Jak spędzić weekend w Gdyni

Świąteczny Kiermasz Rękodzieła w podziemiu Hali Targowej
Miejskie Hale Targowe w piątek, sobotę i niedzielę handlową otwierają swoje przestrzenie na wyjątkowe wydarzenie - Świąteczny Kiermasz Rękodzieła. Do zaprezentowania swoich wyrobów zaproszeni zostali  lokalni twórcy rękodzieła artystycznego. Będzie to doskonała okazja do zakupu ozdób świątecznych, unikatowych prezentów zrobionych z bawełny, gliny, filcu i przeróżnych włóczek. Znajdziemy także producentów przytulanek, mięciutkich czapek, ciepłych swetrów czy nowoczesnych, ręcznie malowanych T-shirt'ów – czyli niezwykłych i oryginalnych prezentów i upominków. Podczas kiermaszu odbędą się warsztaty z wystawcami. Każdego dnia będzie można wspólnie z twórcami wykonać własnoręczny prezent. Na kiermaszu nie zabranie Mikołaja z prezentami! Kiermasz odbędzie się od piątku do niedzieli 15-17 grudnia w godz. 10:00 - 17:00.
Robimy prezenty dla Bliskich –świąteczne warsztaty rodzinne
W sobotę 16 grudnia w godz. 11.00 – 16.00 w podziemiu Hali Łukowej (Box 301, ul. Wójta Radtkego 36-40) Gdynia Rodzinna, jak co roku, zaprasza na wyjątkowe przedświąteczne warsztaty. W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia przygotujemy metodą decoupage prezenty dla bliskich osób: pachnące mydełka, świece, bombki, podstawki pod świece, i papierowe dekoracje prezentowe. Można przyjść z własnym podarunkiem i zapakować go w punkcie pakowania prezentów.
Warsztaty dla rodzin „Akcja choinka: Oświetlamy drzewko”
Najprzyjemniejszy czas w roku: rodzinnych spotkań, upragnionego odpoczynku, pysznego jedzenia i prezentów już niebawem! Nasze domy wypełnią smakowite zapachy, dekoracje, rodzinne tradycje i zwyczaje.
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na przedświąteczne przygotowania. Uczestnicy wspólnie stworzą ozdoby, przygotują  prezenty i dopilną, by bożonarodzeniowe drzewko było najpiękniejsze.
Specjalnie dla Was przywieziemy prawdziwe choinki. Podczas zajęć 9 grudnia dowiemy się, jak pielęgnować drzewka, a także zaprojektujemy dla nich wyjątkowe ozdoby - zapowiadają organizatorzy.
Bilety: 10 zł od uczestnika, jeśli w warsztatach uczestniczyć będzie rodzeństwo to bilet wstępu dla drugiego dziecka kosztować będzie 5 zł, opiekunowie mają zagwarantowany wstęp bezpłatny.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc Muzeum prosi o wcześniejszą rezerwację: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37
Zimowa Niedziela z Ptakami II - wyjątkowo w sobotę!
Nadleśnictwo Gdańsk w partnerstwie z Fundacją Akcja Bałtycka zaprasza w sobotę 16 grudnia w godz. 8.00 -13.00 na zimowe pokazy obrączkowania ptaków do Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Gdyni. Pokazy będą prowadzone w ramach Akcji Karmnik czyli ogólnopolskiego programu obrączkowania zimujących ptaków przy karmnikach, który prowadzony jest już w naszym kraju od dziesięciu lat. Dzięki temu możliwe jest poznanie składu gatunkowego ptaków odwiedzających karmniki, a także zbadanie ich kondycji oraz zebranie cennych pomiarów biometrycznych. Wstęp bezpłatny.
Więcej informacji: www.marszewo.edu.pl
Orłowskie zimowe opowieści
Jak obchodzono święta Bożego Narodzenia w Orłowie przed wiekami i kilkadziesiąt lat temu? Czy można jeszcze zobaczyć tu prawdziwych kolędników z kaszubskimi maskami, tzw. „Larwami”? Gdzie znajdowało się miejsce gdzie miał powstać zimowy wyciąg narciarski i saneczkarski, większy Łysej Góry w Sopocie? Dlaczego rzeka Kacza na pewnym odcinku nie zamarza nawet podczas największych mrozów?
Rada Dzielnicy Orłowo i portal Inne Szlaki zapraszają na spacer "Orłowskie zimowe opowieści"
Miejsce zbiórki: sobota 16 grudnia, przystanek SKM Gdynia Orłowo. Czas trwania: około 2 godziny.
Wstęp wolny.
Spójnia Gdynia - Orlen Wisła Płock
W sobotę 16 grudnia o godz. 17:00 w Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8 zostanie rozegrany mecz serii PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych pomiędzy Spójnią Gdynia, a Wicemistrzem Polski z ubiegłego roku - Orlen Wisłą Płock. Będzie to ostatnie spotkanie Spójni Gdynia we własnej hali w 2017 roku. Przyjdź i pomóż swoim dopingiem!
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł.
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia
Świąteczny weekend w EXPERYMENCIE!
To będzie ostatnia okazja, aby przygotować drobne upominki pod choinkę i dowiedzieć się… dlaczego ryba w occie nie ma ości - w weekend 16 i 17 grudnia Centrum Nauki EXPERYMENT przygotowało dla swoich gości super warsztaty!
Wśród licznych aktywności, które EXPERYMENT przygotował na swój świąteczny weekend, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Tych z gości, którzy nie zdążyli jeszcze ze świątecznymi upominkami EXPERYMENT zaprosi na warsztaty z bardzo modnej wearable technology, czyli technologii wykorzystywanej do projektowania ubrań i akcesoriów. Według własnego pomysłu  i niewielką pomocą edukatorów EXPERYMENTU będzie można przygotować oryginalne breloczki, naszyjniki i bransoletki – idealne jako prezent pod choinkę!
Dla ciekawych, jak wyglądają tajniki pieczenia świątecznych (i nie tylko) słodkości lub jak namalować choinkę używając …światła, EXPERYMENT przygotował fascynujące warsztaty chemiczne. Nie zabraknie też atrakcji związanych z nadchodzącą wielkimi krokami zimą – w trakcie spotkania będzie można bliżej przyjrzeć się m.in. zjawisku, które stoi za niezwykłymi wzorami powstającymi na zamarzniętych szybach.
Na warsztaty EXPERYMENT zaprasza od godziny 12.00 do 16.00.
Wstęp w cenie biletu na wystawę.
Warsztaty są skierowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Gdynia Tennis Cup 2017
Wojskowy Klub Sportowy "Flota" Gdynia (ul. Inżyniera Jana Śmidowicza 69) zaprasza w weekend 16-17 grudnia w godz. 10:00 - 19:00 na Gdynia Tennis Cup 2017. 
W programie:
- spotkanie ze sportowcami
- multidyscyplinarne warsztaty: judo strzelectwo, lekka atletyka
- turniej tenisowy według kryteriów tennis 10
- wiele innych atrakcji
Wstęp wolny.
Posłuchaj Gdyni – spacer śladami wydarzeń Grudnia '70
W grudniu 1970 roku władze komunistyczne ogłosiły drastyczną podwyżkę cen podstawowych artykułów żywnościowych. W proteście przeciw tej decyzji w Gdańsku, Gdyni, Elblągu i Szczecinie rozpoczęły się strajki i manifestacje krwawo stłumione przez milicję i wojsko na rozkaz rządzącej partii.
Ruszamy w drogę wspólnie ze świadkami dramatycznych wydarzeń Grudnia ’70. W codzienność dobrze nam znanych lokalizacji – miejsc, w których wsiadamy do pociągu, pijemy kawę czy załatwiamy sprawy urzędowe – wmieszają się poruszające relacje strajkujących stoczniowców i innych protestujących przeciw komunistycznej dyktaturze.
Spacer realizowany w ramach projektu „Posłuchaj Gdyni - historia mówiona w przestrzeni miejskiej”.
WAŻNE! Spacer "Grudzień '70" przeznaczony dla osób pełnoletnich.
Wstęp bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy w muzealnym Ośrodku Edukacji przy ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni, pod adresem mailowym: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37. Pierwszych 30 osób, które dokona rezerwacji miejsc zostanie poinformowanych drogą mailową o miejscu rozpoczęcia spaceru.
Asseco Gdynia - Polpharma Starogard Gd.
Kolejny mecz sezonu w koszykówce męskiej! W niedzielę 17 grudnia o godz. 18.00 w hali Gdynia Arena Asseco Gdynia zagra z drużyną Polpharma Starogard Gd.
Rockowe O!płateczki Wojtka Klicha
Blues Club - Gdynia, ul. Portowa 9 zaprasza w niedzielę 17 grudnia o godz. 19:30 na Rockowe O!płateczki. Autorska aranżacja kolęd i pastorałek Wojtka Klicha. Projekt z blisko dwudziestoletnią tradycją, cieszący się niezmiennie dużą popularnością w okresie świąt Bożego Narodzenia. To niezwykle klimatyczne i oryginalne granie kolęd, a także autorskich "piosnek kolędowych" Wojtka Klicha.
Bilety do nabycia na stronie: www.kupbilecik.pl

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF
Film dokumentalny „Czynić dobro” oraz dyskusja z psycholog Aleksandrą Niemyjską to grudniowa odsłona cyklu „Filmoterapia z Sensem” w Gdyńskim Centrum Filmowym – w poniedziałek, 18 grudnia. Już w piątek natomiast odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „The Florida Project”. W programie także pokaz specjalny dla młodzieży filmu „Najlepszy”, połączony ze spotkaniem z Jerzym Górskim, będącym pierwowzorem jego głównego bohatera.
W Gdyńskim Centrum Filmowym przy Placu Grunwaldzkim na widzów czekają trzy nowoczesne sale kinowe: Warszawa, Goplana i Morskie Oko. Na miejscu działa filmowa kawiarenka FaBuła.
Bilety kosztują kosztują 17 i 14 złotych (normalny/ulgowy), a w Tanie Poniedziałki – 13 i 11 złotych. Posiadacze Metropolitalnej Karty do Kultury mogą skorzystać z oferty promocyjnej również w każdy wtorek.

Sala Warszawa
Piątek,15 grudnia
Najlepszy. Po filmie spotkanie z Jerzym Górskim – 10.30
Cicha noc – 14.00
Na mlecznej drodze – 20.50
Sobota, 16 grudnia
Twój Vincent – 14.20
Na karuzeli życia – 16.20
Cicha noc – 18.20
Na mlecznej drodze – 20.20
Niedziela, 17 grudnia
Najlepszy – 10.30
Reakcja łańcuchowa – 12.40
Twój Vincent – 14.20
Na karuzeli życia – 16.20
Cicha noc – 18.20
Na mlecznej drodze – 20.20
Sala Goplana
Piątek, 15 grudnia
Mikołaj w każdym z nas – 10.45, 12.10
Zabicie świętego jelenia – 13.40
Italian race – 16.00
Na skrzydłach orłów – 18.20
The Florida Project (pokaz przedpremierowy) – 20.20
Sobota – Niedziela, 16-17 grudnia
Kumple z dżungli – 10.10
Cicha noc – 12.00
Mikołaj i spółka – 14.00
Zabicie świętego jelenia – 16.00
Italian race – 18.20
Na skrzydłach orłów – 20.40
Sala Morskie Oko
Piątek, 15 grudnia
Na skrzydłach orłów – 11.00
Na mlecznej drodze – 13.00
Przy planty 7/9 – 15.30
Reakcja łańcuchowa – 17.20
Najlepszy – 19.00
Rodzina na sprzedaż – 21.05
Sobota, 16 grudnia
Poniedziałek – Czwartek, 18-21 grudnia
Na skrzydłach orłów – 10.45
Na mlecznej drodze – 12.45
Przy planty 7/9 – 15.10
Reakcja łańcuchowa – 17.00
Najlepszy – 18.40
Rodzina na sprzedaż – 20.50
Niedziela, 17 grudnia
Na skrzydłach orłów – 10.15
Na mlecznej drodze – 12.10
Przy planty 7/9 – 14.30
Reakcja łańcuchowa –16.20
Najlepszy – 18.45
Rodzina na sprzedaż – 20.50
Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
- w piątek 15 i sobotę 16 grudnia na sztukę Aleksandra Fredry „Ożenić się nie mogę” w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego.
„Ożenić się nie mogę” Fredry to nie tylko napisana z humorem, brawurą i przewrotnością komedia o miłosnych perypetiach kilkorga bohaterów, ale przede wszystkim zaskakująco aktualna rzecz o tym, że głupota i próżność się nie starzeją. To klasyka w dizajnerskim kostiumie.
- w niedzielę 17 grudnia na „Pokojówki” Jeana Geneta w reżyserii Krzysztofa Babickiego.
Francuski thriller erotyczny ze skomplikowaną zbrodnią w tle. Można powiedzieć, klasyka współczesnego dramatu, ale i scenariusz na hollywoodzki hit.
Centrum Kultury proponuje
Centrum Kultury zaprasza:
- w sobotę 16 grudnia o godz. 19.00 i niedzielę 17 grudnia o godz. 17.00 na spektakl „O co biega?” w reż. Tomasza Podsiadłego.
Anglia. Małe miasteczko. Dom wielebnego pastora. I Ona - Panna Skillon. Nadmiernie religijna i… zakochana w pastorze. A to dopiero początek zamieszania. Jeśli dodamy do tego kontrowersyjną żonę pastora - aktorkę, jej wuja biskupa, który jak na złość wpada z niezapowiedzianą wizytą oraz hitlerowskiego oficera, zbiega z obozu jenieckiego, wtedy zaczyna się prawdziwy bałagan. „O co biega?” to czarna komedia omyłek, gwarantowana kapitalna zabawa w gwiazdorskiej obsadzie.
Bilety: 35/ 30 zł.
- w niedzielę 17 grudnia o godz. 12.00 na 9. Teatrzyk Młodego Artysty. Nadszedł czas na Was, młodzi artyści! Tylko tu możecie wykazać się swoim talentem: zaśpiewać ukochaną piosenkę, zrobić gwiazdę, powiedzieć wiersz, zbudować auto z patyków. Zapraszamy do czynnego uczestnictwa, ale również kibicowania na widowni. Być może na kolejnym spotkaniu to właśnie Ty zdecydujesz się wejść na scenę. Na wszystkich uczestników czekają dyplomy oraz podarunki od firmy Trefl. Wstęp wolny.
Klub Filmowy zaprasza na Polską 1
Klub Filmowy (ul. Polska 1) zaprasza od piątku 15 do niedzieli 17 grudnia
o godz. 18.00 na film NIE JESTEM TWOIM MURZYNEM
 
reżyseria: Raoul Peck
szczegóły: dokumentalny, USA/Francja/Belgia/Szwajcaria, 2016, 89 min.
 
Raoul Peck w nominowanym do Oscara "Nie jestem twoim murzynem" opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA. Reżyser wykorzystuje niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki „Remember This House” Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, oraz bogaty zasób archiwalnych filmów i zdjęć. W filmie usłyszymy głos Samuela L. Jacksona – narratora opowieści. Książka i film przedstawiają historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X oraz Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi. Film był nominowany do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny oraz otrzymał wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama na Festiwalu Filmowym Berlinale 2017.
 
Opis i materiały dystrybutora Against Gravity

o godz. 20.00 na film NA KARUZELI ŻYCIA
 
reżyseria: Woody Allen
występują: Kate Winslet, Juno Temple, Justin Timberlake
szczegóły: dramat, USA, 2017, 101 min.
 
Zdobywca licznych nagród filmowych, w tym czterech statuetek Oscara - Woody Allen powraca na ekrany w doborowym towarzystwie gwiazd Hollywood. Historia czterech postaci, których losy splatają się w słynnym parku rozrywki na Coney Island w latach 50. ubiegłego wieku. Rozchwiana emocjonalnie, była aktorka Ginny (Kate Winslet) pracuje tu jako kelnerka. Jej mąż Humpty (Jim Belushi) jest operatorem karuzeli. Mickey (Justin Timberlake) to przystojny ratownik, który marzy o karierze dramatopisarza. Carolina natomiast jest marnotrawną córką Humptyego, która w domu ojca szuka schronienia przed gangsterami. Poetycko sfilmowany przez Vittorio Storaro film „Na karuzeli życia” to rozgrywająca się w malowniczych plenerach, iskrząca emocjami opowieść o pasji, namiętności i zdradzie.
 
Opis i materiały dystrybutora Kino Świat.
Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!