Gdynia z trzema "Oskarami designu"!

Dobiegła końca 6. edycja konkursu Design Alive Awards 2017. Jury oraz czytelnicy „Design Alive” wybrali Kreatora, Stratega oraz Animatora Roku 2017. Aż dwie z trzech głównych nagród pojechały do Gdyni! Konkurs Design Alive Awards nazywany jest „Oskarami designu”. Nazwa nie wzięła się przypadkowo – twórcą statuetek i medali w Plebiscycie Czytelników jest Oskar Zięta, czołowy polski projektant. Nagrody wręczono 13 grudnia 2017 r. w Warszawie. Kapituła konkursu Design Alive Awards już po raz 6. wybrała Kreatora, Stratega oraz Animatora Roku. Wśród laureatów znalazły się m.in. twórczynie Gdynia Design Days Ewa Janczukowicz-Cichosz i Paulina Kisiel oraz Jacek Wielebski z gdyńskiego Stowarzyszenia Traffic Design.

Ewa Janczukowicz-Cichosz i Paulina Kisiel, nagrodę w kategorii Strateg 2017, otrzymały za jubileuszową edycję Gdynia Design Days bogatą w autorskie projekty i wystawy na wysokim poziomie merytorycznym. Za pokazywanie wszechstronności designu – od kreacji, przez produkcję, trendy, biznes, po świetnie przemyślane aktywności dla dzieci.

- Znalezienie się w takim gronie nominowanych i laureatów to jest dla nas ogromna nobilitacja. Taka nagroda pokazuje, że to, co się robi ma sens i dodaje dużo energii - mówią laureatki.


Dwie nagrody otrzymał Jacek Wielebski - założyciel Stowarzyszenia Traffic Design w Gdyni. Za skuteczne działanie „u podstaw” w walce o ład w przestrzeni publicznej oraz za szukanie i wykorzystywanie możliwości na realne i efektywne działania, takie jak współpraca przy odnowie fasad gdyńskiego osiedla otrzymał nagrodę w kategorii Animator 2017. Wygrał także plebiscyt publiczności.
 
- Nie spodziewałem się wyróżnienia. Myślałem, że jak ktoś dostał nagrodę publiczności to już nie dostanie nagrody głównej. Na pewno to nam schlebia i motywuje do dalszej pracy. W przyszłym roku mamy zamiar przemalować całą Gdynię na biało oraz chcielibyśmy zrobić Biennale Festivalu Traffic Design. Zmieniliśmy formułę z corocznego festiwalu, na co dwa lata i chcielibyśmy zrobić największy festiwal sztuki publicznej w Polsce - mówił po odebraniu nagrody Jacek Wielebski.

Celem fundatora nagród - magazynu „Design Alive", jest uhonorowanie osób współtworzących marki, produkty, usługi, przestrzenie i wydarzenia oraz animujących przepływ wiedzy, umiejętności i inspiracji. Design Alive Awards to nagrody przyznawane za: świadomie, kreatywne i kulturotwórcze odpowiadanie na potrzeby zmieniającego się świata i społeczeństwa. Przyznawane są tym, którzy odważnie współtworzą marki, usługi, produkty i przestrzenie oraz dla tych, którzy mają siłę i kompetencje, by animować przepływ wiedzy, umiejętności i inspiracji. Design Alive Awards, uznawane za najbardziej prestiżowe nagrody branży kreatywnej w Polsce, bywają także przez wielu nazywane po prostu „Oskarami designu”, ze względu na ich prestiż, a także osobę twórcy konkursowych statuetek Oskara Ziętę - najbardziej rozpoznawalnego za granicą polskiego projektanta.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku