Przyjdź do InfoBoxu na warsztaty edukacyjne

Gdynia InfoBox Obserwatorium Zmian zaprasza uczniów gdyńskich i okolicznych szkół oraz przedszkoli do udziału w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych. Do wyboru są cztery, nowe propozycje warsztatów. Gdynia InfoBox od ponad trzech lat edukuje gdyńską młodzież. W tym roku oferta edukacyjna wzbogaciła się o nowe tematy przygotowane przez Plastyka Miasta oraz Zarząd Dróg i Zieleni, a także po raz pierwszy przez Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Uczniowie do wyboru mają cztery nowości:

   Ciepło dla Gdyni

Podczas warsztatów na podstawie obejrzanego filmu młodzież bierze udział w dyskusji na temat ciepła i sposobów jego pozyskiwania oraz zmian, jakie zaszły w tym zakresie na przestrzeni dziejów. Uczestnicy dowiadują się również jak przebiega produkcja i dystrybucja ciepła na terenie Gdyni, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów ochrony środowiska.
     2.  Mobilność aktywna w przestrzeni miejskiej
Podczas warsztatów młodzi uczą się między innymi tego, jak zaprojektować przestrzeń miejską tak, aby była przyjazną dla wszystkich użytkowników.
     3.   SUMP - z czym to się je?

Zajęcia skupiają się na tematyce zrównoważonej mobilności w mieście. Ich celem jest zwiększanie świadomości o uczestniczeniu mieszkańców w procesie kreowania miasta, o wzajemnych zależnościach między poszczególnymi sposobami przemieszczania osób i ładunków, bezpieczeństwa i ekologii transportu oraz możliwości płynących z zastosowania inteligentnych systemów transportowych.
     4.  Pieszo i rowerem do szkoły

Warsztaty prowadzone są w języku angielskim.  Podczas spotkań dzieci dowiadują się m.in. jak bezpiecznie, zdrowo i z dbałością  o środowisko dotrzeć do szkoły, a przy okazji podszlifują swój angielski. 
OPEC edukuje w InfoBoxie
Po raz pierwszy w tym roku do współpracy przy warsztatach przyłączyło się Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Przygotowane przez nich warsztaty „Ciepło dla Gdyni” miały swoją premierę 4 grudnia. To kolejne wspólne działanie społeczno-edukacyjne pomiędzy miejskim Referatem Energetyki i OPEC. Wcześniej, wspólnie realizowano m.in. kampanię „Daj się ogrzać. Przyłącz się do ciepłolubnych”. Obu stronom zależy na szerokim informowaniu społeczności lokalnej o możliwościach ochrony środowiska poprzez stosowanie bezpiecznych technologii w ciepłownictwie miejskim. Plusy współpracy już widać, jednym z jej wymiernych efektów jest pierwsze miejsce dla Gdyni w rankingu Polskiego Raportu Smogowego. Wg danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Gdynia ma najczystsze powietrze w Polsce pod względem zawartości pyłów. Wynika to niewątpliwe z wieloletniej edukacji mieszkańców dzięki, której  zastępują piece węglowe ekologicznymi źródłami energii. 
Od przedszkolaków po licealistów
Wszystkie zajęcia dostosowane są do różnych grup wiekowych, odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 18.00 po wcześniejszym zgłoszeniu. Poza nowościami, do wyboru są również tematy realizowane w latach ubiegłych, m.in. „Sztuka w przestrzeni publicznej”, „Akcja: materializacja”, czy też prowadzone w języku angielskim "Ucieknij z pudełka! / Escape out of the box”. 
Od startu oferty w roku 2013 z zajęć skorzystało już prawie 300 klas szkolnych. Różnorodne tematy zajęć nawiązujące do rozwoju Gdyni i jej przyszłości, stworzone zostały przez pracowników następujących komórek Urzędu Miasta Gdyni: Gdynia InfoBox, Zarząd Dróg i Zieleni, Biuro Plastyka Miasta.

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!