Gdynia solidarna z osobami z niepełnosprawnością

Już po raz 14. Gdynia świętuje Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Impreza rozpoczęła się kolorową paradą, która wyruszyła spod Urzędu Miasta w stronę muszli koncertowej na pl. Grunwaldzkim. Tam odbyła się impreza plenerowa. W marszu wzięło udział blisko pół tysiąca osób. Miasto reprezentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki oraz Andrzej Bień, wiceprzewodniczący Rady Miasta.
- Od wielu lat staramy się, aby Gdynia była miastem przyjaznym, w którym każdy, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności, czuje się dobrze. Realizujemy to przed wszystkim w zakresie znoszenia różnorakich barier z tym związanych — mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała. - Dzisiaj natomiast jesteśmy tutaj, aby okazać solidarność z uczestnikami marszu, którzy w wesołej atmosferze chcą świętować „Dzień Godności” – dodaje.

XIV gdyńskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną mają na celu integrację osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym, prezentację ich możliwości artystycznych oraz łamanie stereotypów dotyczących niepełnosprawności.
- Uczestnicząc w marszu chcemy podkreślić, że niepełnosprawni gdynianie powinni cieszyć się naszym szacunkiem, troską i wsparciem. Tak żeby, w miarę swoich możliwości, mogli korzystać z tego, co jest dostępne dla każdego mieszkańca – mówi Andrzej Bień, wiceprzewodniczący Rady Miasta.
Marsz odbył się pod nazwą „Co nam w duszy gra”. Ulicą Świętojańską przeszła parada z orkiestrą i zespołem cheerleaderek. W wydarzeniu wzięło udział blisko pół tysiąca osób.
- W Gdyni mamy dużo przyjaciół i właśnie dzisiaj chcemy to pokazać – mówi Joanna Milewska, pełniąca obowiązki dyrektora Ośrodka-Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Gdyni. – Osoby niepełnosprawne potrafią cieszyć się życiem jak każdy i potrafią wiele zdziałać. Naszym celem jest uświadomienie tego ludziom. – dodaje.

Gdyński Dzień Godności zwieńczył piknik na Placu Grunwaldzkim. Na uczestników czekały m.in. gry i konkursy na świeżym powietrzu, malowanie dłońmi i zajęcia z misami dźwiękowymi.
Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną są organizowane przez Ośrodek-Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy przy wsparciu miasta.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

Powstanie największy na świecie system rowerów elektrycznych
Gdyńscy gimnazjaliści najlepsi w województwie
248 mln na rozwój gdyńskiego portu
Dzień Muzealnika #wGdyni
Kibicujmy razem na Chwarznie-Wiczlinie!