Straż Miejska testuje elektryczny samochód

EkoPatrol gdyńskiej Straży Miejskiej rozpoczął testowanie elektrycznego samochodu Renault ZOE. Auto to nagroda, w jednym z największych ekologicznych konkursów miejskich Eco-Miasto, którą Gdynia wygrała w listopadzie zeszłego roku. Nasze miasto zostało docenione wtedy w trzech kategoriach, m.in w kategorii „zrównoważona mobilność”. EkoPatrol nowoczesny samochód elektryczny testował będzie przez miesiąc. Od dziś gdyński EkoPatrol może pochwalić się nowym ekologicznym narzędziem pracy. To elektryczny samochód Renault ZOE, nagroda którą miasto zostało wyróżnione w kategorii „zrównoważona mobilność” w zeszłorocznej edycji konkursu Eco-Miasto. Wiceprezydenci Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała i Bartosz Bartoszewicz oficjalnie przekazali go strażnikom.
 
- Bardzo fajny samochód, wrażenia z jazdy są rewelacyjne. To automat, a od tradycyjnego auta różni się tym, że podczas jazdy w ogóle nie słychać pracy silnika. Samochód posłuży mam do promocji ekologii w Gdyni, podczas działań i akcji proekologicznych - mówi Leonard Wawrzyniak z EkoPatrolu Straży Miejskiej w Gdyni.
 
Gdyńscy strażnicy będą jeździć tym autem na pokazy edukacyjne dla mieszkańców z odgórnej metody palenia w piecu, festyny, na zajęcia z ekologii, które prowadzą w szkołach, ale także na kontrole dotyczące palenia odpadów w domowych piecach oraz na dokarmianie ptaków. Pierwsza szansa na zobaczenie tego samochodu będzie już w najbliższy weekend. W sobotę, 13 stycznia, strażnicy pojadą nim na pokaz odgórnej metody rozpalania w piecu, który odbędzie się na Pogórzu, przy ul. Cechowej. Natomiast w niedzielę, 14 stycznia, będzie częścią pokazu przed Teatrem Miejskim w Gdyni w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W trakcie miesięcznych testów zebrane zostaną opinie strażników na temat użytkowania, procesu ładowania i funkcjonalności samochodu. Następnie posłużą one do opracowania potrzebnych działań promocyjnych i informacyjnych związanych z wdrażaniem elektromobilności na obszarze Gdyni. Dotyczyć one będą m.in. planowanej budowy infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych czy promowania car-sharingu z wykorzystaniem samochodów z napędem elektrycznym (EV).
 
W związku z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych (projekt ustawy został skierowany do Sejmu) w Gdyni pojawi się 100 ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych. Miejsca instalacji punktów ładowania będą również powiązane z istniejącą infrastrukturą trolejbusową.
 
W ramach współpracy w firmą Greenway na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia w ciągu najbliższych miesięcy zostanie zainstalowana kolejna ogólnie dostępna stacja ładowania samochodów elektrycznych. 
 
8 listopada podczas Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjne Eco-Miasto: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie” w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się wręczenie nagród w jednym z największych ekologicznych konkursów miejskich Eco-Miasto. Trzy z nich odebrał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
 
Gdynia została doceniona w kategoriach: skuteczna gospodarka odpadami komunalnymi, poprawa efektywności energetycznej budynków i zrównoważona mobilność. Nagrodą w tej ostatniej była możliwość miesięcznego testowania nowoczesnego samochodu elektrycznego Renault ZOE.

 
Zwycięstwo Gdyni w kategorii „zrównoważona mobilność”, to docenienie działań miasta na rzecz rozwoju transportu niskoemisyjnego, przyjaznego zarówno środowisku, jak i mieszkańcom. Gdynia jest jednym z 300 miast na świecie i jednym z 3 w Polsce, które dysponują, uznawaną za najnowocześniejszą i najbardziej ekologiczną, komunikacją trolejbusową. Fakt ten doceniła Unia Europejska, przyznając w 2014 r. prestiżową nagrodę Regiostars w kategorii „CityStar - inwestycje w publiczny transport miejski zgodny z zasadą zrównoważonego rozwoju”.
Gdynia jest częścią Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, którego jednym z zadań jest integracja taryfowo-biletowa zachęcająca do odbywania podróży intermodalnych. Koncepcja ta realizowana jest przez miasto także poprzez m.in.: lokalne kampanie na rzecz zrównoważonego transportu oraz projekty do których zaliczyć można: Tristar, Park&Ride, Bike&Ride, Rower Metropolitalny czy węzły przesiadkowe. Nagroda w tej kategorii to także docenienie Gdyni za zainicjowanie trójmiejskiego programu car-sharingowego.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku