Gdyńscy uczniowie walczyli na słowa i argumenty

Najpierw 60 uczniów z 6 gdyńskich szkół przez miesiąc uczyło się, jak dobrze się prezentować i wypowiadać. Potem dyskutowali ze sobą na zadane tematy i rozmawiali o różnych problemach. Wszystko w ramach zajęć „Gdyńskiej Akademii Debaty”. Dzisiaj odbył się finał projektu. Trzy najlepsze zespoły, z trzech szkół, walczyły ze sobą na słowa i argumenty. Wygrała drużyna z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.  
„Gdyńska Akademia Debaty” to pilotażowy projekt realizowany przez Instytut Debaty Publicznej we współpracy z miastem. W Gdyni odbył się po raz pierwszy. Wzięło w nim udział w sumie 60 osób. Byli to uczniowie z sześciu gdyńskich szkół: III Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, XVII Liceum Ogólnokształcącego, IX Liceum Ogólnokształcącego, CKZiU nr 1 oraz z Gimnazjum nr 24 z oddziałami dwujęzycznymi. Przez miesiąc brali udział w wykładach i warsztatach, podczas których uczyli się prowadzić dyskusje i występować publicznie.
 
 – Młodzi ludzie uczyli się tu ważnych rzeczy. Podnosili swoje umiejętności miękkie. Uczyli się, jak sobie radzić ze stresem, w jaki sposób budować logiczne argumenty, a także, jak dobrze prezentować się publicznie. Jest to bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach, szczególnie na rynku pracy, np. podczas rozmów kwalifikacyjnych, czy matury ustnej – mówi Andrzej Skiba, prezes Instytutu Debaty Publicznej.
 
Zwieńczeniem zajęć były debaty eliminacyjne. Podczas nich wyłoniono najlepsze zespoły z trzech szkół. Do dalszej rywalizacji zakwalifikowały się drużyny z II Liceum Ogólnokształcącego, III Liceum Ogólnokształcącego oraz IX Liceum Ogólnokształcącego. Dzisiaj w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbył się finał „Gdyńskiej Akademii Debaty”. Trzy drużyny rywalizowały ze sobą na słowa i argumenty. Uczniowie zastanawiali się, czy wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, czy gospodarka wolnorynkowa wspiera nierówności społeczne oraz o tym, czy obowiązek edukacyjny powinien zostać zniesiony. Rywalizacji przyglądali się przedstawiciele władz miasta: wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Beata Szadziul oraz radny Patryk Felmet.
 
– Mieliśmy tu fantastyczne wystąpienia młodych osób. Bardzo mocne argumentacje. Każdy posiada pewną wiedzę i doświadczenie, jednak kluczowe jest to, jak komunikuje to na zewnątrz. Bardzo istotne jest to, żeby mieć swoje zdanie, wyrażać je, ale robić to w sposób akceptowalny i z poszanowaniem innych osób. Tutaj było to widać – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.


 
Najsilniejsza moc argumentów była po stronie uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Ich drużyna zwyciężyła w finale „Gdyńskiej Akademii Debaty”. Drugie miejsce zajęła drużyna z IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Trzecie miejsce natomiast trafiło do uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego.
 
– Każdy z uczestników przedstawił mądre argumenty. Oczywiście można mówić, że któraś drużyna wygrała, ale najważniejszą wartością tych debat jest to, że uczymy się przemawiać, przełamujemy strach i bariery. To dla nas ogromna możliwość rozwoju – mówi Jakub Bródka, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego
 
Uczestnicy dyskutowali w formie debat oksfordzkich. Polegają one na tym, że podawany jest główny temat dyskusji. Jeden zespół go broni, drugi jest mu przeciwny. W takich sytuacjach, uczestnicy często mierzą się z tezą, z którą niekoniecznie się zgadzają.
 
– W debatach oksfordzkich nigdy nie możemy być do końca pewni tego, która z tez nam przypadnie. To ogromna trudność, żeby wypowiedzieć się za jakąś opinią, jeśli nie jest ona nam bliska, a właśnie z tym musieli sobie poradzić finaliści. I to czasami było widać u młodzieży, która się wypowiadała, ale mimo wszystko musieli znaleźć odpowiednie argumenty. To fantastyczna nauka, patrzenie na świat zupełnie innymi oczami. Myślę, że młodzież dała sobie doskonale radę – mówi Beata Szadziul, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku