Filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej za darmo w internecie

Filmy dyplomowe Gdyńskiej Szkoły Filmowej można już za darmo zobaczyć w internecie. Uczelnia uruchomiła kanał w serwisie YouTube. Na początek dostępnych jest 10 tytułów pierwszych roczników absolwentów gdyńskiej filmówki. GSF prowadzi wydział reżyserii filmowej od 2010 roku. Prace trzech pierwszych roczników zdobyły łącznie ponad 70 nagród i wyróżnień, wielkrotnie nominowano je na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych.
Z Gdyni do Cannes
Filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej dwukrotnie były nominowane do Złotej Palmy w konkursie filmów krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym w Cannes. Ten sukces – po raz pierwszy w historii polskiej kinematografii – w 2013 roku odniosła Elżbieta Benkowska, absolwentka pierwszego rocznika Gdyńskiej Szkoły Filmowej i reżyserka filmu „Olena”. W 2017 roku powtórzył go Grzegorz Mołda, prezentując w Cannes film dyplomowy „Koniec widzenia”.
- Filmy krótkometrażowe produkowane w Gdyńskiej Szkole Filmowej podobają się jurorom i widzom festiwali filmowych na całym świecie. Szeroka publiczność ma do nich jednak ograniczony dostęp, co wynika z surowych wymogów konkursów filmowych. Wybrane tytuły pierwszych roczników były wyświetlane w niszowych filmowych kanałach telewizyjnych. W miarę możliwości prezentowaliśmy je również w Gdyńskim Centrum Filmowym. Teraz sięgamy po internet, by szeroko udostępnić  filmy, które już można zaprezentować otwartej widowni i z jakich jesteśmy bardzo dumni – mówi Jerzy Rados, zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
Na wyciągnięcie ręki

Filmy dyplomowe Gdyńskiej Szkoły Filmowej można oglądać na kanale YouTube
 
Obecnie dostępnych jest na nim dziesięć tytułów:
 

Antek (2015), reż. Sylwia GalonCzułość (2015), reż. Emilia ZielonkaDom  (2013), reż. Filip Jacobson
Fastfood (2015), reż. Eryk LenartowiczKroki (2015), reż. Karolina ZaleszczukOlena  (2013), reż. Elżbieta BenkowskaOne (2013), reż. Marta GrabickaPrawdziwy miód (2012), reż. Sławomir WitekRap Braders (2015), reż. Adrian ApanelW narożniku (2015), reż. Maciej Bartosz Kruk


Wkrótce do tej listy dołączą kolejne tytuły, fabularne i dokumentalne produkcje krótkometrażowe. Obok filmów dyplomowych Gdyńskiej Szkoły Filmowej pojawią się również filmy warsztatowe, ćwiczenia filmowe oraz relacje ze spotkań z wybitnymi twórcami, profesjonalistami z branży filmowej.

Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości
W Gdyni trwa tydzień rodzinny
O lekkiej atletyce dla najmłodszych – Monika Pyrek Camp!
Gdynia solidarna z osobami z niepełnosprawnością
Gdynianka najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi