Stacje PKM Gdynia Stadion i Karwiny oficjalnie otwarte

Pomorska Kolej Metropolitalna zyskała dwa nowe przystanki. Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny zostały dziś symbolicznie, oficjalnie otwarte. Pasażerowie będą mogli z nich korzystać od niedzieli, 10 grudnia. Od tego dnia zaczną tam też regularnie kursować pociągi. Jednak już dziś działanie przystanków zainaugurowali przedstawiciele: władz Gdyni, samorządu województwa pomorskiego, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, wykonawcy inwestycji oraz PKP. Było przecięcie wstęgi, występ artystyczny i specjalny przejazd pociągiem PKM.  
Już są! Dwa nowe przystanki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. To Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny. Inwestycja usprawni komunikację nie tylko w mieście, ale w całym regionie. Teraz z Gdyni będzie można łatwo dojechać do Gdańska, na lotnisko, czy do Kościerzyny.
 
– Wierzymy głęboko, że tak jak kiedyś oferta komunikacyjna SKM zmieniła zachowania komunikacyjne mieszkańców całej aglomeracji, tak w przyszłości PKM będzie zmieniać rzeczywistość transportową, usprawni komunikacę i podniesie jakość życia. Dzięki temu, także mieszkańcom Gdyni będzie żyło się lepiej – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 


Pasażerowie będą mogli korzystać z nowych przystanków od niedzieli, 10 grudnia. Jednak już dziś, 8 grudnia, zostały one symbolicznie, oficjalnie otwarte. Ich działanie zainaugurowali m.in.: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydenci Marek Stępa, Katarzyna Gruszecka-Spychała, Michał Guć i radny Marcin Wołek, a także marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezes PKM Grzegorz Mocarski, prezes Budimeksu Dariusz Blocher, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK – Julian Skrochocki, czy prezes Biura Projektów Budownictwa Komunalnego – Jan Kosiedowski. A wszystko odbyło się w wyjątkowej oprawie i atmosferze. Gdynia Stadion wystartowano na sportowo. Przed wejściem na peron stworzono bramkę. Na sygnał gości strzał piłką oddał do niej piłkarz Arki Gdynia - Krzysztof  Sobieraj. W ten sposób symbolicznie otworzył przystanek. Następnie był przejazd pociągiem PKM. Z okazji inauguracji, zatrzymał się on specjalnie na dwóch nowych stacjach. Zebrani goście przejechali z przystanku Gdynia Stadion do stacji Karwiny. W trakcie przejazdu, przypadkowym pasażerom jadącym, z Gdyni Głównej do Gdańska Wrzeszcza, rozdano wyjątkowe lizaki, które wyglądem nawiązywały oczywiście do kolei.  Na stacji Gdynia Karwiny odbyła się dalsza część uroczystości. Najpierw okolicznościową piosenkę i krótką scenkę nawiązującą do PKM i do Karwin, przedstawili młodzi artyści z Teatru Muzycznego w Gdyni. Następnie symbolicznie przecięto wstęgę i tym samym otwarto przystanek. Na koniec uczestnikom zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
 
Gdyńskie przystanki PKM powstały w ciągu 15 miesięcy. Wybudowała je, tak jak i inne stacje, firma Budimex.
 
- To było trudne zadanie, żeby zrobić projekt, uzyskać pozwolenia i wybudować dwie stacje w takim czasie, ale w końcu wszystko udało się wykonać bez opóźnień – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.
 
W ramach inwestycji w Gdyni powstały dwa jednokrawędziowe perony o długości ponad 160 metrów. Są one utrzymane w jednakowym standardzie z zachowaniem charakterystycznej dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej czerwonej konstrukcji zadaszenia wejść zwanej „czerwoną wstążką”. Ich oprawa graficzna podkreśla jednak charakter gdyńskich stacji. Elementy zdobnicze na przystanku Gdynia Stadion nawiązują do dyscyplin sportowych uprawianych na obiektach Gdyńskiego Forum Sportu, sąsiadującego z koleją. W przypadku Karwin, grafika odnosi się do kolejowej tradycji i historii linii 201, przy której zbudowany jest przystanek PKM. Stąd wiatę zdobi wizerunek zabytkowej lokomotywy Ol 49, która kiedyś kursowała po tej trasie oraz szynobusu, jakim obecnie mieszkańcy podróżują z Gdyni do Gdańska i na Kaszuby. Koszt budowy obu przystanków wyniósł 25,5 mln złotych. W tym: 4,5 mln złotych  przekazało miasto Gdynia, a 2,5 mln złotych to koszt budowy tzw. splotu torowego, finansowany przez PKP PLK.
Otwarcie nowych przystanków zapowiada też zmiany w mieście.
 
- Oddanie do użytku dwóch nowych przystanków kolejowych to rozpoczęcie ważnego etapu w rozwoju Gdyni. Etapu opartego na mądrym i solidnym partnerstwie z PKP Polskie Linie Kolejowe i samorządem województwa. Takie partnerstwo jest niezbędne byśmy rozwijali kolej dla gdynian w kolejnych dzielnicach naszego miasta – mówi dr Marcin Wołek, radny Gdyni i pracownik Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego.
 
Na razie będzie 41 kursów pociągów PKM, w obu kierunkach, na dobę. Padły już jednak deklaracje, że może być ich więcej.
 
- Gdynia deklaruje wsparcie działań intensyfikujących sieć połączeń i pomoc w finansowaniu bieżących połączeń PKM – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Dzień otwarty PKM
Pasażerowie będą mogli korzystać z dwóch nowych przystanków od niedzieli, 10 grudnia. Wtedy też, w godz. 10.00-13.00, na obu stacjach, odbędzie się „Dzień Otwarty nowych przystanków PKM w Gdyni”. Dla wszystkich osób, które wtedy pojawią się na nich czekać będą dodatkowe atrakcje. PKM przygotowała na ten dzień 2,5 tysiąca pamiątkowych biletów, które wręczy pierwszym pasażerom. Są one stylizowane na stare bilety kolejowe, ale w nieco większym formacie – tak, aby można je było wykorzystywać na co dzień, jako np. zakładkę do książki. Bilet nie będzie upoważniał do przejazd pociągiem, ale ma on inną moc. Będzie bowiem upoważniał do odbioru biletu na mecz Arki Gdynia z Górnikiem Zabrze (12.12.2017 r., godz. 20.30) w promocyjnej cenie 1 zł, na trybunę GOSiR. Ważnym wydarzeniem tego dnia będzie również odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy postawionej w pobliżu miejsca, w którym od 1947 r. stał przydrożny krzyż, usunięty w związku z budową przystanku PKM Gdynia Karwiny. Wszystkich zainteresowanych tą uroczystością zapraszamy na godz. 11.00, w pobliże schodów prowadzących na peron 2 przystanku PKM Gdynia Karwiny, od strony Wielkiego Kacka.
 
Nowe przystanki komunikacji miejskiej 
W związku z uruchomieniem nowych przystanków PKM, od niedzieli, 10 grudnia, niektóre dotychczasowe nazwy przystanków komunikacji miejskiej na Karwinach zostaną zastąpione nowymi. I tak:

„Buraczana 01” zostanie zmieniona na „Karwiny PKM 01”,
„Buraczana 02” zmieni nazwę na  „Karwiny PKM 02”, a
„Strzelców - Wielkopolska 02”  na „Karwiny PKM 04”.

 Węzeł Karwiny
Obok przystanku PKM Gdynia Karwiny powstanie też komunikacyjny węzeł integracyjny. Przystanek ten dla mieszkańców Karwin, ale też Małego Kacka, Wielkiego Kacka oraz Dąbrowy ma ogromne znaczenie. Dzięki niemu podróż z Karwin do centrum Gdyni, w godzinach szczytu, skróci się o kilkadziesiąt minut. Węzeł integracyjny Karwiny, finansowany przez gdyński samorząd, dodatkowo zapewni wygodny i szybki transport dużej liczbie osób. Infrastruktura, która powstanie w jego ramach, ułatwi dojazd do przystanku kolejowego autobusem, trolejbusem, rowerem lub samochodem. Powstanie pętla dla autobusów i trolejbusów, parkingi kubaturowe - park&ride dla samochodów osobowych. Umożliwią one dojazd z osiedli, czy spoza Gdyni i pozostawienie samochodu przy przystanku PKM oraz kontynuację podróży pociągiem. Powstaną też buspasy i infrastruktura dla rowerzystów. Rozpoczęcie realizacji inwestycji jest planowane na drugi kwartał  2019 roku.

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!