Gdynianka z nagrodą „Człowiek bez barier 2017”

Judyta Bork, pomysłodawczyni internetowego „Bazarku na rzecz podopiecznych hospicjów”, 4 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie odebrała Nagrodę Publiczności w ogólnopolskim konkursie dla osób z niepełnosprawnościami „Człowiek bez barier 2017”. Głosowanie czytelników portalu niepelnosprawni.pl przyniosło Judycie aż 3502 głosów – najwięcej spośród 20 kandydatów z całej Polski. Statuetkę odebrała podczas uroczystej Gali z udziałem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, która objęła honorowy patronat nad wydarzeniem.
 
– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali. Chciałabym, aby ta nagroda zwróciła uwagę przede wszystkim na problem, którym się zajmuję – niedofinansowanie hospicjów. Temat nie jest zbyt medialny, trudno się z nim „przebić”, bo przeważnie unikamy rozmów o umieraniu, choć przecież dotyczy ono każdego z nas… Hospicja są dofinansowane do 40% przez NFZ, a niektóre nie mają w ogóle takiego szczęścia i są pozostawione same sobie. Dlatego tak aktywnie działamy z Załogą Bazarku, by nieść pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb naszych przyjaciół, podopiecznych hospicjów, z którymi współpracujemy. – mówi Judyta Bork.
 
Gdynianka, pomimo swojej niepełnosprawności i trudności zdrowotnych syna, z pasją niesie pomoc innym w potrzebie. Dwa lata temu stworzyła na Facebooku Bazarek na rzecz podopiecznych Hospicjów. Inicjatywa okazała się olbrzymim sukcesem ­– wsparcie otrzymały m.in. hospicja w Gdyni, Policach, Łodzi, Tychach, Warszawie, Chojnicach. Symboliczną maskotką Bazarku jest – wymyślony przez Judytę – Hospicjusz. W 2016 stan zdrowia syna Judyty pozwolił jej na podjęcie pracy w branży gastronomicznej, obecnie jest zaopatrzeniowcem w Laboratorium Innowacji Społecznych.
 
– W Gdyni w 1999 roku powołaliśmy Pełnomocnika Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych. Funkcję tę od początku pełni pani Beata Wachowiak-Zwara, która również jest laureatką konkursu „Człowiek bez barier”. Dzięki takim osobom nasze miasto staje się coraz bardziej dostępne dla wszystkich. Działania Samorządu w tym zakresie nagrodzono m.in. w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-urbanizacyjnym „Lider Dostępności”. Ale nie byłoby tych zmian bez podnoszenia świadomości i budowania wrażliwości społecznej. To codzienna praca takich osób, jak Judyta Bork sprawia, że stajemy się bardziej wrażliwi i otwieramy się na pomoc innym. – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
– Jestem pod ogromnym wrażeniem aktywności społecznej Judyty. To osoba o wielkim sercu, a przy tym doskonale zorganizowana i mimo osobistych trudności, nigdy nie odmawia pomocy potrzebującym. Byłem niezwykle dumny mogąc uczestniczyć w jej wielkim dniu na Gali „Człowiek bez barier”, gdzie odebrała zasłużoną nagrodę. Mam nadzieję, że Judyta zarazi Państwa swoją pozytywną energią i będziecie regularnie odwiedzać Bazarek. – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
 
Konkurs „Człowiek bez barier” jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Każdy z nominowanych przełamuje bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, pokazując swoją postawą i działaniem, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem. Dotychczasowi finaliści to osoby z różnymi niepełnosprawnościami, które działają na wielu polach: społecznym, politycznym, kulturalnym i sportowym. Część z nich, realizując własne pasje, działa także na rzecz innych, pomagając, ucząc lub zarażając własnymi zainteresowaniami. Co roku wybieranych jest pięcioro finalistów, z których jeden otrzymuje tytuł „Człowieka bez barier”, a czterej pozostali – równorzędne wyróżnienia. W 2011 r. formuła konkursu została poszerzona o Nagrodę Publiczności.

Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości
W Gdyni trwa tydzień rodzinny
O lekkiej atletyce dla najmłodszych – Monika Pyrek Camp!
Gdynia solidarna z osobami z niepełnosprawnością
Gdynianka najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi