Cyfrowe oko na Gdynię

W Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego odebrano zmodernizowany system monitoringu. Wymieniono dziewięć kamer, analogowe zastąpiono nowymi kamerami full HD. Do tego, w punktach już istniejących, doszły dwa nowe urządzenia 360-stopniowe i jedna kamera panoramiczna na dachu InfoBoxu. - System monitoringu miejskiego w Gdyni powstał w 2001 roku, a każdy rok w tych technologiach można liczyć jako epokę. Technika idzie bardzo do przodu. System właściwie można i należy odświeżać co pół roku. Staramy się więc robić to na bieżąco wraz z rozwojem technologii  – mówi Zdzisław Kobyliński, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności.

Nowe kamery z 360-stopniowym kątem rejestracji obrazu zainstalowano przy skrzyżowaniu ulicy Świętojańskiej ze skwerem Kościuszki oraz al. Marsz. Piłsudskiego z ulicą Świętojańską. Natomiast kamery VGA na skrzyżowaniu ulic: Armii Krajowej z Sędzickiego, na placu Konstytucji i na bulwarze Nadmorskim zastąpiono nowymi, cyfrowymi.

- Kamery poprzez zwiększona rozdzielczość poprawiają szczegóły w trakcie przeglądania rejonu, posiadają szerszy kąt widzenia, mają lepsze parametry obrazu, szczególnie w nocy – podkreśla Wojciech Moraczyński, inspektor w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności.

Skrzyżowania ulicy Świętojańskiej ze skwerem Kościuszki pilnuje kamera 4k umieszczona na dachu InfoBoxu. Ma ona czterokrotnie wyższą rozdzielczość niż standardowe kamery full HD. Będzie używana przede wszystkim do monitorowania imprez masowych, których w tej okolicy nie brakuje.

Do obrazu z kamer umieszczonych w centrum monitoringu ma wgląd straż miejska, straż pożarna i policja. W tej chwili bezpieczeństwa mieszkańców pilnuje 141 kamer.
 
- Większość wykroczeń czy przestępstw rejestrowanych przez kamery dotyczy ruchu drogowego. Są to wypadki, kolizje. Ponadto duża część dotyczy wybryków chuligańskich i wandalizmu – mówi Jarosław Biały naczelnik Wydziału Prewencji gdyńskiej policji.

Jesteś świadkiem przestępstwa lub alarmujących zdarzeń? Zgłoś to do Miejskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numer 112 lub Straży Pożarnej 998; Pogotowia Ratunkowego 999, Policji 997, Straż Miejskiej 986.

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!