„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna

Z bezpłatnych badań i konsultacji ze specjalistami będą mogły skorzystać osoby cierpiące na chromanie przestankowe, czyli ból kończyn dolnych spowodowany zmianami miażdżycowymi tętnic. Konsultacje odbędą się w najbliższy piątek, 27 kwietnia przy placu Kaszubskim w Gdyni, w godz. 9.00-17.00. Zapisy na wizytę odbywają się wyłącznie na miejscu, w dniu wydarzenia.
Chromanie przestankowe to choroba, która na początku objawia się lekkim bólem w łydce pojawiającym się nawet podczas chodzenia po płaskim terenie. Kolejny symptomem jest promieniujący od łydek do stóp uda, bioder czy pośladków ból. W miarę postępowania choroby mogą pojawić się dalsze objawy niedokrwienne takie jak: blada skóra, zimne palce lub cała stopa. Ważna jest szybka reakcja, gdyż późne rozpoznanie zmian miażdżycowych może doprowadzić do różnych powikłań. Wśród czynników wpływających na rozwój miażdżycy specjaliści wymieniają m.in. palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, nieprawidłową dietę, nadwagę, brak aktywności fizycznej czy cukrzycę.
Akcja „Życie tętni otwartymi naczyniami” przygotowana została z myślą o osobach powyżej 55 roku życia.
Jej celem jest zapewnieni chorym na chromanie przestankowe dostępu do lekarzy specjalistów, zachęcanie do systematycznych badań, zwrócenie uwagi na problemy związane z chorobami naczyń i trudnościami z przeprowadzeniem specjalistycznego leczenia.

Badania i konsultacje z lekarzem będą dostępne w ruchomej poradni, czyli specjalnie dostosowanym autobusie. Za pomocą sprzętu do pomiaru ciśnienia tętniczego lekarz będzie mógł określić tzw. współczynnik ABI, pozwalający ocenić stopień zaawansowania choroby tętnic. Pacjenci będą mogli także skonsultować się z chirurgiem naczyniowym w kwestiach profilaktyki chorób naczyń.
Konsultacje odbędą się w najbliższy piątek, 27 kwietnia przy Placu kaszubskim w Gdyni, w godz. 9.00-17.00. Zapisy na wizytę odbywać się będą wyłącznie na miejscu, w dniu wydarzenia.
Infolinia akcji „Życie tętni otwartymi naczyniami” działa w godz. 9.30-17.00 pod numerem tel. 539 777 500.
Mobilna poradnia odwiedzi też Kraków, Wrocław, Łódź, Białystok, Lublin, Bydgoszcz i Poznań.
Organizatorami wydarzenia są: Grupa Adamed, Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej, Akademia PTChN.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!