Jubilerskie skarby z Gdyni podbijają świat

Stworzyli biżuterię dla brytyjskiej pary książęcej, a ich jubilerskie wyroby z bursztynu są dostępne niemal na całym świecie. Firma S&A odnosi międzynarodowe sukcesy i planuje rozwój na rynkach Bliskiego Wschodu. A swój biznes prowadzi właśnie w Gdyni. Tutaj od początku działa i to właśnie tu powstają jej jubilerskie skarby. S&A istnieje od 1992 roku. To jedna z najbardziej znanych polskich marek w branży jubilersko-bursztynniczej. Firma powstała w Gdyni i jest z nią nierozerwalnie związana. To tutaj, od podstaw, tworzona jest jej biżuteria i stąd rusza w świat.
– Gdynia jest bardzo dobrym miejscem na rozwój międzynarodowej marki. To miasto młode i nowoczesne, zupełnie jak nasza biżuteria. Na rynkach zagranicznych staramy się oferować właśnie nowoczesne jubilerskie wyroby i to pozwala nam na ekspansję. Gdynia jest miastem międzynarodowym. Tutaj przypływają statki, przyjeżdżają turyści i stąd, w świat, wypływa też nasza biżuteria – mówi Marzena Leś, dyrektor eksportu firmy S&A.


Firma prężnie się rozwija i podbija zagraniczne rynki. Jej biżuterię można kupić niemal na całym świecie. Jest dostępna m.in.: w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, czy Australii. Bursztyn szczególnie upodobali sobie także Azjaci. Dowód? S&A ma ponad sto salonów jubilerskich w Chinach. Teraz firma planuje rozszerzenie działalności i wejście na rynki Bliskiego Wschodu. Pierwsze kroki ma już za sobą.
– Niedawno byliśmy na targach w Dubaju. Pokazywaliśmy tam biżuterię i budziła ona ogromne zainteresowanie. Nasze stoisko odwiedziło wielu kupców, co bardzo nas cieszy. Liczymy, że to będzie kolejny rynek, na którym firma będzie się rozwijać – tłumaczy dyrektor eksportu Marzena Leś.
Ostatnio o firmie zrobiło się głośno przy okazji wizyty brytyjskiej pary książęcej na Pomorzu. Księżna Kate, jako jeden z prezentów, otrzymała wtedy bursztynową kolię, a książę William - spinki z bursztynem. Oba podarunki stworzyła właśnie gdyńska firma S&A.
– Pomysłów na prezent dla książęcej pary było mnóstwo. Jednak ostatecznie zdecydowano się na naszą propozycję. Bardzo długo oglądaliśmy zdjęcia księżnej Kate, aby wyczuć jej styl. Zwracaliśmy uwagę na to, jaką biżuterię i ubrania nosi. Księżna to nowoczesna kobieta. Jej ubrania są bardzo eleganckie i kobiece. Za to książę William to energiczny mężczyzna. Dlatego zdecydowaliśmy, że biżuteria dla nich musi być wykonana nowocześnie – opowiada Leś.
Poza biżuterią dla książęcej pary, firma zaprojektowała i wykonała też koronę dla Miss Polonia 2016. Już w niedzielę, 26 listopada, znajdzie się ona na głowie kolejnej zwyciężczyni tego konkursu piękności.
Żeby jednak te wszystkie jubilerskie skarby powstały, potrzeba wiele pracy. Wszystko zaczyna się od projektowania.
– Najpierw pracujemy z briefem projektowym, czyli zestawem informacji zawierających analizę trendów, sprzedaży i oczekiwań klienta. Kolejny etap to szkice. Zazwyczaj rysujemy je ręcznie i to pozwala na szybkie stwierdzenie, które z propozycji spełniają założenia. Potem wybieramy konkretny projekt i przenosimy go do komputera. Tam jest modelowany w trójwymiarze i ten ostateczny model drukujemy na drukarce 3D. Taki odlew jest obrabiany przez wzorcarza i stanowi formę dla seryjnej produkcji – mówi Marta Hryc, projektantka w S&A.
Projekt trzeba potem zrealizować. Bryłki bursztynu, które trafiają do biżuterii są odpowiednio dobierane pod względem jakości, czy wielkości. Muszą pasować do danego projektu. Wyselekcjonowane bryłki są szlifowane i umieszczane do konkretnego wyrobu. Każdy z nich jest jednak unikatowy. Tak naprawdę nie ma dwóch takich samych bryłek, więc każdy produkt jest niepowtarzalny.
Bursztyn ma jednak o wiele więcej zalet niż tylko unikatowość.
– Przede wszystkim urzeka swoim kolorem i różnorodnością. Każda kobieta, niezależnie od koloru włosów, czy skóry wygląda dobrze w bursztynie. To dlatego, że ma on w sobie blask i rozświetla rysy twarzy. Jest też lekki, a przez to komfortowy w noszeniu – podkreśla dyrektor eksportu Marzena Leś.
Firma S&A Jewellery Design, na ostatnich targach jubilerskich Vicenzaoro, otrzymała prestiżową nagrodę Trend Exhibitor za konsekwencję w kreowaniu trendów, innowacyjne i doskonałe wzornictwo.

Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości
W Gdyni trwa tydzień rodzinny
O lekkiej atletyce dla najmłodszych – Monika Pyrek Camp!
Gdynia solidarna z osobami z niepełnosprawnością
Gdynianka najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi