Zobacz świat kina „od kuchni” w Gdyńskiej Szkole Filmowej

Najnowocześniejszy sprzęt filmowy w Polsce, pokaz charakteryzacji, sesja zdjęciowa na czerwonym dywanie czy spotkanie z Katarzyną Figurą i Arkadiuszem Jakubikiem – to tylko niektóre z atrakcji Dnia Otwartego Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Już 6 maja każdy chętny będzie mógł się poczuć jak gwiazda i zobaczyć filmowy świat od kuchni.
                                                 
Dzień Otwarty Gdyńskiej Szkoły Filmowej będzie kilkugodzinnym maratonem atrakcji i spotkań z wybitnymi twórcami polskiego kina. Wszystko rozpocznie się 6 maja w samo południe. Prezydent Wojciech Szczurek przekaże studentom gdyńskiej filmówki symboliczny klucz do Gdyńskiego Centrum Filmowego. Wtedy to oni przejmą władanie nad budynkiem i Placem Grunwaldzkim. To właśnie w tych miejscach rozegra się akcja Dnia Otwartego.
Plac Grunwaldzki zamieni się w prawdziwy plener filmowy. Będzie tam można zobaczyć nowoczesny sprzęt  filmowy. Zaprezentuje go Arkadiusz Tomiak – operator filmowy, autor zdjęć m.in. do filmów „Człowiek z magicznym pudełkiem” Bodo Koxa i „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza. Przywiezie on ze sobą nowoczesne kamery, największy w Polsce kran i tor kamerowy oraz specjalistyczne oświetlenie i drony. Wszystko to będzie można obejrzeć z bliska i przyjrzeć się, jak pracuje. A to dlatego, że posłuży on do nagrania prawdziwej filmowej sceny, w której każdy chętny będzie mógł wziąć udział.
– Takiego sprzętu jeszcze w Gdyni nie było. Jeśli warunki pozwolą, nad placem latać będzie dron z podwieszoną pełnowymiarową kamerą, tak jak nad murawą piłkarskiego stadionu. Sprzęt zostanie użyty w inscenizacji krótkiej batalistycznej sceny z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. Pracą ekipy filmowej pokieruje nasz absolwent, Adrian Apanel, a każdy chętny będzie mógł zostać statystą – zapowiada Jerzy Rados, wicedyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
Podczas Dnia Otwartego Gdyńskiej Szkoły Filmowej będzie również można poddać filmowej charakteryzacji i wziąć udział w sesji zdjęciowej na czerwonym dywanie. Przygotowano także warsztaty dubbingowe do filmu animowanego, które poprowadzą Paweł Czarzasty i Piotr Pastuszak. A Andrzej Tomczak opowie, na czym polega korekcja barwna w filmie. Najmłodsi mogą też liczyć na udział w lekcjach animacji.
Nie zabraknie również spotkań z gwiazdami kina. W sali Warszawa na scenie wystąpi Katarzyna Figura. Będzie bohaterką widowiska pt. „Figura” w reżyserii Pawła Miśkiewicza.
– Spotkanie z nią to będzie spektakl muzyczno-teatralny. Katarzyna Figura opowie o swojej karierze. Będzie też śpiewać – mówi Magdalena Jacoń, rzecznik prasowy Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Wieczorem, w sali Goplana, widzowie będą mogli również zobaczyć komedię obyczajową „Pociąg do Hollywood” Radosława Piwowarskiego, film przełomowy w karierze aktorki.
Gościem specjalnym Dnia Otwartego będzie aktor Arkadiusz Jakubik. Spotkaniu z artystą będzie towarzyszyć pokaz filmu w jego reżyserii, pt. „Prosta historia o morderstwie”. W sali Goplana, tego samego dnia, pokazane zostaną filmy „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego oraz „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, w których zagrał Arkadiusz Jakubik.
Wieczorną część Dnia Otwartego GSF wypełni spotkanie z Robertem Glińskim, współtwórcą Gdyńskiej Szkoły Filmowej i autorem jej programu nauczania. Przed rozmową z reżyserem będzie można obejrzeć – przedpremierowo – jego najnowszy film pt. „Czuwaj”, który do kin ma wejść w czerwcu tego roku.
– Liczymy, że gdynianie i mieszkańcy Trójmiasta nie zawiodą, skorzystają z naszego zaproszenia, odwiedzą nasze progi, będą się bawić filmem i zajrzą w kulisy naszej szkoły – mówi Jacoń.
W ramach Dnia Otwartego w Gdyńskim Centrum Filmowym, w sali Morskie Oko, będzie można także zobaczyć kilkanaście filmów krótkometrażowych, głównie dyplomów absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Projekcje odbędą się
w kilku blokach. Wyświetlone zostaną:
- „Matka” Łukasza Ostalskiego, „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy, „Między nami” Macieja Millera oraz „Dzień babci” Miłosza Sakowskiego.
- „Niedziela” i „Fastfood”, czyli filmy absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Eryka Lenartowicza, który otrzymał nominację do Konkursu Cinéfondation na Festiwalu w Cannes 2018.
- film dokumentalny „Gdynia od świtu do zmierzchu” Adriana Apanela, Miłosza Sakowskiego, Karoliny Zaleszczuk, Macieja Bartosza Kruka, Anny Gnadczyńskiej, Sylwii Galon, Mateusza Żeglińskiego, Eryka Lenartowicza, Małgorzaty Różalskiej, Marcina Koszałki i Łukasza Brodowicza.
- najnowsze filmy dyplomowe absolwentów: „Casting” Katarzyny Iskry, „Nowy Bronx” Filipa Ignatowicza, „Mleko” Urszuli Morgi, „Przyjazd” Justyny Pelc, „Dzieciak” Pawła Podolskiego, „Pola” Edyty Rembały oraz „Nie da się kochać” Piotra Wołodźko.
– Dzień Otwarty będzie promocją tego, co w naszej szkole najlepsze i najbardziej dla niej charakterystyczne. Pokażemy filmy zrealizowane przez studentów, które zdobywają nagrody na najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą. Odsłonimy kulisy warsztatu filmowego i spotkamy się z ciekawymi osobowościami kina. Już tradycyjnie w majową niedzielę zachęcamy gdynian i mieszkańców Trójmiasta do wspólnej filmowej zabawy – zaprasza Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!