Rok 2018 zaczyna się #wGdyni

Jak Sylwester, to tylko w Gdyni! Skwer Kościuszki rozgrzeje się tego wieczoru do czerwoności, a sceną zawładnie muzyka. I to jaka? Energetyczna, dynamiczna, która z pewnością poderwie wszystkich do zabawy i tanecznym krokiem wprowadzi w Nowy Rok! Gwiazdami wieczoru będą: Łąki Łan, XXANAXX, MaJLo oraz Novika & Lex. To jednak niejedyne atrakcje. Powstanie EkoStrefa Spotkań, gdzie będzie można odpocząć, rozgrzać się i dobrze zjeść. A to wszystko zwieńczy efektowny pokaz fajerwerków. Sylwestrowa zabawa rozpocznie się o godz. 21.00 na skwerze Kościuszki, a otwarcie bram zaplanowane jest od godz. 20.00. Wystąpią: Łąki Łan, XXANAXX, MaJLo oraz Novika & Lex. Muzyczna uczta, to jednak nie wszystko.
 
Na scenie odbędzie się też tradycyjne odliczanie do północy z prezydentem Wojciechem Szczurkiem. A tuż po nim, Nowy Rok przywita efektowny pokaz fajerwerków. Całość poprowadzi dziennikarz muzyczny Kamil Wicik.


 
Łąki Łan
Granie na żywo mają we krwi. Proces tworzenia zawsze zaczyna się na scenie, a studio jest jego dopełnieniem. Słyną z niesamowicie energetycznych koncertów. Wypracowali sobie swoje niepowtarzalne, słowiańsko – międzygalaktyczne brzmienie, które cały czas ewoluuje i zaskakuje. Bardzo istotne są teksty, pisane przez Paprodziada, które wymagają od słuchacza odszyfrowania zawartych w nich treści.
 
Kostiumy i performance sceniczny tworzą niezapomniane widowisko, które mogli zobaczyć uczestnicy festiwali w kraju i za granicą, m.in. Tbilisi Open Air Alter/Vision, Montreux Jazz Festival, Orange Festival, Open’er Festival, Jarocin Festiwal, Przystanek Woodstock.
 
W listopadzie 2016 ukazała się najnowsza płyta Łąki Łan "Syntonia", którą promują single "Pola Ar" i „Bombaj”. Album został nominowany do Nagrody Fryderyk 2017 w kategorii „Album Roku – Alternatywa”.

 
XXANAXX
 
XXANAXX to duet z Warszawy, który tworzą wokalistka Klaudia Szafrańska i producent Michał Wasilewski znany jako Atari WU. Wszystko zaczęło się, gdy Klaudia rozglądała się za odpowiednim producentem. Michał zaś poszukiwał wokalistki o nietypowym, charakterystycznym głosie. Ich ścieżki skrzyżowały się w 2012 i już po kilku miesiącach światło dzienne ujrzał debiutancki singiel duetu zatytułowany “Disappear”.
XXANAXX w wydaniu koncertowym to aktualnie 4-osobowy zespół, w skład którego poza Klaudią i Michałem wchodzą wokalista i klawiszowiec Wojtek Baranowski oraz perkusista Gniewomir Tomczyk.

  
MaJLo
 
MaJLo, czyli Maciej Milewski to wokalista, multiinstrumentalista i producent pochodzący z Gdańska. Zadebiutował w 2015 swoją EP pt. „Reverse”. Artysta zwinnie lawiruje pomiędzy elektroniką i nieco melancholijnym indie, okraszając wszystko subtelnym wokalem. Rezultatem tego jest wypracowane osobiste i alternatywne brzmienie. W 2017 roku światło dzienne ujrzał „Over The Woods” – pierwszy długogrający album MaJLo.
 

 
NOVIKA & LEX
 
Członkowie Beats Friendly – kolektywu dj'skiego założonego przez Novikę aktywni są na scenie klubowej od lat, otwarci na różne brzmienia w swoich występach, zawsze skuteczni w przyciąganiu ludzi na parkiet. Mają na swoim koncie dwie części kompilacji „Friendly Beats”, grali na najważniejszych festiwalach w kraju (Open’er, Audioriver, Tauron Nowa Muzyka, Freeform), regularnie odwiedzają najciekawsze kluby w Polsce.
Novika jako wokalistka zadebiutowała z zespołem Futro, później pojawiała się na płytach Smolika, współpracowała z wieloma producentami. Wydała również trzy albumy solowe oraz album z remixami, dwa razy została nagrodzona Fryderykiem. Najnowsza płyta „Heart Times” wydana w kwietniu 2013 roku zebrała bardzo pozytywne recenzje jako najdojrzalsza w dorobku artystki.
 
Novika i Lex do niedawna prowadzili w Radiu ROXY autorską audycję Miastosfera, wcześniej jako duet radiowy dali się poznać słuchaczom Radia Jazz oraz Radia Bis (obecnej Czwórki).


Tegoroczny Sylwester po gdyńsku jest inspirowany morzem i ekologią, a nawiązywać będzie do tego scenografia wydarzenia. Wykonana z paneli ledowych, kształtem przypominać będzie jeden z symboli naszego miasta – „Dar Pomorza”. Ponadto w oknie sceny będą umieszczone lampy gdyńskiej firmy Portman Lights, która wykonał oświetlenie m.in. dla Stinga, The Prodigy, czy The XX.
Tak, jak w zeszłym roku powstanie Strefa Spotkań. Po jej ubiegłorocznym sukcesie będzie urozmaicona i poszerzona. W tym roku stawiamy na ekologię i to właśnie jej będzie dedykowana bardziej rekreacyjna część Sylwestra po gdyńsku. Pojawi się aleja gastronomiczna, czyli EkoStrefa Spotkań, gdzie będzie można rozgrzać się gorącą czekoladą, posilić drobnymi eko-przekąskami i odpocząć od koncertowego zgiełku.
Będzie też coś dla miłośników wysokich temperatur. Strefa ciepła „Żar tropików” przypomni letnią atmosferę. Znajdą się tam grzyby grzewcze i zabawne recyclingowe siedziska. Jedną z części strefy będzie ekologiczno-edukacyjna instalacja składająca się z trzech ryb-pojemników na odpady segregowane. Nawiązuje ona do pomnika rybek z bulwaru Nadmorskiego. A wszystko po to, żeby połączyć zabawę z edukacją i poszerzyć świadomość mieszkańców. Po zakończeniu Sylwestra, posegregowane w ten sposób odpady trafią do EkoDoliny.
 
Więcej informacji na stronie wydarzenia.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku