza polska edycja globalnego cyklu zawodów kolarskich dla amatorów Gran Fondo NY. Organizatorzy GFNY Gdynia przygotowali pięć tysięcy pakietów startowych i dwie trasy: 80 km i 136 km. Ambasadorem imprezy został Zenon Jaskuła, jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy w historii, trzeci zawodnik Tour de France i wicemistrz olimpijski z Seulu.
Takiej imprezy w Polsce jeszcze nie było. Miłośnicy kolarstwa doczekali się wreszcie klasyka wzorowanego na słynnych włoskich Gran Fondo.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Ogrodowe Niedziele w "Marszewie"
Co tydzień, w niedziele do końca września 2018, w godzinach 10:00 - 16:00 można zwiedzać Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" oraz wziąć udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin (leśnictwo, botanika, ornitologia, puszczaństwo, snycerstwo, rymarstwo). Zajęcia zwykle odbywają się w dwóch turach, o godz. 11:00 i 13:00. W niektórych warsztatach liczba osób mogących wziąć udział jest ograniczona; w takich wypadkach organizowane są zapisy. Każdorazowo rozpalane jest także ognisko (prowiant we własnym zakresie).
W niedzielę 27 maja Piknik „Craftuj z leśnikami”; m.in. – „Snycerstwo - formy użytkowe - kształty i motywy zaczerpniete z natury” (Janina Gajska-Bruzdowicz), „Bushcraft / puszczaństo (Jarosław Wrosz), warsztaty kaletnicze (Adam Gełdon), pokaz kulinarny dziczyzna (Anna Wierzbicka), „Sekretne życie pszczół, miodobranie” (Waldemar Hinc), „warsztaty z drewnem" (Piotr Hirsz).
„Podglądanie morza” – rodzinny spacer po Orłowie
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza w niedzielę 27 maja o godz. 12:00 na wspólny spacer po jednej z najpiękniejszych dzielnic Gdyni – Orłowie. Dzięki projektowi historycznemu „Posłuchaj Gdyni” uczestnicy wsłuchają się we wspomnienia osób związanych z tym miejscem. Na końcu usiądą wspólnie na plaży i podelektują się morzem oraz słodkościami.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc Muzeum prosi o wcześniejszą rezerwację w Ośrodku Edukacji Muzeum Miasta Gdyni, drogą mailową: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37.
Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza zaprasza w weekend 26, 27 maja o gdzo. 19;00 na premierowe „Zabójstwo króla” Piera Paola Pasoliniego w reżyserii Krzysztofa Babickiego.
„Zabójstwo króla” to przekorna rozprawa o konflikcie pokoleń, walce dobra ze złem, religii, erotyce i społeczeństwie konsumpcyjnym. Mocna i poruszająca sztuka, w której dojrzały, bogaty bohater buntuje się przeciwko własnemu losowi. Wikła się w skomplikowaną relację z synem, zadaje pytania o Boga, politykę, seksualność, ludzkie dewiacje i apokaliptyczną wizję historii.
Więcej na www.teatrgombrowicz.art.pl.
Centrum Kultury proponuje
Centrum Kultury zaprasza:
– w piątek 25 maja o godz. 19.00 na pożegnanie z tytułem „Umowa o arcydzieło” w reż. Magdaleny Bochan-Jachimek.
Bilety: 20 zł.
- w sobotę 26 maja o godz. 19.00 i 27 maja o godz. 17.00 na spektakl „Wieczory ateńskie” Piotra Gładilina w reż. Mateusza Olszewskiego.
Bilety: 35/30 zł.
Teatr Gdynia Główna zaprasza
Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
– w sobotę 26 maja o godz. 19.00 na spektakl „Pan Kot” wg „Kota w butach” Angeli Carter w reż. Idy Bocian. Sprytny, przewidujący, niezależny i jak wszystkie koty – to Pan Kot wybiera sobie właściciela, a nie odwrotnie. Od tej chwili kierować będzie losem młodego oficera bez grosza przy duszy. Alternatywna, pełna zmysłowości wersja baśni o obutym kocie. Bilety: 30/35 zł.
- w niedzielę 27 maja o godz. 12.00 na Tymoteusz Rym Cim Cim insp. sztuka Jana Wilkowskiego, reżyseria: Luba Zarembińska. Pełen humoru i ciepła spektakl o niesfornym niedźwiadku – Tymoteuszu Rym Cim Cim i samotnie wychowującym go Tacie niedźwiedziu. Tymoteusz przygarnia bezdomnego psa, co prowadzi do wielu zabawnych perypetii. Bilety: 25 zł.
Klub Filmowy
Klub Filmowy (ul. Polska 1) zaprasza:
– w piątek 25, i niedzielę 27 maja, godz. 18.00 - thriller/psychologiczny „Prawdziwa historia” w reż. Romana Polańskiego.
Występują: Emmanuelle Seigner, Eva Green, Vincent Perez.
- w piątek 25 i niedzielę 27 maja, godz. 20.00 - komedię „Tully” w reż. Jasona Reitmana.
Występują: Charlize Theron, Mackenzie Davis, Mark Duplass.
Cena: 10 zł.
Repertuar na www.klubfilmowy.pl.
Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF!
Przed nami ostatnie pokazy najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata w ramach tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Gdyńskim Centrum Filmowym. Od soboty w repertuarze filmowe nowości, między innymi komedia „Nasze najlepsze wesele”.
Prawie 20 seansów zaplanowano na ostatni dzień najważniejszego przeglądu światowego kina dokumentalnego w Gdyni. W piątek, 25 maja, można zobaczyć takie filmy, jak „Zielone kłamstwa”, odsłaniający mistyfikacje „ekologicznego” przemysłu, „Człowiek delfin”, poświęcony postaci Jacquesa Mayola, legendarnego mistrza w nurkowaniu głębinowym, czy dokument „Westwood: punkówa, ikona, aktywistka”, którego bohaterką jest słynna projektantka mody.
Sala Warszawa
Sobota – Niedziela, 26-27 maja
Po latach – 10.40
Futrzaki ruszają na ratunek – 12.40
Prawdziwa historia – 14.20
Katyń. Ostatni świadek – 16.20
Nasze najlepsze wesele – 18.20
Made in Italy – 20.30
Sala Goplana
Sobota, 26 maja
Superagentka – 10.10
Tully – 11:50
Nasze najlepsze wesele – 13.50
Made in Italy – 16.00
Prawdziwa historia – 18.00
120 uderzeń serca – 20.00
Niedziela, 27 maja
Superagentka – 14.20
Made in Italy – 16.00
Prawdziwa historia – 18.00
120 uderzeń serca – 20.00
Sala Morskie Oko
Sobota – Niedziela, 26-27 maja
Sobibór – 10.50
Katyń. Ostatni świadek – 13.00
Futrzaki ruszają na ratunek – 15.00
Sobibór – 16.40
Tully – 18.50
Po latach – 20.50
Więcej informacji w Kalendarzu Wydarzeń

Powstanie największy na świecie system rowerów elektrycznych
Gdyńscy gimnazjaliści najlepsi w województwie
248 mln na rozwój gdyńskiego portu
Dzień Muzealnika #wGdyni
Kibicujmy razem na Chwarznie-Wiczlinie!