Przedszkole skrojone na miarę oczekiwań

W Gdyni-Wiczlinie oddano dziś do użytku nowoczesne przedszkole na 150 miejsc. Budynek z 6 oddziałami został zaprojektowany i wybudowany według najnowszych trendów architektonicznych. O tym, jak ma wyglądać wewnątrz, zadecydowali sami rodzice. Budynek ma powierzchnię blisko 900 m2. Oprócz 6 sal dydaktycznych znajduje się w nim gabinet do terapii logopedycznej i pedagogicznej, 6 pomieszczeń sanitarnych, w tym dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenia na pomoce dydaktyczne, leżaki, szatnie dla dzieci, pomieszczenia kuchenne, administracyjne i socjalne dla pracowników.
- Przede wszystkim duża radość i duża satysfakcja, bo dzisiaj otwieramy obiekt bardzo potrzebny tej nowej, pięknej dzielnicy. Powstaje tutaj coraz więcej mieszkań, dymnika przyrostu ludności powoduje, że miasto musi bardzo szybko i sprawnie odpowiadać na zapotrzebowanie tworzenia takich miejsc. Przedszkole jest pięknie położone, świetnie zaprojektowane, myślę, że to będzie miejsce, do którego każde dziecko będzie każdego poranka przychodziło z radością - mówi Wojciech Szczurek prezydent Gdyni.

Przedszkole wyposażone jest w atrakcyjny dla maluchów sposób. Na zewnątrz budynku urządzono ogród z kolorowym placem zabaw.
- Przyprowadziliśmy tutaj dzisiaj wnuka. Po jego uśmiechu widać, że bardzo mu się podoba. Duże, ładne i przestrzenne sale, same plusy. Fajnie, że Gdynia się rozwija, że jest coraz więcej takich miejsc dla dzieci - mówi Stanisław Pietrzak, mieszkaniec Gdyni.

Projektowali rodzice
Wystrój przedszkola i zastosowane w nim wzory nawiązują do tematyki związanej z podróżowaniem. Na ścinach są statki, mapy i szlaki turystyczne. Koncepcję urządzenia wnętrz wypracowano w porozumieniu z rodzicami.
- Gigantyczne zaangażowanie przewodniczącego rady dzielnicy, Jakuba Ubycha, ale także Hossy, która zdecydowała się, podpytać rodziców jak placówka ma zostać wykończona. Rodzice zaproponowali wątek geograficzny i dziś spacerując po przedszkolu, widzimy różne elementy związane z geografią. Podróż zaczyna się od lasu, poprzez łąki do portu, taki mały spacer po Gdyni, który dla przedszkolaków będzie trwać przez cały pobyt w placówce - mówi Bartosz Bartoszewicz wiceprezydent Gdyni.
- Rodzice nie wiedząc, jakie są plany i jaki jest rozkład sal, wysyłali nam informacje, jak ma wyglądać ich wymarzone przedszkole. Stąd brak, chociażby bohaterów z bajek. Zamiast tego jest dużo nawiązań do gdyńskiej tradycji, czy też kultury dzielnicy - dodaje Jakub Ubych, przewodniczący Rady Dzielnicy Chwarzno- Wiczlino.

Miejsc dla 150 dzieci
Placówka ma 6 oddziałów. Uczęszczać do niej będzie ponad setka maluchów w wieku od 3 do 5 lat.
- Poza przepięknym budynkiem mamy też naprawdę wysoce wykwalifikowaną kadrę. Będziemy prowadzić zajęcia m.in. z logopedii i z terapii pedagogicznej. Co prawda według zapisów mamy już komplet, ale niewykluczone, że będą jeszcze wolne miejsca, bo nie są podpisane jeszcze wszystkie umowy. Dzisiaj ruszamy i dopiero za kilka dni będę mogła powiedzieć dokładnie ile wolnych miejsc jeszcze mamy. Rodzice mogą do nas telefonować i pytać - mówi Anna Kozłowska, dyrektorka przedszkola.
Jest to drugie w ciągu ostatnich lat przedszkole w Gdyni-Wiczlinie. We wrześniu 2015 roku rozpoczęło działalność Przedszkole nr 53 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 przy ul. Wiczlińskiej 93, a w planach jest budowa kolejnego.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku