Młodzi krytycy

Pierwsza edycja Warsztatów Krytyki Filmowej i Nowomedialnej Gdyńskiej Szkoły Filmowej za nami! W trakcie ponad 30 godzin zajęć, uczestnicy warsztatów szlifowali swoje umiejętności pod okiem fachowców. Rezultatem jest multimedialna monografia podsumowująca pierwszą edycję wydarzenia. Organizatorzy zapowiadają kolejne. Program warsztatów z krytyki filmowej jest skierowany do osób miedzy 15 a 25 rokiem życia, które chcą zająć się tworzeniem materiałów recenzenckich. Zajęcia odbywały się w Gdyńskim Centrum Filmowym w październiku i listopadzie. Organizowali je: Gdyńska Szkoła Filmowa, kwartalnik artystyczny „Bliza” i zeszyty GSF „Script”.

Pierwsze recenzje
O projekcie opowiada jego pomysłodawca, Adama Kamiński: Chcemy pomóc młodym ludziom, którzy chcieliby zająć się krytyką filmową. Od początku wydawało nam się, że Gdynia – jako miasto tak ściśle związane z filmowością – jest do tego najlepszym miejscem – wyjaśnia. - Profesjonalne szkolenie młodych krytyków, a w perspektywie zbudowanie tutaj prężnego środowiska recenzenckiego wydały nam się potrzebnym dopełnieniem gdyńskich działań wokół filmu, a dla młodych ludzi cennym dopełnieniem edukacji, której nie jest w stanie zapewnić im ani szkoła średnia, ani uczelnia wyższa. Filmoznawstwo jest jednak czymś zupełnie innym niż krytyka filmowa – dodaje.
W trakcie pierwszej edycji wszyscy uczestnicy pracowali nad tym samym filmem. Była to „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc. Obraz zdobył Złote Lwy za najlepszy scenariusz i najlepszy debiut reżyserski na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Spośród kilkunastu zgłoszeń organizatorzy wybrali finałową grupę, która szkoliła się w tworzeniu przekazów krytycznych pod okiem doświadczonych recenzentów.
- Zajęcia z krytyki pisanej w czasie pierwszej edycji prowadził Grzegorz Fortuna, zdobywca Grand Prix w XX Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, konkursie na najlepszego krytyka młodego pokolenia – opowiada pomysłodawca projektu.

Współczesne media wymagają od krytyków filmowych swobodnego poruszania się w świecie wirtualnym i operowania nowymi formami wyrazu takimi jak: prezentacja multimedialna, fotokast czy wideoesej. Organizatorzy zadbali także o tę stronę edukacji adeptów zawodu krytyka.
- Zajęcia z videorecenzji prowadziła Kaja Klimek, krytyczka, autorka vloga „Hashtag Warsztat” i współprowadząca „Weekendowy Magazyn Filmowy” w TVP – mówi Adam Kamiński.

Na stronie projektu znajdziemy m.in. videorecenzje przygotowane przez uczestników. Powyżej recenzja autorstwa Piotra Gierzyńskiego.
Publikacja podsumowująca pierwszą edycję  jest dostępna na stronie Warsztatów Krytyki Filmowej i Nowomedialnej 
„Młodzi dla Młodych”
Jeszcze w trakcie trwania warsztatów organizatorzy ogłosili konkurs na recenzję filmu krótkometrażowego.
- Chęć uczestnictwa zgłosiło poprawnie prawie 90 osób, w tym znaczna część z Trójmiasta. Wniosek jest oczywisty. Młodzież chce uprawiać krytykę filmową — mówi Kamiński.
Uczestnicy otrzymali dostęp do kilkunastu filmów studentów i absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Wybrane pozycje mieli zrecenzować do 15 grudnia. Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają nagrody finansowe i zaproszenia na kolejną edycję warsztatów. Laureatów poznamy 15 stycznia.
Plany na nowy rok
- Chcielibyśmy móc w tym roku przeprowadzić dwie sesje warsztatów, wiosenną i jesienną. -zapowiada Kamiński. - Wszystko zależy oczywiście od finansów. Co do prowadzących kolejnych edycji - swój udział w warsztatach obiecał m.in. Michał Oleszczyk. – dodaje.
 
Zachęcamy do śledzenia strony wydarzenia i GSF, gdzie pojawiać się będą informacje o laureatach konkursu „Młodzi dla Młodych” i  kolejnych edycjach warsztatów.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku