Szczątki obrońców polskiego Wybrzeża spoczną w Gdyni

Kontradmirał Stanisław Mieszkowski, kontradmirał Jerzy Staniewicz oraz komandor Zbigniew Przybyszewski, bohaterowie kampanii wrześniowej po II wojnie światowej niesłusznie oskarżeni o spisek przeciwko Polsce i skazani na śmierć, teraz doczekają się godnego pochówku. Ich szczątki zostaną sprowadzone do Gdyni i spoczną w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Wojennym w Gdyni Oksywiu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 16 grudnia. Weźmie w nich udział prezydent RP Andrzej Duda. Kontradmirał Stanisław Mieszkowski, kontradmirał Jerzy Staniewicz oraz komandor Zbigniew Przybyszewski bronili polskiego Wybrzeża  podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Służyli w Marynarce Wojennej także po II wojnie światowej.  W latach 50-tych, w komunistycznej Polsce, wszyscy trzej zostali aresztowani pod zarzutem szpiegostwa. Wiele miesięcy spędzili w więzieniu, gdzie byli torturowani. W 1952 roku, po sfingowanym procesie i niesłusznym oskarżeniu o udział w spisku przeciwko państwu, zostali skazani na śmierć. Wyrok wykonano w grudniu tego samego roku. Oficerowie zginęli od strzału w tył głowy. Cztery lata później zostali zrehabilitowani, ale miejsce ich pochówku przez długi czas pozostawało nieznane. Zespół Instytutu Pamięci Narodowej odnalazł zbiorowa mogiłę ze szczątkami oficerów dopiero w 2013 roku na tzw. „Łączce” przy Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wówczas zapadła decyzja, że szczątki oficerów zostaną przeniesione na Wybrzeże.
Gdynia dla uczczenia pamięci oficerów, którzy oddali życie w obronie ojczyzny wybudowała na oksywskim cmentarzu Kwaterę Pamięci. Jako pierwsze spoczną tu szczątki oficerów straconych w grudniu 1952 roku, w przyszłym roku wiceadmirała Józefa Unruga, a później także innych bohaterów, których poświęcenie dla Ojczyzny nie może zostać zapomniane.
 
- Wyrażamy ogromną radość z faktu, że ten symboliczny powrót marynarzy nad Bałtyk, ich pochówek oraz uroczyste otwarcie Kwatery Pamięci na gdyńskim Oksywiu będą nierozerwalnie łączyły się z obchodzoną w 2018 roku rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a tym samym 100-lecia odtworzenia Marynarki Wojennej – mówi Paweł Soloch , szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
 
Szczątki oficerów zostaną najpierw przetransportowane śmigłowcem do Helu. Tam, w piątek, 15 grudnia, o godz. 12.00, w kościele pw. Bożego Ciała odbędzie się msza św. w ich intencji. Następnie o godz. 14.00 odbędą się uroczystości patriotyczne przed pomnikiem Obrońców Helu. O godz. 15.10 trumny na pokładzie okrętu Marynarki Wojennej wypłyną z Helu do Gdyni. Kondukt z Portu Wojennego do kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu (ul. Śmidowicza 47) wyruszy około godz. 16.30. Od godz. 17.30 rozpocznie się czuwanie.
 
Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 16 grudnia w Gdyni. Od godz. 9.30 ich uczestnicy będą zbierać się w kościele Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Tam o godz. 10.00 rozpocznie się msza święta. Następnie, o godz. 11.15, kondukt pogrzebowy z trumnami oficerów przejdzie na cmentarz Marynarki Wojennej (ul. Muchowskiego 18). O godz. 12.30 odbędzie się uroczysty pochówek oficerów w Kwaterze Pamięci. Weźmie w nim udział prezydent RP Andrzej Duda. Podczas uroczystości zaplanowano także wręczenie aktu pośmiertnego mianowania śp. Jerzego Staniewicza na stopień kontradmirała. Odbierze je przedstawiciel rodziny kontradmirała.
 
Nad przygotowaniem wydarzenia, pracami związanymi ze sprowadzeniem szczątków marynarzy do Gdyni oraz budową Kwatery Pamięci czuwał, działający pod patronatem prezydenta RP, Komitet Organizacyjny. W jego skład weszli przedstawiciele: rodzin śp. oficerów Marynarki Wojennej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Urzędu Miasta w Gdyni, Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Obrony Narodowej – w tym Marynarki Wojennej RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
 
Zmiany w ruchu:

W związku z uroczystościami pogrzebowymi oficerów Marynarki Wojennej, na czas przejścia konduktu, ruch samochodowy wstrzymywany będzie:
- w piątek, 15.12.2017 r. od godz. 16.45 do godz. 17.20 na ul. Śmidowicza na odcinku od ronda Bitwy pod Oliwą do ul. Żeglarzy na wysokości Kościoła Marynarki Wojennej,
- w sobotę 16.12.2017 r. od godz. 11.00 do godz. 12.30 na ul. Śmidowicza na odcinku od ul. Żeglarzy na wysokości Kościoła Marynarki Wojennej do ronda Bitwy pod Oliwą oraz na ul. Arciszewskich na odcinku od ronda Bitwy pod Oliwą do skrzyżowania z ul. płk Dąbka i ul. Muchowskiego, a także na ul. Muchowskiego do bram Cmentarza Marynarki Wojennej).

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!