Jak spędzić weekend w Gdyni

Świąteczny Kiermasz Rękodzieła w podziemiu Hali Targowej
Miejskie Hale Targowe we wszystkie piątki, soboty i niedziele handlowe grudnia otwierają swoje przestrzenie na wyjątkowe wydarzenie - Świąteczny Kiermasz Rękodzieła. Do zaprezentowania swoich wyrobów zaproszeni zostali  lokalni twórcy rękodzieła artystycznego. Będzie to doskonała okazja do zakupu ozdób świątecznych, unikatowych prezentów zrobionych z bawełny, gliny, filcu i przeróżnych włóczek. Znajdziemy także producentów przytulanek, mięciutkich czapek, ciepłych swetrów czy nowoczesnych, ręcznie malowanych T-shirt'ów – czyli niezwykłych i oryginalnych prezentów i upominków. Podczas kiermaszu odbędą się warsztaty z wystawcami. Każdego dnia będzie można wspólnie z twórcami wykonać własnoręczny prezent. Nie zabraknie również Mikołaja z prezentami!

Najbliższy kiermasz odbędzie się w piątek i sobotę 8-9 grudnia w godz. 10:00 - 17:00.
Warsztaty komiksowe z Jakubem Kijucem
Biblioteka z Pasją (Al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza na warsztaty komiksowe, które poprowadzi Jakub Kijuc - absolwent studiów artystycznych, twórca komiksów i wydawca.
Specjalizuje się w grafice rastrowej i ilustracji komiksowej dla dorosłych i dla dzieci. Projektuje kartki pocztowe oraz wzory na koszulki. Także ulotki, plakaty i logotypy. Współpracował między innymi z Nową Fantastyką. Ma na koncie 10 publikacji komiksowych, m.in. z serii „Konstrukt” (łącznie 8 części, w tym sześć wydanych) oraz nową serię „Jan Hardy”.
Najbliższe warsztaty w piątek 8 grudnia godz. 17:00 – 20:00 i sobotę 9 grudnia godz. 11:00 – 14:00.
Wodowanie książki o katastrofach i wypadkach morskich
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni ul. Zawiszy Czarnego 1B oraz Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej w Gdańsku zapraszają do muzeum w piątek 8 grudnia na godz. 18:00 na uroczyste wodowanie książki dr. Ryszarda Leszczyńskiego „Katastrofy i wypadki morskie floty pomocniczej PMH (1926-2016)”.
Wstęp wolny
84 urodziny Dworca Morskiego
8 grudnia 1933 roku Gdynia stała się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski. To właśnie przy otwartym tego dnia budynku Dworca Morskiego cumowały legendarne transatlantyki, a Polacy wyruszali stąd w daleki świat, często na całe życie.
W 2017 roku budynek Dworca Morskiego obchodzi swoje 84. urodziny i chociaż metrykalnie to staruszek, dzięki generalnemu remontowi i otwarciu w jego wnętrzach Muzeum Emigracji odzyskał dawny blask i witalność. Jak co roku, z tej okazji Muzeum zaprasza w piatek 8 grudnia o godz. 19:00 do udziału w wyjątkowym projekcie artystycznym.
Wstęp wolny.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Poznaj Gdynię Z Archiwum Architekta
Jakie są podstawowe techniki budowlane? Jakie style istnieją w architekturze? Na czym polega planowanie? Co to jest urbanistyka? Tego wszystkiego dowiedzą się najmłodsi gdynianie podczas edukacyjnych weekendowych warsztatów z zakresu architektury i urbanistyki w gdyńskim InfoBoksie.
Warsztaty odbywać się będą w trybie weekendowym, w godzinach 11.30 - 15.30.
 
Weekend 9-10 grudnia: pakowanie ekwipunku ekipy remontowej, poznanie narzędzi i słownictwa związanego z narzędziami remontowymi i remontami, zajęcia praktyczne, budowa domków dla ptaków z gotowych, recyklingowych półproduktów.
Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe pod adresem warsztatyinfobox@gdynia.pl.
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia
Warsztaty artystyczne "Gdyńska radość tworzenia"
Centrum Kultury w Gdyni zaprasza do Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego na nowy sezon warsztatów artystycznych z cyklu Gdyńska radość tworzenia. 
W sobotę 9 grudnia odbędą się zajęcia z filcowania na mokro/sucho pod tytułem "Awangarda na sznurku".  Zajęcia poprowadzi Agata Jaworska reprezentująca firmę Patchworkowo. Na warsztaty Centrum zaprasza wszystkich chętnych, niezależnie od wieku i zdolności manualnych. 
Zajęcia podzielone są na dwie grupy: 
godz. 11.00 - 12.30 
godz. 12.30 - 14.00.
Liczba miejsc w każdej z grup ograniczona, zgłoszenia uczestników przyjmowane są pod nr tel.: 58 523-99-08 w godzinach pracy CultureBoxu oraz culturebox@ckgdynia.pl.
Udział w warsztatach: 10 zł/osoba.
 
Warsztaty dla rodzin „Akcja choinka: Ozdabiamy drzewko”
Najprzyjemniejszy czas w roku: rodzinnych spotkań, upragnionego odpoczynku, pysznego jedzenia i prezentów już niebawem! Nasze domy wypełnią smakowite zapachy, dekoracje, rodzinne tradycje i zwyczaje.
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na przedświąteczne przygotowania. Uczestnicy wspólnie stworzą ozdoby, przygotują  prezenty i dopilną, by bożonarodzeniowe drzewko było najpiękniejsze.
Specjalnie dla Was przywieziemy prawdziwe choinki. Podczas zajęć w sobotę 9 grudnia dowiemy się, jak pielęgnować drzewka, a także zaprojektujemy dla nich wyjątkowe ozdoby - zapowiadają organizatorzy. Początek o godz. 11:00.
Bilety: 10 zł od uczestnika, jeśli w warsztatach uczestniczyć będzie rodzeństwo to bilet wstępu dla drugiego dziecka kosztować będzie 5 zł, opiekunowie mają zagwarantowany wstęp bezpłatny.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc Muzeum prosi o wcześniejszą rezerwację: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37
Mikołajkowy Kompas
Gdyński Klub Z kompasem zaprasza na magiczną imprezę na orientację „Mikołajkowy Kompas” rozgrywaną we wspaniałej, przedświątecznej atmosferze. Do wyboru cztery trasy piesze: Smerfowa- 5 km, Różowa- 10 km, Zielona- 12,5 km, Czarna- 15 km oraz jedna trasa rowerowa- Żółta- 30 km. 
Na wszystkich uczestników czekają bogate pakiety startowe, mikołajkowe czapki, kolorowe numery startowe, obfity rajdowy bufet i nagrody, o które naprawdę warto powalczyć.
Wystartujcie i zobaczcie jak wspaniały jest las u progu zimy. Jak zjawiskowo wyglądają w tym lesie uczestnicy Mikołajkowego Rajdu- wszyscy w czerwonych czapkach.
Program
10.30- 11.45   Sprawy organizacyjne Trasy Smerfowej, Różowej i Żółtej, odbieranie pakietów startowych
11.50              Uroczyste otwarcie Rajdu, przekazywanie map Trasy Smerfowej, Różowej i Żółtej
12.00              Wspólny start Trasy Smerfowej, Różowej i Żółtej
13.30              Początek startu interwałowego Trasy Zielonej i Czarnej
16.00              Zakończenie rywalizacji na Trasie Smerfowej, ogłoszenie wyników wstępnych, wręczenie nagród
16.00- 20.30   Ognisko dla Uczestników Rajdu
20.30              Zakończenie rywalizacji na Trasie Różowej, Żółtej, Zielonej i Czarnej, ogłoszenie wyników wstępnych, wręczenie nagród
20.30              Ogłoszenie wyników wstępnych „Mikołajkowego Kompasu”, wręczenie nagród. Zakończenie imprezy.
Koncert charytatywny na rzecz kociaków
Pomorski Koci Dom Tymczasowy zaprasza 9 grudnia na koncert charytatywny na rzecz podopiecznych placówki. Gwiazdą wieczoru będzie zespół LOKA grający POP ROCK oraz zeszłoroczna uczestniczka programu The Voice Of Poland Monika Kitel.
Koncert odbędzie się w Contrast Cafe w Gdyni przy bulwarze Nadmorskim. Podczas wydarzenia odbędzie się prezentacja działań grupy oraz licytacja przedmiotów podarowanych przez znane osoby. Początek o godz. 19:00
Spójnia Gdynia - Meble Wójcik Elbląg
W sobotę 9 grudnia o godz. 14:00 rozpocznie się mecz serii PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych pomiędzy Spójnią Gdynia a drużyną Meble Wójcik Elbląg. Będzie to ostatnie spotkanie Spójni Gdynia we własnej hali w 2017 roku. Przyjdź i pomóż swoim dopingiem!
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł.
Gramy! Premiera gry M/S Batory
To miał być kolejny spokojny rejs przez ocean na pokładzie statku M/S Batory. Podróż z Dworca Morskiego w Gdyni do Nowego Jorku po raz kolejny przyciągnęła na pokład znamienite towarzystwo. Nikt jednak nie spodziewał się, że na transatlantyku rozegrają się tym razem sceny rodem z najpoczytniejszych powieści kryminalnych. Zuchwała kradzież bezcennych klejnotów hrabiny Pawlickiej wstrząsnęła pasażerami i członkami załogi. Jednak to właśnie wśród nich ukrywa się złodziej… Zadaniem graczy jest jak najszybsze wytypowanie złodzieja.
M/S BATORY to wydana przez Muzeum Emigracji w Gdyni gra detektywistyczna, która w nowatorski sposób wykorzystuje trójwymiarową planszę w formie statku. Gracze muszą jak najszybciej wytypować złodzieja. Każdy z trzynastu podejrzanych ma zestaw unikalnych charakterystyk – płeć, wiek i rolę. Gracze będą zadawać sobie wzajemnie pytania, a na podstawie odpowiedzi wykluczać kolejnych podejrzanych.
 
Z okazji premiery gry, odbędą się rozgrywki w Dworcu Morskim, czyli miejscu, z którego tysiące pasażerów wyruszało w podróż. Muzeum Emigracji zaprasza w sobotę 9 grudnia w godz. 15.00 - 17.00. Na miejscu będą wolontariusze i eksperci, którzy pomogą poznać zasady gry. Wstęp wolny. Zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl.
Laureatka konkursu Gdyński Biznesplan i jej kosmetyki
Izabela Ryska, biotechnolog leków oraz laureatka Konkursu Gdyński Biznesplan 2017 zaprasza na bezpłatne wydarzenie ,,Harmonia ciała i ducha", które odbędzie się w sobotę 9 grudnia, o godzinie 17:00-19:30 w Muzeum Miasta Gdyni.

Podczas wydarzenia po raz pierwszy przedstawi nową kolekcję kosmetyków sygnowaną miastem Gdynia. To właśnie w Gdyni spacerując po plaży orłowskiej szukała inspiracji i rozmyślała nad nowymi kosmetykami, a w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym pracowała nad ich recepturami. Kosmetyki są dedykowane osobom ze skórą suchą i wrażliwą. Na wydarzeniu będzie można sprawdzić ich nawilżające działanie oraz skorzystać z masażu dłoni, który będzie wykonany świecami do masażu.

Podczas wydarzenia 20% ze sprzedaży kosmetyków będzie przekazana na Szlachetną Paczkę.

Program:
17:00 Rejestracja Gości
17:30 - 17:50 Uroczyste przywitanie Gości. Kilka słów o pasji, marzeniach i drodze do nowej kolekcji kosmetyków.
17:50 - 19:00 Chwila relaksu. Testowanie kosmetyków, masaż dłoni, kawa, herbata, przekąski, owoce.
19:00 - 19:30. Zakończenie eventu +NIESPODZIANKA :)
Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Asseco Gdynia - Stelmet BC Zielona Góra
Koleny mecz sezonu w koszykówce męskiej! W sobotę 9 grudnia o godz. 19.00 w hali Gdynia Arena Asseco Gdynia zagra z drużyną Stelmet BC Zielona Góra.
Gdyński Mikołajkowy Marsz Nordic Walking
PTTK Klub Turystyczny "Wybrzeże" oraz Nordic Walking Team Gdynia zapraszają członków i sympatyków Klubu w niedzielę, 10 grudnia na GDYŃSKI MIKOŁAJKOWY MARSZ NORDIC WALKING.

Wędrówka poprowadzi leśnymi szlakami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i będzie miała dystans ok. 12 km. Trasa będzie pętlą, czyli początek i koniec w tym samym miejscu. Ma to znaczenie zwłaszcza dla tych, którzy postanowią dotrzeć na miejsce zbiórki samochodem.

MARSZ MIKOŁAJKOWY to okazja do zbiórki na rzecz Gdyńskiego Hospicjum Dziecięcego Bursztynowa Przystań. Na miejscu zbiórki będzie wolontariusz z puszką, do której organizatorzy proszą o dobrowolne datki. Najlepiej w kwocie 10 zł od osoby, ale oczywiście większe datki bardzo mile widziane.
Należy zabrać ze sobą:
- kijki do nordic walking, jednak wędrowcy bezkijowi także bardzo mile widziani
- suchy prowiant i ciepłe picie, bo będzie mini piknik na świeżym powietrzu,
- obowiązkowo mikołajkowy element stroju, np. czapkę mikołaja, uszy renifera itp.

Zbiórka: godz. 10:00 przed budynkiem kas dworca SKM Wzgórze św. Maksymiliana.
Członkowie PTTK są ubezpieczeni, natomiast pozostali ubezpieczają się we własnym zakresie.
Dzień Otwarty nowych przystanków PKM w Gdyni
Z okazji oddania do użytku nowych przystanków PKM Gdynia Karwiny i Gdynia Stadion Pomorska Kolej Metropolitalna zaprasza mieszkańców i miłośników kolei na „Dzień Otwarty nowych przystanków PKM w Gdyni” – w niedzielę, 10 grudnia 2017 r., w godz. 10:00 – 13:00. Dla wszystkich osób, które pierwszego dnia funkcjonowania nowych przystanków PKM w Gdyni pojawią się na nich w ww. godzinach czekać będą dodatkowe atrakcje.
Pamiątkowe bilety otrzymają osoby, które w niedzielę 10 grudnia 2017 r., w godz. 10:00 – 13:00 pojawią się na przystanku Gdynia Stadion lub Gdynia Karwiny - oczywiście do momentu wyczerpania się nakładu 2,5 tys. pamiątkowych biletów – niezależnie od tego, czy przyjadą pociągiem, czy też po prostu przyjdą zobaczyć nowe przystanki. Dodatkowo dla najmłodszych gości czekać będą kolejowe lizaki, a na przystanku Gdynia Stadion także… maskotka Arki Gdynia z klubowymi gadżetami.
Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
- od piątku do niedzieli 8, 9 i 10 grudnia o godz. 19.00 na brawurową komedię „Następnego dnia rano” Petera Quiltera w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego.
Następnego dnia rano budzisz się w obcym łóżku. Chcesz uciekać? - Nie, nie – mówi jeden z bohaterów. - Jest okej. Najpierw seks, a potem łóżko i śniadanie. I to wszystko za darmo. Jakbym wygrał najtańsze na świecie miniwakacje. All inclusive. Poważnie... Wczoraj wieczorem spodziewałem się tylko Woody Allena i kukurydzy. To jest prawdziwy deal. Naprawdę niezła randka.
Spektakl dla dorosłych.
- w weekend 9 i 10 grudnia o godz. 16.00 specjalnie dla młodych widzów fascynująca realizacja familijnej opowieści o wielkiej przyjaźni! „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Babickiego.
Należąca do kanonu i od lat z powodzeniem realizowana przez teatr i kino, nieśmiertelna baśń Andersena, opowiadająca o przyjaźni Gerdy i Kaja, wystawionej na próbę przez okrutną Królową Śniegu. Barwne losy dwójki przyjaciół i fascynująca osobowość zimnej władczyni od lat przenoszą czytelników i widzów w magiczną przestrzeń, w której na szczęście, po wielu nieprzewidywalnych przygodach, dobro zwycięża. Magiczna atmosfera, porywające piosenki i przyjaźń, która wszystko zwycięża!
Centrum Kultury proponuje
Centrum Kultury zaprasza:
- w piątek i sobotę 8 i 9 grudnia o godz. 19.00 i w niedzielę 10 grudnia o godz. 17.00 na spektakl „Mayday. Run For Your Wife” w reż. Dariusza Majchrzaka. Najzabawniejsza teatralna produkcja Trójmiasta. Mrożącą krew w żyłach historię o tym, jak ważne jest przestrzeganie rozkładu jazdy i… jak żyć z dwiema żonami i nie zwariować.
Bilety: 35 zł/30 zł. - 9 grudnia godz. 11.00 na warsztaty twórcze z technik decoupage „Świąteczny lampion”. Zajęcia odbędą się w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego przy placu Grunwaldzkim 2, a poprowadzi je Małgorzata Bądkowska, która pokaże uczestnikom, jak ze zwykłych przedmiotów codziennego użytku wykonać nastrojowe lampiony.
Zajęcia podzielone są na dwie grupy: grupa pierwsza 11.00-12.30, grupa druga od 12.30 -14.00. Liczba miejsc w każdej z grup ograniczona. Zgłoszenia pod nr tel. 58 523 99 08 w godzinach pracy CultureBoxu oraz culturebox@ckgdynia.pl.
- w niedzielę 10 grudnia o godz. 12.00 na poranek muzyczny dla dzieci pt. „Radosne pieśni gospel i magia Świąt” w ramach Małej Gdyńskiej Filharmonii (Sala Koncertowa Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9).
W atmosferę niezwykłych i magicznych świąt, tak lubianych przez wszystkie dzieci, wprowadzą amerykańskie pieśni i kolędy z całego świata. Wystąpią: Grace Gospel Choir, Anna Baranowska-Bober – dyrygent, Mateusz Hoppe – instrumenty klawiszowe.
Bilety: 10 zł.
Teatr Gdynia Główna zaprasza
Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza w niedzielę 10 grudnia o godz. 12.00 - „Abecadło wcale z pieca nie spadło” - inspirowane tekstami Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej oraz folklorem kaszubskim w reżyserii: Luby Zarembińskiej. Obsada: Tymon Bocian, Agata Mieniuk.
Żartobliwy tytuł spektaklu nawiązuje do znanego wiersza Juliana Tuwima „Abecadło z pieca spadło”. Przedstawienie inspirowane jest także tekstami Wandy Chotomskiej oraz folklorem kaszubskim. Kto z nas nie zna słynnego wiersza Tuwima albo polskich łamańców językowych. Ile razy zmagaliśmy się z szczebrzeszyńskim chrząszczem, stołem z powyłamywanymi nogami czy rozrewolweryzowanym rewolwerem? Nowy spektakl Luby Zarembińskiej to propozycja teatralnej zabawy i nauki liter polskiego alfabetu poprzez teatr lalek oraz formę przedmiotu.
Bilety: 20 zł.
Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!