Po raz ostatni świętowali jako Akademia

97 rocznicę powstania Akademii Morskiej świętowano 8 grudnia. Tegoroczny jubileusz był wyjątkowy, bo uczelnia wkrótce z Akademii przekształcona zostanie w Uniwersytet. W uroczystościach wzięli udział pracownicy, studenci, absolwenci oraz zaproszeni goście. Obchody rozpoczęły się w Kościele Ojców Redemptorystów w Gdyni mszą świętą. Później w auli Akademii Morskiej odbyło się uroczyste posiedzenie senatu. Obecna na uroczystości minister Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zapewniła, że wszystkie wymogi formalne do zmiany nazwy zostały spełnione.
- Z naszej perspektywy miano „uniwersytetu” Akademii Morskiej się należy. Więc nasza decyzja jest oczywiście pozytywna i zrobimy wszystko, żeby to się stało jak najszybciej. Tak by mógł wzrosnąć i prestiż i status uczelni, ale żeby mogła też dzięki temu skorzystać dydaktycznie i badawczo- mówi Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
W dniu Święta Szkoły prof. Janusz Zarębski, Rektor Akademii Morskiej w Gdyni uroczyście otworzył II piętro Budynku B Akademii Morskiej. Zapowiedział również dalsze inwestycje.
- Robimy wszystko, żeby była to uczelnia, w której studenci będą się dobrze czuli. W tym roku oddajmy to wyremontowane piętro, w przyszłym roku będziemy modernizować kolejne części uczelni, a następnie budować nowe obiekty takie jak hala sportowa i dom studencki- zapewnia prof. Janusz Zarębski, Rektor Akademii Morskiej w Gdyni.
Z okazji jubileuszu zasłużonych pracowników uczelni udekorowano odznaczeniami resortowymi i medalami za długoletnią służbę. Od założenia Szkoły Morskiej w Tczewie w 1920 roku uczelnia wykształciła 24 pokolenia absolwentów-oficerów, marynarzy, pracowników branży morskiej na lądzie i na morzu.
- Ta szkoła idzie do przodu zgodnie z techniką, jaka zachodzi w Polsce. Ja zaczynałem pływać na statkach opalanych węglem: łopata, szufla, 5 ton na dobę musiałem spalić jako palacz. Teraz to jest praktycznie wszystko automatyka- wspomina prof. Andrzej Perepeczko, pisarz i wieloletni wykładowca Akademii Morskiej w Gdyni.
Obecnie Akademia oferuje kształcenie na 8 kierunkach studiów (Elektrotechnika, Elektronika i Telekomunikacja, Technologie Kosmiczne i Satelitarne, Nawigacja, Transport, Mechanika i Budowa Maszyn, Innowacyjna Gospodarka, Towaroznawstwo), w 36 specjalnościach, na których, według stanu na dzień 30 września 2017 r., kształci się 5521 studentów, w tym 3777 w systemie studiów stacjonarnych i 1744 w systemie studiów niestacjonarnych.
- Cenię tę szkołę za to, że daje nam możliwość wbicia się w rynek morski. Pod innymi względami jest pewnie wiele lepszych uczelni, ale takiej, która kształci typowo w kierunku morskim to nie ma lepszej- mówi Kacper Kraska, student III roku Akademii Morskiej w Gdyni.
Uczelnię, a dokładniej należący do niej żaglowiec "Dar Młodzieży" w przyszłym roku czeka spore wyzwanie. Popłynie on w rejs dookoła świata, który organizuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Młodzi Światu - Salezjański Wolontariat Misyjny oraz Akademia Morska w Gdyni.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku