Bruno i Weronika – mali gdynianie urodzeni w święto miasta

10 lutego, w 92. urodziny Gdyni, przybyła nam dwójka nowych mieszkańców. To Bruno i Weronika. W poniedziałek maluchy i ich mamy odwiedzili w szpitalu Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni oraz Beata Szadziul - pełnomocnik prezydenta ds. rodziny, którzy wręczyli im drobne prezenty. Upominki otrzymały też wszystkie inne dzieci, które obecnie dochodzą do zdrowia w obu gdyńskich szpitalach.  
Gdynia, w dniu swojego święta, zyskała dwójkę nowych mieszkańców. Pierwszy urodził się Bruno. Przyszedł na świat o godz. 2.59, ma 56 centymetrów i waży 3750 gram. Jego rodzice to Natalia Strzeżewska i Łukasz Górzny. Mały Bruno to ich pierwsze dziecko i 10 lutego sprawił im niespodziankę.
 
– Termin porodu był wyznaczony tydzień później, więc zaskoczył nas wcześniej, ale bardzo pozytywnie. Cieszymy się, że syn jest zdrowy, a to, że urodził się 10 lutego, to miło, bo z Gdynią jesteśmy związani od zawsze i to taka pozytywna data – mówi Natalia Strzeżewska, mama Bruna.
 
Później na świat przyszła Weronika. Urodziła się o godz. 4.30. Mierzy 57 centymetrów i waży 4270 gram. To druga córka Karoliny i Tomasza Markiewiczów. Dziewczynka ma się dobrze, a rodzice cieszą się, że urodziła się właśnie w dniu 92. urodzin Gdyni.
 
– Mieliśmy trochę późniejszą datę, ale Weronika wybrała 10 lutego i szczęśliwie tak się udało, że urodziła się w urodziny Gdyni. Myślę, że to będzie szczęście dla niej i dla Gdyni może troszkę też – mówi Karolina Markiewicz, mama Weroniki.


 
Maluchy urodziły się w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Dziś tradycji stało się zadość i, jak co roku, nowych gdynian i ich mamy odwiedził prezydent Wojciech Szczurek i Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny. Wręczyli oni rodzicom drobne prezenty: pluszowe misie, rożek, poduszkę oraz specjalne książeczki – gdyńską publikację, która ma wspierać młode mamy i opisuje pierwsze kroki z noworodkiem. Dodatkowo dumne mamy otrzymały list gratulacyjny od prezydenta.
 
– Cieszymy się z każdego nowego gdynianina i cieszymy się, że Bruno i Weronika dzisiaj, w sposób szczególny, wpisują się w historię naszego miasta. Dzieci, które urodziły się w dniu święta miasta, to dzieci szczególne. W tym roku urodziło się troszkę mniej maluchów niż zwykle, ale każde dziecko, które urodzi się w Gdyni jest dla nas cenne i bardzo się cieszymy, że gdynianie rosną w siłę i przybywa nam mieszkańców – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

 
Szczęśliwe mamy dwójki nowonarodzonych gdynian ucieszyły się z wizyty przedstawicieli miasta i oceniły ją bardzo pozytywnie i ciepło.  
 
– Bardzo fajnie, że sam pan prezydent przyszedł z życzeniami i prezentami. To na pewno będzie fajne wspomnienie – przyznaje Natalia Strzeżewska, mama małego Bruna.
 
Z okazji urodzin Gdyni nie zapomniano też o innych małych pacjentach obu gdyńskich szpitali. Odwiedziła ich dziś Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny i wręczyła im symboliczne upominki.
 
– Staramy się odwiedzić w ogóle dzieci, które są w szpitalu. Drobnym upominkiem chcemy sprawić, żeby ten pobyt rodziców  i dzieci tu trochę ubarwić i uświetnić, żeby miały jakąś pozytywną pamiątkę. W tym roku przygotowaliśmy miłe, fajne poduszeczki z napisem: Urodziny Gdyni. Myślę, że szczególnie pasują one do dzieci, które leżą w szpitalu troszkę dłużej – mówi Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny.
 
Pracownicy szpitala przyznają, że takie podarunki dobrze wpływają na małych pacjentów.
 
– Staramy się tu stwarzać bardziej rodzinną atmosferę, więc taka przytulanka to bardzo miły akcent. Dziecko może przytulić się do podusi i wróci do domu – mówi dr n. med. Halina Świątkowska, kierownik oddziału pediatrycznego Szpitala Morskiego im PCK w Gdyni.

Gdyńska firma tworzy rozwiązania dla światowych armatorów
Miasto widziane oczami dziecka
I Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych – ruszyły zapisy
Gdynia – najbardziej otwarta na obywateli w Polsce!
30. urodziny gdyńskiej firmy z Krzemowej