Czekolada na 129. urodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego

To będzie okazja do rozmów o budowniczym Gdyni wyjątkowych, bo przy gorącej czekoladzie. 30 grudnia, Towarzystwo Miłośników Gdyni i Parlament Studentów Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu zapraszają na uroczystości upamiętniające rocznicę urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego. Obchody rozpoczną się o godzinie 10. Pod pomnikiem przy ul. 10 Lutego 16, kwiaty złożą przedstawiciele samorządu, gdyńskich szkół i jak co roku mieszkańcy miasta. - Zaraz po oficjalnej części uroczystości organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Gdyni, zapraszamy wszystkich na toast urodzinowy gorącą czekoladą oraz na rozmowy o dokonaniach Eugeniusza Kwiatkowskiego – zachęca Adam Labuhn, przewodniczący Parlamentu Studentów WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. - Chcemy dowiedzieć się co gdynianie wiedzą o postaci patrona naszej uczelni, a także móc opowiedzieć co wiemy my. Urodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego przypadają zimą dlatego, aby ogrzać dyskusję będziemy serwować gorącą czekoladę – dodaje.
Obchody rozpoczną się o godzinie 10. Pod pomnikiem przy ul. 10 Lutego 16, kwiaty złożą przedstawiciele samorządu, gdyńskich szkół i jak co roku mieszkańcy miasta.
Budowniczy Gdyni
Urodzony w 1888 r. w Krakowie Eugeniusz Kwiatkowski z wykształcenia był chemikiem, studia ukończył w Monachium. W trakcie I wojny światowej służył w Legionach Polskich. W latach 1926-1930 był ministrem przemysłu i handlu. W 1931 r. objął funkcję dyrektora Państwowych Fabryk Związków Azotowych w Mościcach i Chorzowie, z której zrezygnował w 1935 r. na rzecz teki wicepremiera i ministra skarbu.

Eugeniusz Kwiatkowski (w ciemnym płaszczu) na terenie gdyńskiej spółki Dalmor, fot. Florian Staniszewski // Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, z kolekcji fotografii z lat 1945-1946.
Kwiatkowski zapisał się na kartach historii jako wizjoner i reformator polskiego przemysłu. To z  jego inicjatywy ruszyła budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego — największej inwestycji ekonomicznej II RP. Powstała magistrala kolejowa łącząca Śląsk z Wybrzeżem oraz przyspieszono rozbudowę portu w Gdyni. Dzięki temu z małej wioski rybackiej Gdynia stała się jednym z najnowocześniejszych i największych portów w Europie.
Zasługą Kwiatkowskiego była, także rozbudowa floty handlowej, co uniezależniło Polskę od obcych armatorów.
Po klęsce wrześniowej Kwiatkowski udał się wraz z rządem do Rumunii, gdzie został internowany. Do kraju powrócił w 1945 r. Jako Delegat Rządu dla Spraw Wybrzeża zaangażował się w odbudowę gospodarki morskiej. Jednak w 1948 r. został odsunięty od działalności publicznej. Został zmuszony do odejścia na wcześniejszą emeryturę i zamieszkał w Krakowie. Po odwilży październikowej w 1956 r. wrócił do życia publicznego, zajął się działalnością naukową.

Eugeniusz Kwiatkowski (piąty od lewej) na terenie gdyńskiej spółki Dalmor, fot.Florian Staniszewski // Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, z kolekcji fotografii z lat 1945-1946.
Zmarł w 1974 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Mieszkańcy Gdyni uczcili pamięć Kwiatkowskiego nadając jego imię instytucjom i różnego rodzaju inwestycjom, są to m.in.

estakada łącząca port i północne dzielnice miasta z obwodnicą;
medal im. E. Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni, przyznawany od 1993 r. przez Radę Miasta;
trzy placówki oświatowe: Szkoła Podstawowa nr 10, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu oraz Zespół Szkół Technicznych;

W 2018 r. – dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości — wizerunek budowniczego Gdyni znajdzie się na kartach polskiego paszportu.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku