Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!

Wykluło się pierwsze z trzech spodziewanych piskląt w gnieździe gdyńskich sokołów. Jego płeć będzie znana pod koniec tygodnia. Bryza wysiaduje wciąż jeszcze dwa jaja, kolejne pisklaki powinny pojawić się w najbliższych dniach.
Pierwsze tegoroczne pisklę jest już dziewiątym potomkiem Bryzy i Bosmana.
- To pierwsze pisklę w Polsce wyklute pod okiem kamer. To najlepsza oznaka tego, że wiosna na dobre zawitała do Gdyni - cieszy się Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. - Czekamy jeszcze, aż wyklują się dwa kolejne pisklęta i myślę, że najdalej w przeciągu dwóch, trzech dni powinny się pojawić – dodaje.


Kiedy na świecie będzie już cała trójka gdyńskich sokołów, zostanie ogłoszony konkurs na wyłonienie dla nich imion.
- Jak tylko trochę podrosną, ogłosimy konkurs, myślę, że najwcześniej za tydzień pomyślimy o tym - mówi Sławomir Sielicki.
Rodzice pisklaka to urodzony w 2010 roku Bosman i młodsza o dwa lata Bryza. Pierwsza w Gdyni pojawiła się Bryza, która do naszego miasta przyleciała w 2013 roku z oddalonego o 376 km Neustrelitz w Niemczech. Wkrótce dołączył do niej, z południa Polski – dokładnie z Wrocławia, Bosman. Początkowo w gnieździe nie było młodych. Pierwszy lęg miał miejsce w 2015 roku. Bosman i Bryza opiekowali się wtedy jednym pisklakiem – samiczką. Kolejne małe sokoliki - samiec i dwie samice przyszły na świat w następnym roku. W 2017 roku do rodzeństwa dołączyły cztery samiczki: Fregata, Reda, Marina i Laguna.
Sokoły mieszkają w gnieździe znajdującym się na kominie elektrociepłowni PGE w Gdyni. Można je oglądać na żywo dzięki zamontowanym tam kamerom:
http://peregrinus.pl/pl/gdynia-pge-podglad

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!