Grudniowe rocznice w Gdyni

13 grudnia miasto uczci 36. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W niedzielę, 17 grudnia odbędą się obchody upamiętniające wydarzenia grudniowe z 1970 roku. Władze Gdyni zachęcają mieszkańców do wzięcia udziału w uroczystościach. Rocznica Stanu Wojennego
W najbliższą środę, 13 grudnia mija 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Celem akcji była likwidacja protestów społecznych. Przeciwko strajkującym wystawiono ponad 100 tys. uzbrojonych żołnierzy i funkcjonariuszy. Na ulice wyjechały czołgi, aresztowano i osadzano w ośrodkach odosobnienia działaczy opozycji. Podczas tłumienia protestów padli zabici i ranni. Gdynia jak co roku chce upamiętnić te wydarzenia. Obchody rozpoczną się o godz. 18.00 w Kościele MB Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka. Po mszy św. uroczystości przeniosą się pod Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego.
Szczegółowy program uroczystości upamiętniających wprowadzenie stanu wojennego:
- Godz. 18.00 – 19.00 - uroczysta Msza Św. w Kościele MB Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka (ul. Portowa 2)
- Godz. 19.00 – 19.30 - wydarzenie słowno-muzyczne w wykonaniu V LO w kościele przy ul. Portowej 2
- Godz. 19.30 – 19.45 - przejście uczestników uroczystości z kościoła pod Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego (ul. Pułaskiego, ul. Portowa, pl. Kaszubski, ul. Świętojańska)
- Godz. 19.45 – 20.45 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego
Grudzień'70
Kolejną, historyczną datę Gdynia uczci w najbliższą niedzielę. 17 grudnia mija 47. rocznica „Czarnego czwartku". Wydarzenia rozegrały się w 1970 roku pod stocznią im. Komuny Paryskiej i na pobliskiej stacji kolejowej. Rankiem 17 grudnia robotnicy stawili się do pracy, odpowiadając na telewizyjny apel wicepremiera Stanisława Kociołka. Nie wiedzieli, że stocznia została zamknięta i była blokowana przez wojsko, które do zdezorientowanych robotników otworzyło ogień. Padli zabici i ranni. Masakra w Gdyni trwała do wieczora, w jej wyniku zginęło 18 osób. Najmłodszy z zabitych miał 15 lat, najstarszy 34.
Szczegółowy program uroczystości upamiętniających Grudzień'70:
- Godz. 6.00 - uroczystość pod Pomnikiem Ofiar Grudnia'70 przy al. Solidarności (Gdynia Stocznia)
- Godz. 15.50-16.20 – program słowno-muzyczny w wykonaniu „KlubuMłodych Gdynian” przy SP nr 40 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46
- Godz. 16.30-17.30 - msza św. w intencji Ofiar Grudnia‘70 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46
- Godz. 17.30 – 18.30 - Gdyńska Droga Krzyżowa – przemarsz uczestników mszy św. pod ,,Pomnik Ofiar Grudnia" przy UM Gdynia (ul. 3 Maja, Armii Krajowej, Świętojańska, al. Marsz. Piłsudskiego)
- Godz. 18.30 – uroczystości pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970
Zmiany w organizacji ruchu
W środę, 13 grudnia na czas przejścia uczestników obchodów z kościoła pod pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego w godzinach 19:30 – 20:45 nastąpi wstrzymanie ruchu na następujących ulicach: Portowej, Placu Kaszubskim, Świętojańskiej (na odcinku od Placu Kaszubskiego do ul. 10 Lutego), Pułaskiego (na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Żeromskiego).
Z kolei w niedzielę, 17 grudnia nastąpi ograniczenie ruchu kołowego na następujących ulicach:
- Od godz. 5.00 do godz. 7.30 al. Solidarności (na odcinku od Ronda Ofiar Grudnia’ 70 do ul. Indyjskiej) oraz zawężenie do jednego pasa ruchu ul. Janka Wiśniewskiego (na odcinku od al. Solidarności do parkingu Bałtyckiego Terminalu Drobnicowego).
W celu przejścia uczestników uroczystości od godz. 17.30 do godz. 18.30 utrudnienia wystąpią na ul. 3 Maja (odcinek od ul. 10 lutego do ul. Armii Krajowej), na ul. Armii Krajowej (odcinek od ul. 3 Maja do ul. Świętojańskiej), na ul. Świętojańskiej (odcinek od ul. 10 lutego do al. Marsz. Piłsudskiego) oraz na al. Marsz. Piłsudskiego (odcinek od ul. Świętojańskiej do ul. Legionów).
W celu przeprowadzenia uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Grudnia’ 70 od godz. 18.30 do godz. 19.30 utrudnienia pojawią się na al. Marsz. Piłsudskiego (na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Legionów).
Ruch będzie przywracany na bieżąco przez policję i straż miejską. Kierowcy proszeni są o dostosowanie się do zmienionej organizacji ruchu oraz o podporządkowanie się poleceniom funkcjonariuszy kierujących ruchem.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku