Święto Trzech Króli w Gdyni

Zbliża się święto Trzech Króli. W sobotę, królowie wraz z orszakiem przemierzą ulice Gdyni. Scenariusz pochodu nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Dziś odwiedzili gdyński magistrat. Trzej Mędrcy ze wschodu w towarzystwie uczniów z Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II z Obłuża zapukali dziś do drzwi urzędu. Przynieśli prezenty i zaproszenie do wspólnego kolędowania 6 stycznia. 
O godz. 11.00 uczestnicy spotkają się na mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Następnie ulicami Gdyni przejdzie orszak. Około godz. 12.15 ruszy sprzed kościoła i dalej ul. Armii Krajowej i Świętojańską w kierunku Prezydium, a stamtąd w kierunku kościoła pw. św. Antoniego, gdzie odbędą się jasełka.
- Scenki na trasie orszaku zostały przygotowane przez gdyńskie szkoły i przedszkola oraz Gdyńską Akademię Kuglarstwa. Scenę u Heroda przygotują rodzice przedszkolaków z przedszkola im. Świętej Rodziny prowadzonej przez siostry Nazaretanki. Scenę w karczmie i „Anioły i Diabły” uczniowie z Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II. Natomiast, szopka w kościele św. Antoniego będzie autorstwa uczniów ze szkoły podstawowej nr 23 – mówi brat Robert Kozielski franciszkanin, organizator gdyńskiej edycji Orszaku Trzech Króli.
Współorganizatorami sceny „Anioły i Diabły” będą kuglarze z Gdyńskiej Akademii Kuglarstwa, którzy przygotowali pokaz walki dobra ze złem... na szczudłach.
Orszak Trzech Króli – program

godz. 11.00 – msza św.w kościele NSPJ przy ul. Armii Krajowej 46,
godz. 12.15 – przygotowanie orszaku,

Akt 1. Wymarsz orszaku,
Akt 2. U Heroda — plac przed przedszkolem katolickim sióstr Nazaretanek przy ul.Armii Krajowej 26,
Akt 3. Karczma — ul. Świętojańska przed restauracją Polonia przy ul. Świętojańska 92/94
Akt 4. Anioły i Diabły — zbieg ulic Świętojańskiej i al. Marsz. Piłsudskiego (przed Prezydium),
Akt 5. Szopka — kościół św. Antoniego przy ul. K. Ujejskiego 40.
Trasa sobotniego Orszaku // fot. www.gdynia.franciszkanie.pl
Na koniec, u franciszkanów odbędą się krótkie jasełka, złożenie darów, kolędowanie, przewidziano także drobny poczęstunek.
Orszak to nie tylko barwny marsz i występy artystyczne, to także zbiórka na cele charytatywne. Wzorem lat ubiegłych, w trakcie wydarzenia wolontariusze będą zbierać pieniądze na rzecz Stowarzyszenia im. Św. Wawrzyńca, w ramach którego funkcjonuję hospicjum dla dorosłych i dom hospicyjny dla dzieci i młodzieży „Bursztynowa Przystań". Wolontariusze w zamian za datki będą rozdawać korony i śpiewniki.
Fundacja Orszak Trzech Króli jest organizatorem największych na świecie ulicznych jasełek odbywających się w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce i na świecie. W tegorocznej, jubileuszowej 10 edycji weźmie udział 644 miejscowości w Polsce oraz 16 poza jej granicami m.in. w USA, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Rwandzie i Kongo.
Utrudnienia w ruchu
W związku z przemarszem OrszakuTrzech Króli czasowo wyłączone z ruchu zostaną ulice:

ul. 3 Maja od ul. Batorego (w rejonie kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa) a ul. Armii Krajowej,
ul. Armii Krajowej od ul. 3 Maja do ul. Świętojańskiej,
ul. Świętojańskiej od ul. Armii Krajowej do al. Zwycięstwa,
ul. Partyzantów od ul. Świętojańskiej do ul. Bema,
ul. Bema od ul. Partyzantów do ul. Kopernika.

Niezwykłe historie Gdynian w obiektywie
Gdynia zaprasza na swoje urodziny
Nadchodzą zmiany na Oksywiu, Babich Dołach i Witominie
Szybko i wygodnie koleją z Gdyni do Słupska
Ruszyła XIX edycja konkursu „Gdynia bez barier”