Zmiana trasy linii 147. Autobus pojedzie bliżej osiedli

Od 10 grudnia część autobusów linii 147 będzie miała nowa trasę. Na Wiczlinie pojadą one bliżej osiedli Zielenisz i Patio Róży. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców.  
Linia 147 łączy Karwiny z centrum miasta poprzez Chwarzno-Wiczlino. Od niedzieli, 10 grudnia, wybrane autobusy będą jeździły nową trasą. Co drugi kurs, niezależnie od kierunku, pojedzie ulicami wewnątrz osiedla Sokółka, a tym samym bliżej osiedli Zielenisz i Patio Róży.
 
Teraz autobusy będą jeździć ulicami Staniszewskiego i Zaruskiego, zamiast  jak dotychczas ul. Chwarznieńską ( na odcinku pomiędzy ul. Staniszewskiego i ul. Zaruskiego).
 
Zmiany w przebiegu trasy autobusu 147 to odpowiedź na potrzeby mieszkańców Chwarzna-Wiczlina. Radni dzielnicy Chwarzno-Wiczlino przeprowadzili wśród nich ankietę. Dotyczyła ona potrzeb komunikacyjnych. Mieszkańcy wypowiedzieli się w niej, że chętniej korzystaliby z tego autobusu, gdyby zatrzymywał się bliżej ich bloków.
 
– Potrzeby mieszkańców są dla nas bardzo ważne. Dlatego wyszliśmy naprzeciw pomysłowi zmiany w przebiegu linii 147, tak, żeby autobusy docierały bliżej osiedli mieszkaniowych. To będzie trasa uszyta na miarę. Liczymy, że ta zmiana sprawi, że chociaż część mieszkańców pozostawiła swoje samochody na parkingu i skorzystała z transportu miejskiego – mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
Ze zmiany cieszą się także radni dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.
– To wielka radość, gdy po kilkunastu miesiącach pracy zespołu Rady Dzielnicy, możemy obserwować zmiany, których oczekiwali mieszkańcy. Wierzymy, że lepsze dostosowanie przystanków i kursów przyczyni się do wzrostu zainteresowania transportem publicznym. To pierwsza ze zmian, być może najtrudniejsza we wdrożeniu, jednak w najbliższych miesiącach będziemy realizować kolejne - zgodne z wynikami ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców - mówi Jakub Ubych, przewodniczący Rady Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.
W związku ze zmianą na trasie będą nowe przystanki. W początkowej koncepcji miało być ich 4, jednak ostatecznie mieszkańcy będą korzystać z 6 nowych przystanków. 
- w kierunku centrum autobusy będą się zatrzymywać na:

„Kwiatkowskiej 02” - przy ul. Zaruskiego, przed skrzyżowaniem z ul. Kwiatkowskiej,
„Staniszewskiego 01” (n/ż) - przy ul. Staniszewskiego, za skrzyżowaniem z ul. Zaruskiego,
„Bryla 01” - przy ul. Staniszewskiego, za skrzyżowaniem z ul. Bryla,

- w kierunku Karwin natomiast będą obowiązywać przystanki:

„Bryla 02” - przy ul. Staniszewskiego, przed skrzyżowaniem z ul. Bryla,
„Staniszewskiego 02” (n/ż) - przy ul. Staniszewskiego, przed skrzyżowaniem z ul. Zaruskiego oraz
„Kwiatkowskiej 01” - przy ul. Zaruskiego, za skrzyżowaniem z ul. Kwiatkowskiej

 
Po zmianach, w obu kierunkach, na wybranych kursach pomijane będą przystanki: „Gierdziejewskiego”, „Kamrowskiego” i „Zaruskiego”, które znajdują się przy ul. Chwarznieńskiej.
Jadąc w kierunku Karwin autobusy nie będą już zajeżdżać na pętlę „Chwarzno Sokółka”.
Dodatkowo, kursy wykonywane nową trasą, przez ul. Staniszewskiego i ul. Zaruskiego, będą specjalnie oznaczone. Na rozkładach jazdy i wyświetlaczach autobusów pojawi się dopisek „przez Staniszewskiego”.
Żeby autobusy linii 147 mogły jeździć zmienioną trasą, konieczne było poszerzenie ulic Staniszewskiego i Zaruskiego. Zbudowane zostały perony autobusowe, powstał też nowy chodnik wzdłuż ulicy Zaruskiego. Łączny koszt dostosowania wyniósł około 250 tysięcy złotych, a całość możliwa była dzięki współpracy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni, Rady Dzielnicy, a także Grupy Inwestycyjnej Hossa SA.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku