Światowy cykl kolarski wjeżdża do Gdyni

Już 27 maja w Gdyni odbędzie się pierwsza polska edycja globalnego cyklu zawodów kolarskich dla amatorów Gran Fondo NY. Organizatorzy GFNY Gdynia przygotowali pięć tysięcy pakietów startowych i dwie trasy: 80 km i 136 km. Ambasadorem imprezy został Zenon Jaskuła, jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy w historii, trzeci zawodnik Tour de France i wicemistrz olimpijski z Seulu.  
Takiej imprezy w Polsce jeszcze nie było. Miłośnicy kolarstwa doczekali się wreszcie klasyka wzorowanego na słynnych włoskich Gran Fondo.
- Hasło reklamowe cyklu brzmi „Be a pro for a day”, a więc: zostań profesjonalistą na jeden dzień – mówi Michał Drelich, dyrektor zarządzający agencji SE Group. - Jesteśmy przekonani, że GFNY Gdynia odpowiada na oczekiwania rynku i kolarzy. W mojej ocenie w Polsce brakuje profesjonalnych zawodów kolarskich dla amatorów. Chcemy wykorzystać nasze bogate doświadczenie w organizacji dużych, międzynarodowych imprez i zaproponować miłośnikom kolarstwa wydarzenie robione z rozmachem i według najwyższych standardów organizacyjnych, do których przyzwyczailiśmy naszych klientów – dodaje.


 
Pierwsza edycja GFNY Gdynia odbędzie się w dniu 27 maja. Zawodnicy będą mieli do wyboru dwa dystanse: 80 km (medio fondo) lub 136 km (gran fondo). Trasy zostały poprowadzone po Kaszubach na terenie powiatów wejherowskiego i kartuskiego. Start i meta zawodów zlokalizowane będą na Skwerze Kościuszki. Tam również powstanie miasteczko rowerowe i strefa expo, które funkcjonować będą w dniach 26-27 maja.
 
Radości z przyciągnięcia kolejnej międzynarodowej imprezy do Gdyni nie kryje dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
- Konsekwentnie stawiamy na sport, a duże wydarzenia niosą za sobą ogromne korzyści dla miasta. To nie tylko międzynarodowa promocja, ale także rozwój ruchu turystycznego. Do Gdyni przyjadą tysiące zawodników i spędzą w naszym mieście kilka dni – mówi Marek Łucyk. - Ale GFNY to także ciekawa propozycja dla mieszkańców. W ramach GFNY Gdynia odbędzie się szereg atrakcyjnych imprez towarzyszących, a wzdłuż trasy powstaną punkty kibicowania – dodaje.
 
Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymają koszulkę kolarską w pakiecie. Start w GFNY Gdynia będzie możliwy wyłącznie na rowerach szosowych.
- To nowość na polskim rynku, ale chcemy w ten sposób wypromować kolarstwo szosowe w naszym kraju. Choć naszymi uczestnikami będą wyłącznie amatorzy, to jednak mamy ambicję, by wyścig był rozgrywany w takich samych warunkach i na takich samych zasadach, jak wyścigi dla profesjonalistów – mówi Michał Drelich.
 
Aż 35 procent Polaków deklaruje, że jeździ na rowerze co najmniej raz w tygodniu. To ponad 10 milionów osób! Według badań przeprowadzonych w 2016 roku prawie jedna trzecia badanych deklaruje, że na rowerze jeździ codziennie, a 42 procent korzysta z tego pojazdu kilka razy w tygodniu.
- W trakcie swojej długiej kariery sportowej miałem okazje uczestniczyć w wielu wyścigach na całym świecie. Chciałbym doczekać czasów, kiedy kolarstwo szosowe w Polsce będzie równie popularne w Polsce jak na przykład we Francji czy we Włoszech. Tam amatorskie klasyki przyciągają na start nawet kilkanaście tysięcy osób. Robi to piorunujące wrażenie zarówno na zawodnikach, jak i na kibicach. Gorąco kibicuje organizatorom GFNY Gdynia, żeby 27 maja na trasę wyruszył kilkutysięczny peleton w zielonych koszulkach – mówi Zenon Jaskuła, ambasador imprezy.
 
Organizatorem GFNY Gdynia i wyłącznym licencjobiorcą marki Gran Fondo NY na Polskę jest agencja SE Group, odpowiedzialna za takie wydarzenia jak m.in.: Onico Gdynia Półmaraton czy Enea IRONMAN 70.3 Gdynia.
 
Zapisy do zawodów ruszą na początku grudnia na stronie internetowej: www.gfnygdynia.com.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!