Cyfrowe archiwum miasta już działa!

Projekt "Gdynia w Sieci" to nie lada gratka dla miłośników historii. Na stworzonej przez Muzeum Miasta Gdyni stronie internetowej prezentowane są zdigitalizowane fotografie, plany architektoniczne, dokumenty z życia codziennego oraz interaktywna mapa, która zabierze nas w podróż w czasie. - Tysiące udostępnionych w formie cyfrowej dokumentów i fotografii oraz niezwykła interaktywna mapa Gdyni sprawiają, iż strona gdyniawsieci.pl jest miejscem, do którego można wracać i wciąż odkrywać coś nowego – zachęca Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni.

Dźwig pływający Stoczni Gdynia // Fot. Mieczysław Dorywalski, 1936 r., ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.
 
Historia Gdyni, od początków jej budowy po dzisiaj, należy do jednej z najlepiej udokumentowanych w Polsce. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 40 tys. zdjęć przedstawiających Gdynię i jej mieszkańców oraz ponad 12 tys. dokumentów z życia wziętych. Są to, plakaty, afisze, przedwojenne plany miasta, plany architektoniczne, a także około 3 tys. obrazów i grafik.
- Kolekcje oraz archiwa zaspokoją ciekawość wszystkich, począwszy od zawodowych historyków, a skończywszy na uczniach liceów czy szkół podstawowych. Cieszy nas wielki odzew mieszkańców miasta, również tych, którzy mieszkają obecnie za granicą. Odnajdują oni na fotografiach swoje dawne domy i miejsca sentymentalne. - o programie opowiada Michał Miegoń. - Fotografie zostały również umieszczone na interaktywnej mapie "Trzy dekady Gdyni", prezentowanej dotychczas jedynie na wystawie "Gdynia Dzieło Otwarte", czyli stałej ekspozycji Muzeum Miasta. – dodaje.

Interaktywna mapa miasta, lata 30. / fot. gdyniawsieci.pl
Wodząc myszką po mapie prześledzimy pierwsze dekady istnienia portu. Będziemy świadkami historycznych zdarzeń i zwykłych codziennych historii. Odwiedzimy przedwojenne kina, bary, restauracje i mniej znane zaułki miasta. Naszymi przewodnikami będą mieszkańcy Gdyni, których fotografie i wspomnienia zostały na niej umieszczone.
- Na stronie projektu obecnie znajdziemy kilkaset fotografii, kart ewidencyjnych i planów. Jednak należy dodać, iż „Gdynia w Sieci” to projekt, który podlega ciągłej ewolucji. Liczba materiałów cały czas rośnie, docelowo osiągnie dziesiątki tysięcy w przyszłym roku! - zapowiada Miegoń.
Strona projektu jest dostosowana dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową i dysfunkcją wzroku czy słuchu. Przygotowano dla nich funkcję zwiększania kontrastu obrazu oraz ścieżki audio.
Zachęcamy do śledzenia strony: gdyniawsieci.pl

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku