Orszak św. Łucji w Gdyni

W jedną z najdłuższych nocy w roku, na ulice szwedzkich miast wychodzą procesje dziewcząt ubranych na biało, prowadzi je św. Łucja – patronka światła. Gdynia też ma w tym swój udział, a to za sprawą uczniów II LO, którzy – jak co roku – podtrzymują tradycję święta światła. Obchody dnia św. Łucji nie ominęły Urzędu Miasta Gdyni. Biały orszak przemierzył korytarze urzędu, śpiewając kolędę Santa Lucia. Zgodnie z tradycją na czele pochodu szła dziewczyna symbolizująca św. Łucję.

- Dla Szwedów jest to bardzo ważne święto, obchodzone z niemalże taką powagą jak Boże Narodzenie, kiedy to po wszystkich urzędach, szkołach, szpitalach, chodzą pochody św. Łucji i śpiewają kolędy. W Szwecji 13 grudnia symbolizuje wydłużający się dzień, w którym św. Łucja przychodzi ze światłem i je rozdaje – tłumaczy Anna Ćwiklińska-Rutka, nauczycielka prowadząca koło języka szwedzkiego w II LO. W zeszłym roku braliśmy udział w wymianie z Karlskroną. Dlatego podtrzymujemy tę tradycję i pokazujemy to szwedzkie święto w Gdyni – dodaje.

Dzień św. Łucji obchodzony jest na wiele sposobów. Tego dnia cała Szwecja pachnie szafranem, a to za sprawą tradycyjnych szwedzkich bułeczek przygotowywanych specjalnie na ten dzień. Natomiast z nowszych zwyczajów, dużą popularnością cieszą się wybory najpiękniejszej Łucji, organizowane w Sztokholmie.

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!