Bezpieczny Sylwester

Sylwestrowa noc coraz bliżej. Ważne, żeby w ten szczególny wieczór zadbać o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale też domowych pupili. Zwierzęta często boją się wystrzałów czy huku fajerwerków i uciekają lub bardzo się stresują. Petardy mogą też wyrządzić krzywdę człowiekowi, jeśli nie używa ich z głową. Dlatego warto znać kilka zasad, które pozwolą bezpiecznie spędzić Sylwestra wszystkim – i ludziom i zwierzętom.  
Sylwester to szczególnie trudny czas dla zwierząt. Psy i koty często boją się huku fajerwerków. W panice potrafią wtedy uciec. Część trafia do schronisk, a inne giną na zawsze. Dlatego o zwierzaki, w tym dniu, trzeba szczególnie zadbać.
 
– Świadomość ludzi jest coraz większa. Jednak mimo naszych apeli wciąż zdarza się, że zwierzęta przestraszone wystrzałem uciekają. Nigdy nie mamy pewności, jak nasz pupil zachowa się w takiej sytuacji. Każdego roku trafia do nas kilka zwierząt, które uciekły w Sylwestra. Na szczęście, potem są zazwyczaj odbierane przez właścicieli – mówi Katarzyna Kownacka, kierownik schroniska OTOZ Animals „Ciapkowo” w Gdyni.
 
Wystrzały petard i huk fajerwerków to dla zwierząt niepotrzebny stres. Żeby złagodzić im ten przednoworoczny okres warto przestrzegać kilku prostych zasad.
 
1. Wcześniejsze spacery – już w przeddzień Sylwestra warto wyjść z psem na dłuższy spacer. Przy tym trzeba pamiętać, żeby zawsze prowadzić go na smyczy. Często zdarza się, że petardy są odpalane już dzień przed Sylwestrem, dlatego należy zachować ostrożność. Pies puszczony swobodnie może przestraszyć się wybuchu i uciec. W Sylwestra też trzeba pomyśleć o tym, żeby dobrze wyspacerować psa już w dzień i nie wychodzić z nim późnym wieczorem. Nie należy też zostawiać zwierząt na zewnątrz posesji, np. przed domem, czy w ogródku. Trzeba zabrać je do środka.
2. Zasłonięte okna – o ile to możliwe, w Sylwestrową noc najlepiej zasłonić w domu czy mieszkaniu okna. Zwierzę nie będzie wtedy widziało tego, co dzieje się za oknem – błysków i wystrzałów.
3. Włączona muzyka – warto włączyć radio czy muzykę. Wtedy nasz pupil będzie skupiał się dźwięku w domu i jest duża szansa, że nie usłyszy huku fajerwerków z zewnątrz.
4. Legowisko w bezpiecznym miejscu – ułożyć koce lub legowisko zwierzęcia w ulubionym miejscu, w którym czuje się ono bezpiecznie, aby nasz pupil miał możliwość zakopania i schowania się w nim. Najlepiej ustawić je w wybranym miejscu już kilka dni wcześniej.
5. Zachowanie spokoju – sam właściciel powinien być spokojny i zachowywać się normalnie. Zwierzę od razu wyczuje niepokój osób w jego otoczeniu i przez to samo będzie niespokojne.
6. Środki uspokajające czy nasenne – to ostateczność, ich podanie jest możliwe tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.
 
Fajerwerki czy petardy to materiały pirotechniczne. Mogą być niebezpieczne również dla ludzi. Dlatego trzeba się z nimi właściwie obchodzić. Ich nieumiejętne odpalanie może wyrządzić wiele szkód, ale również narazić czyjeś zdrowie lub życie. Jeśli już ktoś decyduje się na samodzielne zapalanie fajerwerków, ważne, żeby stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Najważniejsze jest to, żeby zawsze uważnie patrzeć na to, co znajduje się na opakowaniu.
 
– Najczęstszą przyczyną wypadków ze środkami pirotechnicznymi jest to, że ludzie po prostu nie czytają ulotek z instrukcją obsługi. Tam zawarte są wszystkie istotne informacje, a w szczególności o tym, jak użyć danego produktu oraz kiedy zaczyna on wybuchać. Wiele środków potrzebuje trochę czasu na wystrzał. Niestety zdarza się, że ludzie myślą, że fajerwerk nie odpalił i podchodzą do niego, żeby zobaczyć, co się stało i w tym momencie on wybucha – mówi mł. bryg. Andrzej Bornowski, rzecznik prasowy Komandanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.
 
 O czym trzeba pamiętać:
 
1. Fajerwerki mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie.
2. Petardę należy – z zależności od jej rodzaju – umieścić w butelce z wodą lub obsypać jej podstawę ziemią, tak, żeby się nie przewróciła. Źle wystrzelony fajerwerk zamiast do góry, może polecieć w innym kierunku – w bok, czy po ziemi i wyrządzić komuś krzywdę.
3. Środki pirotechniczne trzeba odpalać w bezpiecznych miejscach. Nie można tego robić na dachu, na balkonie, czy na ruchliwym chodniku, gdzie przechodzą rodziny z dziećmi.
4. Trzeba zachować bezpieczną odległość od odpalanej petardy. Nie można stać za blisko, najlepiej oddalić się na około 10 metrów. Należy poinformować ewentualnie inne osoby, które są w pobliżu, że odpala się fajerwerki, po to, żeby ktoś nieświadomy, co się dzieje, nie podszedł za blisko.
5. Nie odpalać petard pod wpływem alkoholu, bo wtedy reakcje człowieka są spowolnione.
6. Nie strzelać przy zwierzętach – myśląc, że to zabawa może ono złapać palący się środek pirotechniczny w pysk
7. Zawsze należy mieć przy sobie wiadro z wodą lub gaśnicę, żeby w razie czego ugasić środek.
8. Fajerwerków nie mogą odpalać dzieci. Trzeba szczególnie uważać, żeby nie doszło do sytuacji, że jedno dziecko trzyma petardę, a drugie ją podpala.
 
O to, aby szczególną uwagę tego wieczoru zwracać na najmłodszych apeluje też rzecznik praw dziecka – Marek Michalak.
 
– Proszę rodziców i opiekunów o rozwagę oraz rozmowę z dziećmi na temat możliwych zagrożeń. Ważne jest również zwrócenie uwagi, aby nie dochodziło do sprzedaży materiałów niebezpiecznych najmłodszym. Pomimo, że działanie takie jest niezgodne z prawem, często fajerwerki i tak trafiają w ręce dzieci. Nie pozwólmy na to! Wspólnie zadbajmy o życie i zdrowie młodych ludzi! – pisze w liście Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku