30 nowych trolejbusów dla Gdyni coraz bliżej

Jest chętny na dostarczenie gdyńskiej komunikacji miejskiej nowego taboru. Właśnie zakończono składanie ofert w przetargu na zakup 30 nowych trolejbusów. Zgłosiła się jedna firma. Jeśli jej oferta zostanie wybrana, to nowe pojazdy pojawią się w Gdyni już w przyszłym roku.  Firma Solaris Bus & Coach S.A. chce dostarczyć Gdyni nowe trolejbusy. Jako jedyna złożyła ofertę w postępowaniu przetargowym  w ramach projektu pn.: „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup ekologicznego taboru”.
– Teraz oferta jest analizowana. Pojedziemy sprawdzić, czy oferta spełnia wszystkie wymogi i czy firma jest godna wyboru. Musimy zweryfikować, czy jest ona w stanie zapewnić nam pojazdy z odpowiednimi częściami i parametrami. Dopiero potem podejmiemy ostateczną decyzję o wyborze – mówi Tomasz Labuda, zastępca prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni.
Ogłoszony przetarg obejmuje zakup 30 nowych trolejbusów. 16 z nich będzie przegubowych i te będą miały długość 18 metrów. Pozostałe 14 trolejbusów to standardowe pojazdy o długości 12 metrów.
– To będzie wymiana. Nowe pojazdy zastąpią te już wysłużone, które były eksploatowane przez wiele lat – mówi Tomasz Labuda, zastępca prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni.
Wszystkie trolejbusy będą ekologiczne, bo bezemisyjne, a do tego niskopodłogowe z przyklękiem, rampą, miejscem na wózek inwalidzki, bądź dziecięcy. Nowej trolejbusy wyposażone zostaną w system informacji wizualnej i dźwiękowej. W środku będą elektroniczne tablice informacyjne, wskazujące aktualną pozycję na trasie oraz gniazda USB do ładowania telefonu. Oczywiście nie zabraknie też klimatyzacji, zapowiedzi głosowych i wewnętrznych ekranów.
Przetarg obejmuje też doposażenie 21 obecnie używanych pojazdów w baterie litowo-jonowe. Dzięki nim mogą one przejechać określony dystans bez trakcji.
– Baterie dają nowe możliwości. Trolejbusy mogą korzystać z ich energii i wyjeżdżać poza sieć. To o wiele tańsze niż budowanie nowej trakcji – tłumaczy Tomasz Labuda, zastępca prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni.
Nowe pojazdy, dzięki bateriom litowo-jonowym, będą mogły przejechać bez trakcji do 20-25 km. Tym obecnym, w których zostaną zamontowane, pozwolą one przejechać do 15 km.

Kiedy nowe pojazdy dotrą, a obecnie użytkowane zostaną doposażone, to w Gdyni będzie 60 pojazdów z możliwością wyjazdu poza sieć. To jednak nie koniec dobrych wiadomości.

– Od grudnia zeszłego roku trolejbusy bez trakcji dojeżdżają do Fikakowa. W przyszłym planowane jest wydłużenie linii do Demptowa – zdradza Tomasz Labuda, wiceprezes PKT.
Jeśli firma Solaris wygra przetarg, to pierwsze nowe trolejbusy pojawią się we wrześniu 2018 roku. Natomiast pierwsze montaże baterii litowo-jonowych w obecnych pojazdach mają ruszyć od maja 2018 roku. Całe zlecenie ma być zrealizowane do marca 2019 roku.
Solaris, w złożonej ofercie, zaproponował dostarczenie 14 trolejbusów standardowych za 32 149 740 złotych, 16 pojazdów przegubowych za 50 380 800 złotych oraz dostawę baterii wraz z przebudową za 12 545 631 złotych.   
Nowe trolejbusy zostaną zakupione w postępowaniu przetargowym w ramach projektu pn.: „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup ekologicznego taboru” w formie dotacji ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 Oś priorytetowa 6 Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach Działanie 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.
Projekt zakłada też zakup 55 nowych autobusów. Na ten cel został jednak ogłoszony osobny przetarg. Otwarcie kopert z ofertami jest zaplanowane na 7 grudnia br.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!