Teatrem aktywizowali dzielnice

Zakończył się projekt kulturalny realizowany w sześciu, wytypowanych do rewitalizacji dzielnicach miasta. Program pod nazwą „Gdynia Reaktywacja” prowadzony był przez kilka miesięcy z mieszkańcami dzielnic: Babie Doły, „Pekin”, Witomino, „Meksyk”, Oksywie i Chylonia. Zadanie miało na celu zaangażowanie mieszkańców w życie ich osiedli poprzez wspólne działania teatralne. Program zrealizował Teatr Gdynia Główna. Autorzy projektu przez kilka miesięcy odwiedzali najbiedniejsze dzielnice miasta i poprzez teatr uczyli mieszkańców wrażliwości i zaangażowania w sprawy ich osiedla.
- Bardzo gorąco zachęcam inne organizacje pozarządowe, instytucje kultury do tego, żebyśmy wychodzili z centrum, żebyśmy wspólnie działali na rzecz tych mieszkańców Gdyni, dla których być może przyjazd do centrum może stanowić czasem taką barierę może i psychologiczną nawet- mówiła podczas podsumowania projektu Ida Bocian, dyrektor Teatru Gdynia Główna.
Praca u podstaw
Ideą projektu było przekonanie mieszkańców poszczególnych dzielnic, że warto się zaangażować w życie swojego osiedla. Podczas spotkań zachęcano ich do wspólnego działania, integracji i sąsiedzkiego poznawania się nawzajem. Angażowano ich poprzez udział w zabawach oraz w zajęciach teatralnych. Integrowano ze sobą całe rodziny. Osią warsztatów integrujących dla rodzin były latawce, traktowane jako jedno z narzędzi teatru plenerowego. Latawce uczestnicy musieli zaprojektować i zbudować sami.

Największą trudnością, z jaką musieli sobie poradzić prowadzący była niestabilność grup i czasem mała frekwencja na zajęciach. Instruktorzy rozwiązali to w dość nietypowy, ale skuteczny sposób. Z zebraną grupą spacerowali po dzielnicy w okolicach boisk, szkół, placów zabaw i zapraszali napotkane osoby do wzięcia udziału w zajęciach.
„Trafiłam na niezwykle życzliwych i zdeterminowanych ludzi”
Realizatorzy projektu szukali jego uczestników w dzielnicach oddalonych od centrum miasta, w środowiskach marginalizowanych. Programem objęto mieszkańców dzielnic: Babie Doły, Witomino, „Meksyk”, Oksywie, Chylonia i „Pekin”.
- Miałam wiele obaw przed rozpoczęciem pracy na osiedlu „Pekin”. Gorące debaty toczące się w mediach w sprawie wzgórza „Orlicz-Dreszera”, narastający antagonizm podkręcany przez różne grupy społeczne sprawił, że przygotowałam się na trudną pracę. Tymczasem to jedno z najbardziej wartościowych doświadczeń, jakie zrealizowałam dotychczas. Kiedy byłam na etapie rozpoznawania potrzeb odbiorców przedstawienia, trafiłam na niezwykle życzliwych, zdeterminowanych, skłonnych do pomocy ludzi. W działaniach takich jak to na „Pekinie” widzę, że metoda teatru społecznego ma rzeczywisty wpływ- mówi Małgorzata Polakowska, instruktorka podsumowuje pracę ze społecznością „Pekinu”.

Wskazywanie problemów poprzez kreacje „Bohatera dzielnicy”
Uczestnicy projektu brali udział w warsztatach Teatru Forum, które miały zdiagnozować lokalne wyzwania, a następnie pokazać je na scenie w stworzonej przez nich sztuki o Bohaterze Dzielnicy.
Osoby, które pojawiły się na pokazach spektakli „Bohater Osiedla” bez trudu potrafiły odnaleźć w całej opowieści znajome wydarzenia i postaci, czasami także samych siebie. To wywoływało duże poruszenie u widzów. Zwracali uwagę, że ich historie zyskały dzięki wybraniu artystycznego środka przekazu.
- Wiedziałyśmy dokładnie, o której osobie jest mowa i o której sytuacji. To jest o nas.
- Są rzeczy, są historie, które nie dadzą się opowiedzieć normalnie, więc trzeba użyć tej baśni, tej fantazji i dopiero wtedy nabierają kształtu.
- To są nasze historie, ale wypowiedziane, tak jak my byśmy nie umieli.
: mówili po spektaklu mieszkańcy.

„Cudowne zjawiska”
Na podstawie przeprowadzonego projektu powstała publikacja Pt. „Cudowne zjawiska” Opisuje ona cały przebieg programu w poszczególnych dzielnicach. Zawiera liczne fotografie i opisy ćwiczeń realizowanych z mieszkańcami.
- Realizacja projektu „Gdynia-ReAktywacja” to odkrywanie energii i kapitału społecznego mieszkańców dzielnic, a także skarbnica wiedzy o Gdyni, zarówno tej historycznej, jak i tej osobistej, prywatnej i codziennej. To jednocześnie zderzenie z wieloma trudnymi problemami, indywidualnymi, zagmatwanymi losami rodzin, niejednokrotnie rozczarowaniem i frustracją, którym trzeba było pozwolić wybrzmieć. Niezwykły kalejdoskop doświadczeń, emocji, wzajemnego szacunku i zaufania, które są kredytem, którego nie chcemy i nie wolno nam zaprzepaścić. Dlatego też jesteśmy pewni, że działania podjęte w roku 2017 to jedynie początek i zrobimy wszystko, by projekt był kontynuowany w przyszłości – przekonuje Grzegorz Kujawiński, rzecznik Teatru Gdynia Główna.
Publikację "Cudowne zjawiska" można przeczytać oraz pobrać ze strony WWW.TEATRGDYNIAGLOWNA.PL.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku