W Gdyni budują drona-karetkę

Specjaliści z firmy AirPas Machines w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia rozpoczęli prace nad dronem, który już wkrótce ma zrewolucjonizować sposób, w jaki służby będą mogły udzielać pomocy zaginionym i poszkodowanym w wypadkach. Dron-karetka na wagę złota
Maszyna nie będzie odbiegała znacznie rozmiarami od standardowych dronów, wyposażona zostanie zarówno w kamerę HD, jak i kamerę termowizyjną o wysokiej rozdzielczości. Wszystko to ma ułatwić zlokalizowanie zaginionych osób.
- Oprócz tego, dron będzie wyposażony w zasobnik ratunkowy, który w sytuacji poszukiwań na wodzie, umożliwi zrzucenie bojki ratunkowej, która po zderzeniu z wodą, sama się napompuje. W wypadku osób poszukiwanych w trudnodostępnych górzystych czy gęsto zalesionych terenach, istnieje możliwość zrzutu bojki sygnalizującej, gdzie dana osoba się znajduje za pomocą sygnału dźwiękowego, świetlnego, a także sygnału GPS. – mówi Sebastian Nowicki z firmy AirPas MAchines, odpowiedzialnej za realizację projektu.
Rewolucja w ratownictwie w 2019 roku
Prototyp urządzenia ma powstać w pierwszym kwartale 2018 roku, najpierw będzie musiał przejść testy w tunelu aerodynamicznym. Pierwsze egzemplarze mają trafić do produkcji niskoseryjnej na początku 2019 roku.
Z gotowego drona mogłyby korzystać służby odpowiedzialne za poszukiwania osób zaginionych: policja, straż pożarna czy WOPR. To właśnie z uwag zawodowych ratowników korzystali gdyńscy projektanci drona-karetki.
 
- Najważniejszym argumentem podnoszonym przez służby ratunkowe w procesie konsultowania naszego pomysłu, była kwestia bezpieczeństwa maszyny. Dlatego też, postanowiliśmy stworzyć drona o jednolitej bryle, z w pełni zabezpieczonymi napędami. Stąd jego obła sylwetka i brak jakichkolwiek, wystających śmigieł, dzięki czemu bezpieczeństwo osób postronnych będzie znacznie większe.– podkreśla Sebastian Nowicki.
Rozpoczęcie prac nad dronem poszukiwawczo–ratunkowym stało się możliwe dzięki dofinansowaniu projektu prze Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Więcej o projekcie:
https://www.facebook.com/RPAS.Custom.Machines/posts/519772801716179?comment_id=519782461715213&notif_id=1510248323246886&notif_t=feed_comment
 
Więcej o firmie AirPas Machines:
http://ppnt.pl/pl/lista-firm/18

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!