Na pokładzie wyjatkowego okrętu ORP Kormoran

Uroczyste podniesienie bandery na nowoczesnym niszczycielu min ORP Kormoran planowane jest na 28 listopada przy nabrzeżu Pomorskim. My już dziś mieliśmy okazję zobaczyć ten wyjątkowy okręt z bliska. A ten, nie da się ukryć, robi ogromne wrażenie.  
ORP Kormoran to okręt niezwykły. To pierwszy nowy okręt zbudowany w polskiej stoczni od początku lat 90. ubiegłego wieku. Nowoczesny niszczyciel min jest prototypem stworzonym przez konsorcjum, w skład którego wchodziła między innymi Stocznia Remontowa Shipbuilding oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej.
ORP Kormoran będzie mógł pływać po wodach Bałtyku i Morza Północnego oraz w ramach działalności operacyjnej prowadzonej w składzie zespołów zadaniowych NATO, w każdym rejonie świata.

Do jego głównych zadań należeć będzie rozpoznawcze poszukiwanie min na torach wodnych i w wyznaczonych akwenach, a także w portach, na redach i torach podejściowych do nich. Jednostka będzie niszczyć miny i zagrody minowe, prowadzić obserwacje przeciwminowe, a także przeprowadzać okręty i transportowce przez rejony zagrożone minami. Będzie odpowiedzialna za stawianie zagród minowych oraz prowadzenie akcji ratowniczych.
Wyposażenie okrętu robi wrażenie. Podstawowym jego uzbrojeniem są środki techniczne umożliwiające wykrywanie oraz likwidację zagrożeń minowych, w tym sonary: podkilowy SHL-101/TM i samobieżny o zmiennej głębokości zanurzenia SHL-300 na pojeździe podwodnym Saab Double Eagle Mark III. Jednostka posiada także autonomiczny pojazd podwodny Kongsberg Hugin oraz polski zdalnie sterowany pojazd podwodny Morświn służący do identyfikacji obiektów minopodobnych i niszczenia min morskich za pomocą zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych typu Toczek. Dodatkowo dysponuje również polskimi zdalnie sterowanymi pojazdami podwodnymi wielokrotnego i jednorazowego użytku typu Głuptak. Ponadto w skład uzbrojenia okrętu wchodzi armata okrętowa Wróbel II kalibru 23 mm i trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe WKM-Bm kalibru 12,7 mm oraz dwie wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Grom.
 
Kadłub okrętu o długości 58,5 metra, szerokości 10,3 metra i wyporności 850 ton, został wykonany z austenitycznej stali nierdzewnej, zapewniającej zmniejszenie wykrywalności pól fizycznych okrętu. Załoga liczy 45 osób. Dowódcą okrętu jest kmdr ppor. Michał Dziugan. Matką chrzestną okrętu została Maria Jolanta Karweta, żona admirała floty Andrzeja Karwety.
Uroczyste podniesienie bandery na ORP Kormoran odbędzie się 28 listopada w godz. 14.30–15.30 przy nabrzeżu Pomorskim na wysokości Akwarium Gdyńskiego.
Po podniesieniu bandery marynarki Wojennej okręt wejdzie w skład 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety. Jego dowódcą jest kmdr por. Piotr Sikora.

Gdyńskie Sea City w planach i w doświadczeniach
Kolejny nowy żłobek dla gdynian
Gdyński port planuje wyjść w morze
Gdynia wprowadza pomoc w opiece nad seniorami na godziny
Zostań studentem Gdyńskiej Szkoły Filmowej