Zaprzyjaźnij się z sąsiadem i świętuj!

Dobry sąsiad to skarb. Wiedzą o tym wszyscy. Mieszkańcy Chyloni nie tylko wiedzą, ale również potrafią docenić. Dlatego już po raz dziesiąty w ich dzielnicy zostanie zorganizowany festyn z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada. Ale nie tylko tam. Posiadanie dobrego sąsiada, to ważna sprawa, dlatego ten fakt będzie można świętować przez trzy dni.
Podleje kwiatki i przypilnuje mieszkania pod naszą nieobecność, pożyczy cukier, wytrzepie nam dywan, pomoże wnieść zakupy, odbierze naszą paczkę od kuriera czy po prostu zatrzyma się, uśmiechnie i chwilę porozmawia. O kim mowa? O dobrym sąsiedzie. Czy w obecnych czasach jest to towar deficytowy? Absolutnie nie. Wystarczy tylko na chwile zatrzymać się w pędzie życia codziennego i zauważyć, kto mieszka obok nas. Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy Chyloni. Wiedzą i działają. A w ich ślady idą kolejne dzielnice organizując festyny i wiele atrakcji integrujących lokalną społeczność.
18 maja
Już 18 maja w godz. 16.00-20.00 między budynkami przy ul. Zamenhofa i Opata Hackiego w Chyloni odbędzie się dziesiąta edycja festynu z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada.
Święto to oficjalnie obchodzone jest na całym świecie od 2000 roku. Ma na celu integrację mieszkańców oraz aktywizację ich życia lokalnego. Pierwszy Dzień Sąsiada w Chyloni odbył się 9 lat temu z inicjatywy Klubu Osiedlowego „Apteka”. Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem mieszkańców, co zaowocowało kolejnymi edycjami.
Organizacją wydarzenia zajmuje się Fundacja Zmian Społecznych "Kreatywni", w którą aktywnie włączają się miejscowe organizacje, instytucje, ale przede wszystkim sami mieszkańcy. Festyn poprzedzony jest tygodniowymi przygotowaniami, gdzie podczas sąsiedzkich spotkań ustalany jest plan działania, przydzielane role i obowiązki. Wszystko po to, by w piątkowe majowe popołudnie móc usiąść na świeżym powietrzu, skosztować sąsiedzkiej kuchni, wspólnie urządzić grilla, odpocząć, porozmawiać, pograć i pobawić się, a nawet pochwalić się swoimi artystycznymi talentami. A to wszystko w rytmie lokalnej muzyki. W programie również: lot balonem, zabawki dmuchane, wata cukrowa, wernisaż, gra miejska, mały wyścig na deskorolkach.
Dziesiąty, jubileuszowy festyn zostanie symbolicznie uhonorowany posadzeniem przyniesionych przez gości sadzonek w „Społecznym Ogrodzie Przyjaźni”. Ale to nie wszystko, jedną z atrakcji będzie Wielki Przejazd na Byle Czym, czyli nietypowe otwarcie fragmentu nowo wybudowanej ulicy Komierowskiego. Szczegóły przejazdu tutaj.
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Podniebne kino dzielnicowe
O godzinie 21.00, po zakończeniu obchodów Europejskiego Dnia Sąsiada na osiedlu przy ul. Opata Hackiego i Zamenhofa odbędzie się projekcja filmu „pod chmurką”. Wyświetlona zostanie animowana produkcja z 2015 roku „Mały Książę”. Projekcja odbędzie się na terenie boiska przy Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych (dawne IV LO) – wejście od ul. Komierowskiego.
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Uwaga!
W związku z organizacją imprezy pod nazwą „Europejski Dzień Sąsiada”, 18 maja w godzinach od 15.00 do 21.00 wyłączona z ruchu zostanie ulica Zamenhofa na odcinku od ul. Komierowskiego do zjazdu na posesję Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nr 2 ul. Opata Hackiego 13.
Wszystkich kierowców prosimy o dostosowanie się do zmienionej organizacji ruchu oraz o podporządkowanie się poleceniom funkcjonariuszy kierujących ruchem.
19 maja
19 maja w godz. 14.30-18.30 na terenie Szkoły Podstawowej nr 53 (ul. Hallera 9) odbędzie się piknik sąsiedzki dla mieszkańców Redłowa i Wzgórza św. Maksymiliana.
Należy przynieść: koce, leżaki i grille, sprzęt sportowy oraz prowiant. W programie m.in.: warsztaty naukowo-eksperymentalne, warsztaty grania na kotłach karaibskich z Ambershire i warsztaty z recyklingu.
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
20 maja
20 maja w godz. 14.00-18.00 na polanie przy ulicy Wiczlińskiej (przed pierwszym rondem - miejsce ubiegłorocznych pokazów w ramach „Kina pod chmurką”) odbędzie się „Piknik rodzinny ze strażakami i wymianą sąsiedzką w tle” .
W programie: pokaz działań ratowniczych OSP, animacje dla dzieci, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, rodzinne zawody sprawnościowe, zaproszenie do wymiany sąsiedzkiej. W trakcie wydarzenia będą dostępne: strefa gastronomiczna (w tym grillowa), dmuchane miasteczko, strefa działań pożarniczych i wymiany sąsiedzkiej.
Wydarzenie zwyciężyło w głosowaniu w ramach konkursu „Przyjazna Dzielnica” edycja 2017.
Organizatorem imprezy są Rada Dzielnicy Chwarzno Wiczlino oraz OSP Wiczlino.
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
20 maja w godz. 16.00-20.00 odbędzie się pierwszy w historii dzielnicy Leszczyki Dzień Sąsiada. Do dyspozycji gości będą stoły, ławy i parasole, rozpalone grille. Należy przynieść własny prowiant i napoje. Dla najmłodszych uczestników przygotowano niespodziankę.
Miejsce: teren zielony Wzdłuż Estakady Kwiatkowskiego między ul. Ramułta a Opata Hackiego (ul. Niemojewskiego).
Organizatorami są Rada Dzielnicy Leszczynki oraz Fundacja Zdrowy Smyk.
Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!