Kolejny nowy żłobek dla gdynian

Na Witominie powstanie nowy żłobek, który zapewni co najmniej 78 dodatkowych miejsc dla najmłodszych mieszkańców Gdyni. Większość środków na budowę, pochodzić będzie z budżetu miasta. Pozostała część – z dofinansowania z ministerialnego programu „Maluch+”. Gdynia od wielu lat konsekwentnie realizuje politykę prorodzinną. Jej efektem jest m.in. zwiększenie liczby miejsc w żłobkach, nowe kluby dziecięce i punkty dziennych opiekunów w różnych częściach miasta. Nowe miejsce opieki dla dzieci poniżej 3. roku życia utworzone zostanie w dzielnicy Witomino.
 
– Żłobek powstanie przy ulicy Uczniowskiej 2. Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniesie 4 mln 800 tysięcy złotych, z czego 3 mln 240 tysięcy złotych pochodzić będzie ze środków własnych, a 1 mln 560 tysięcy, to kwota pozyskana z programu „Maluch+”. Dziś mamy w Gdyni 387 miejsc dla najmłodszych dzieci. W nowej lokalizacji powstanie co najmniej 78 kolejnych. Co najmniej, gdyż od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy i mamy nadzieję, że w oparciu o infrastrukturę, która powstanie, być może tych miejsc będzie mogło powstać znacznie więcej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
 
Programu „Maluch+” Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wspiera utrzymywanie i tworzenie miejsc opieki dla najmłodszych dzieci w całym kraju. Wśród szerokiej listy zakwalifikowanych dofinansowań znalazło się miejsce dla kilkudziesięciu projektów z Gdyni.
 
– Gdynia od kilku lat konsekwentnie realizuje projekt Gdynia Rodzinna. Żłobek, który powstanie jest jednym z jego elementów. To dla wielu kobiet szansa, aby pogodzić rolę matki i kobiety, która ma swoje aspiracje zawodowe, która chce wrócić na rynek pracy, a jednocześnie chce, aby jej dziecko było bezpieczne i otoczone opieką – dodaje Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny.
 
– W styczniu 2015 roku otwieraliśmy nową filię żłobka na Pogórzu, rok później na Dąbrowie, miesiąc temu w Cisowej, a za rok spotkamy się przy Uczniowskiej – zapowiada Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Obecnie, przy ulicy Uczniowskiej 2 funkcjonuje filia żłobka „Niezapominajka” dysponująca 55 miejscami dla najmłodszych gdynian. W ubiegłym roku w ramach programu „Maluch+” Gdynia na jej utworzenie otrzymała dotację w wysokości 92 400 zł.
 
– Do żłobka, który dziś działa przy ulicy Uczniowskiej, zostanie dołączony nowy budynek. Czy będzie to jedna filia, czy dwie osobne, tego jeszcze nie wiemy. Z uwagi na to, że jest to dofinansowanie w ramach projektu ministerialnego, musimy się dostosować – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

– Witomino to dzielnica, która jest bardzo popularna wśród młodych rodzin. Zlokalizowana jest w sąsiedztwie Gdyni-Zachód, gdzie współczynnik rodzin z małymi dziećmi jest najwyższy w naszym mieście. Lokalizacja, w której mieści się obecnie żłobek przy ulicy Uczniowskiej, znajduje się w rejonie objętym gminnym programem rewitalizacji, więc oprócz nowych miejsc w żłobku, powstanie także infrastruktura, zarówno drogowa jak i dotycząca estetyzacji dzielnicy – twierdzi Paweł Brutel, radny Gdyni.
 
Obecnie w Gdyni działają dwa samorządowe żłobki: „Niezapominajka” mająca dodatkowo 4 filie oraz niedawno otwarty żłobek „Koniczynka”.

Powstanie największy na świecie system rowerów elektrycznych
Gdyńscy gimnazjaliści najlepsi w województwie
248 mln na rozwój gdyńskiego portu
Dzień Muzealnika #wGdyni
Kibicujmy razem na Chwarznie-Wiczlinie!