Jak spędzić weekend w Gdyni?

Tydzień rekina
Czy wiedzieliście, że rekiny żyją na Ziemi już od ponad 400 milionów lat? Pojawiły się wcześniej niż dinozaury! To niesamowite i piękne stworzenia zamieszkujące morza i oceany naszego globu. Na ogół wzbudzają strach, lecz niepotrzebnie. Prawdopodobieństwo ugryzienia człowieka przez te zwierzęta jest równie wysokie, jak porażenia piorunem. Istoty te niosą za sobą wiele tajemnic, zawsze wzbudzały ludzką ciekawość.  Dlaczego niektóre z nich nie mogą przestać się ruszać, a innym nie przeszkadza i wręcz jest niezbędna, otłuszczona wątroba? Czemu zamiast kości mają chrząstki, a ich ciała nie porasta sierść ani włosy, tylko łuski? Czy to prawda, że są obecne w Morzu Bałtyckim? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą pracownicy Akwarium Gdyńskiego. 
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz/
Warsztaty komiksowe z Jakubem Kijucem
Biblioteka z Pasją (Al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza na warsztaty komiksowe, które poprowadzi Jakub Kijuc - absolwent studiów artystycznych, twórca komiksów i wydawca. 
Specjalizuje się w grafice rastrowej i ilustracji komiksowej dla dorosłych i dla dzieci. Projektuje kartki pocztowe oraz wzory na koszulki. Także ulotki, plakaty i logotypy. Współpracował między innymi z Nową Fantastyką. Ma na koncie 10 publikacji komiksowych, m.in. z serii „Konstrukt” (łącznie 8 części, w tym sześć wydanych) oraz nową serię „Jan Hardy”.
Warsztaty odbędą się dwóch turach
Pierwsza w piątek 24 listopada godz. 17:00 – 20:00 i w sobotę 25 listopada godz. 11:00 – 14:00.
Gdyńskie warsztaty podróżnicze
Kontynent afrykański będzie głównym tematem kolejnej edycji Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat". Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się wybitni reporterzy i podróżnicy: Wojciech Jagielski, Andrzej Meller, Bartek Sabela, Tomasz Owsiany, Robert Gondek, Krzysztof Jaxa Kwiatkowski, Dominik Szmajda, Adam Kamrowski i Barbara Gostyńska, Aldona Klebowska i Kuba Dąbrowski, Monika Witkowska, Marcin Korzonek.
Gościem spotkania  w piątek 24 listopada będzie Robert Gondek. Początek o godz. 18.00 - 20.00 w Sali Morskiej PPNT Gdynia. Istnieje możliwość bezpłatnej opieki nad dziećmi powyżej 3. roku życia (zgłoszenie najpóźniej na dzień przed spotkaniem na adres warsztatypodroznicze@gmail.com). 
Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.
Koncert Margaret
MARGARET szturmem podbiła polskie listy przebojów i serca polskich słuchaczy, wydając takie hity jak Heartbeat, Elephant, Cool me down, Thank you very much i wiele, wiele innych.
 
W piątek 24 listopada o godz. 18:30 wystąpi w Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8.
Jako support zagra zespół STO% z Piotrkiem Nagielem – muzykiem, który współpracował z całą plejadą polskich gwiazd sceny rockowej.
Bilety: https://www.ebilet.pl/muzyka/pop/margaret/
Posłuchaj Gdyni – otwarty spacer historyczny po Orłowie
W sobotę 25 listopada o godz. 12.00 Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na spacer historyczny do Orłowa. Nie będzie to jednak zwykłe spacerowanie po gdyńskiej dzielnicy! Atrakcją będzie spotkanie z historią mówioną. Uczestnicy wysłuchają wspomnień  osób, które związane były z tą niezwykłą częścią Gdyni.
 
Spacer realizowany w ramach projektu Posłuchaj Gdyni. 
Początek spaceru: Stacja PKP Gdynia Orłowo. Wstęp wolny.
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia

Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.
Jadłostajnia Kolibki
Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 - 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą JadłoStajnia Kolibki.
Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki - cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).
Warsztaty rodzinne w Experymencie
Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza w weekend 25 i 26 listopada o godz. 12.00 na kolejne weekendowe warsztaty rodzinne. Tym razem tematem przewodnim spotkania będzie fotochemia.
Edukatorzy Experymentu w przystępny sposób wytłumaczą m.in. na czym polega zjawisko chemiluminescencji, fluorescencji i fosforescencji. W warsztatach mogą wziąć udział dzieci powyżej 8 lat wraz z rodzicami. Bilety w cenie 12 zł dla wszystkich (dzieci i dorosłych) będą do kupienia na stronie bilety.experyment.gdynia.pl od 13 listopada.
Chopin (nie)ograny
O tym, że Fryderyk Chopin to jeden z najwybitniejszych polskich  kompozytorów, wiemy wszyscy. Ale czy mamy świadomość jak fascynującą był osobowością? Muzeum Emigracji w Gdyni pragnie przybliżyć odbiorcom postać pianisty, prezentując (nie)ograne epizody z jego licznych podróży. 
Chopin odwiedził nie tylko miasta i miasteczka w Królestwie Polskim, ale miał też okazję podróżować po Austrii, krajach niemieckich, Wielkiej Brytanii i Francji. Wakacje najchętniej spędzał we francuskim Nohant, a spontaniczny wyjazd na Majorkę z George Sand zmienił romantyczne wakacje w dramat. Dlaczego? Dowiemy się już 25. listopada. 
Podczas spotkania prześledzimy dowcipne, barwne listy, które z wojaży pisywał do rodziny i przyjaciół. Sprawdzimy, co w podróży zwracało uwagę Fryderyka oraz w jaki sposób reagował na nietypowe sytuacje. Omawiając jego biografię postaramy się także rozprawić z kilkoma mitami, które narosły wokół postaci Chopina. 
Spotkanie poprowadzi Marek Łuszyczyk, animator Muzeum Fryderyka Chopina, wolontariusz Muzeum Emigracji w Gdyni.
Zapraszamy w sobotę 25 listopada o godzinie 16:00 do sali kinowej Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1
Wstęp wolny.
Arka Gdynia - Sandecja Nowy Sącz
W sobotę 25 listopada o godzinie 18.00 Arka Gdynia walczyć będzie o 3 punkty w LOTTO Ekstraklasa! W ramach 17. kolejki Lotto Ekstraklasy żółto- niebiescy podejmują w Gdyni na stadionie miejskim Sandecję Nowy Sącz. Po bezbramkowym remisie w 2. kolejce, pora na rewanż i 3 punkty!
Polska Noc Kabaretowa 2017
W piątek 25 listopada o gdzo. 20:00 w Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8 odbędzie się kolejna edycja wyjątkowego show kabaretowego. Rozrywka na najwyższym poziomie, która trafia w gusta wszystkich fanów kabaretowych, niezależnie od wieku i poczucia humoru. Tym razem artyści zaskoczą nie tylko składem, ale także tematyką widowiska, a przede wszystkim ogromem premierowych skeczy, które zaprezentuje czołówka polskiej sceny kabaretowej.
Bilety: https://www.kabaretowebilety.pl
Posłuchaj Gdyni – spacer śladami wydarzeń Grudnia '70
W niedzielę 26 listopada o godz. 12.00 Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na spacer historyczny szlakiem gdyńskich pomników. Nie będzie to jednak zwykłe spacerowanie po gdyńskiej dzielnicy! Atrakcją będzie spotkanie z historią mówioną. Uczestnicy wysłuchają wspomnień  osób, które związane były z tą niezwykłą częścią Gdyni. 
Spacer realizowany w ramach projektu Posłuchaj Gdyni. 
Początek spaceru: Muzeum Miasta Gdyni.
Wstęp wolny.
Warsztaty fotograficzne - Light Painting
Light painting to nic innego jak malowanie światłem.Wykorzystując latarkę i aparat, dowiecie się jak z pozornie niczego stworzyć coś bardzo intrygującego. Wystarczy chwila cierpliwość i podstawowa wiedza z zakresu czasu ekspozycji i fotografii.
Kiedy? 26 listopada, godziny 17:00 - 21:00
Gdzie? tuBAZA
Koszt? 40 zł
Jeśli możesz to zabierz ze sobą aparat, statyw. Obowiązkowo ubierz się na ciemno i ciepło! 
Warsztaty poprowadzi Rafał Kołsut - absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia w zakresie fotografiki; Intermediów na Wydziale Rzeźby oraz Wydziału Grafiki. Fotograf stowarzyszenia Traffic Design realizującego szereg inicjatyw w przestrzeni miejskiej. Zajmuje się m.in. kręceniem teledysków niezależnych produkcji, fotografią reportażową, architektury oraz prowadzeniem pracowni grafiki multimedialnej. Lubi eksperymentować ze sztuką wizualną i designem, używając przedmiotów niezgodnie z ich zastosowanie- w ten sposób tworzy subiektywne obrazy o walorach estetycznych i użytkowych.
Bilety: https://lightpainting.evenea.pl
Science Cafe
EXPERYMENT zaprasza na pierwszą odsłonę SCIENCE CAFE - nowego cyklu wydarzeń dla dorosłych, w ramach którego będzie można spotkać się ze znanym naukowcem oraz wziąć udział w kreatywnych warsztatach. Pierwsze spotkanie odbędzie się w niedzielę 26 listopada o godzinie 17.00. 
Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni – lubiane szczególnie przez małych naukowców, tym razem zaprasza na wydarzenie tylko dla dorosłych. Na listopadowe SCIENCE CAFE zaprosił wyjątkowego gościa – Jerzego Rafalskiego, znanego i popularnego astronoma z Centrum Popularyzacji Kosmosu "PLANETARIUM - TORUŃ", absolwenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jerzy Rafalski to nie tylko wybitny naukowiec, ale również znakomity popularyzator nauki, opowiadający o kosmosie w niezwykle obrazowy i pobudzający wyobraźnię sposób. W trakcie listopadowego spotkania opowie o … jesiennym niebie, które tylko na pozór wydaje się mało interesujące. Dzięki efektownemu ekranowi symulującymi rozgwieżdżone niebo gość EXPERYMENTU zabierze uczestników spotkania w kosmiczną podróż po gwiazdach, planetach i meteorach.
Goście SCIENCE CAFE będą mogli również wziąć udział w warsztatach, w trakcie których poznają specyfikę życia na stacji kosmicznej, przetestują zjawisko próżni, poznają wynalazki, które zawdzięczamy próbom eksploracji kosmosu przez człowieka oraz … poeksperymentują ze zjawiskiem zakrzywienia czasoprzestrzeni. Edukatorzy EXPERYMENTU pokażą, jak przygotować się do samodzielnej obserwacji nieba, by już w grudniu obserwować deszcz meteorów z roju Ursydów.  A to tylko część atrakcji przygotowanych w ramach kreatywnych warsztatów kosmicznych!
Bilety w cenie 12 zł / 10 zł z Kartą Gdynia Senior Plus.
Cantate Domino
W niedzielę 26 listopada Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego zaprezentuje wybrane motety wybitnego gdańskiego kompozytora późnorenesansowego, Andrzeja Hakenbergera. Koncert odbędzie się w kościele św. Antoniego z Padwy przy ulicy Ujejskiego 40 w Gdyni.
Andrzej Hakenberger to postać ciekawa, nieco tajemnicza. Niestety historia posiada bardzo skąpe informacje na temat jego życia i działalności. Urodził się w 1574 roku na Pomorzu. Ten znakomity kompozytor, który zdobył uznanie w Krakowie jako muzyk królewskiej kapeli Zygmunta III Wazy, od roku 1608 do końca swego życia był kapelmistrzem w„tętniącym europejskim życiem” i przyjaznym muzykom Gdańsku. Skomponował kilkadziesiąt motetów, głównie w tak zwanej technice polichóralnej, czyli przeznaczonej do wykonywania przez kilka chórów śpiewających jednocześnie.
Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
- w piątek 24 i sobotę 25 listopada na „Amadeusza” Petera Shaffera w reżyserii Jacka Bały.
Wirtuoz i prowokator. Amadeusz Mozart. Genialne dziecko, histeryczny artysta, nieokiełznany duch. Historia jego życia i twórczości obfituje w przypadki śmieszne i straszne, intrygi, ubóstwo, władzę i pełen sprzeczności związek z żoną Konstancją.
- w niedzielę 26 listopada na brawurową komedię „Następnego dnia rano” Petera Quiltera w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego.
Następnego dnia rano budzisz się w obcym łóżku. Chcesz uciekać? - Nie, nie – mówi jeden z bohaterów. - Jest okej. Najpierw seks, a potem łóżko i śniadanie. I to wszystko za darmo. Jakbym wygrał najtańsze na świecie miniwakacje. All inclusive. Poważnie... Wczoraj wieczorem spodziewałem się tylko Woody Allena i kukurydzy. To jest prawdziwy deal. Naprawdę niezła randka. Spektakl dla dorosłych.
Centrum Kultury proponuje
Centrum Kultury zaprasza:
w piątek 24 listopada o godz. 19.00 na spektakl „Sonata Belzebuba” w reż. Tomasza Podsiadłego. Po sukcesie „W małym dworku” przyszedł czas na kolejne dzieło Mistrza Witkiewicza. Historię o tych i dla tych, którzy próbują tworzyć. Próbują wyjść ponad przeciętność. I są skłonni oddać oraz poświęcić w imię sztuki dosłownie wszystko. Do końca, do śmierci. Nie zawahają się nawet wtedy, gdy sam diabeł upomni się o ich duszę. Bilety: 20 zł.
w sobotę 25 listopada o godz. 11.00 na warsztaty twórcze z filcowania „Awangarda na sznurku”. Zajęcia odbędą się w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego przy Placu Grunwaldzkim 2 w Gdyni, a poprowadzi je Agata Jaworska. Trwają zapisy chętnych do wzięcia udziału w zabawie. Zajęcia z filcowania podzielone są na dwie grupy: grupa pierwsza od 11.00-12.30, grupa druga od 12.30 -14.00. Liczba miejsc w każdej z grup ograniczona, zgłoszenia uczestników pod nr tel.: 58 523 99 08 w godzinach pracy CultureBoxu oraz culturebox@ckgdynia.pl.
w sobotę 25 listopada o godz. 19.00 i 26.11 o godz. 17.00 na ostatni w tym roku spektakl „Napis” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza.
Zabawna komedia z gorzkim przesłaniem. Do paryskiej kamienicy wprowadza się młode małżeństwo Lebrun. Po kilku dniach w windzie pojawia się wulgarny napis uderzający w nowego lokatora. Oburzony Lebrun próbuje znaleźć autora obraźliwych słów. Prawie natychmiast burzy to idealny porządek dotychczasowej sąsiedzkiej egzystencji, a rzekoma integracja okazuje się tylko grą pozorów. Bilety: 35/30 zł
Centrum Kultury (ul. Łowicka 51), kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652 czynna pon.-pt. w godz. 11.00-16.30, wt. w godz. 11.00-19.00 i na godzinę przed spektaklem.
Teatr Gdynia Główna zaprasza
Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
w piątek 24 listopada o godz. 17.00 na spektakl Forum „przełaMarazm” w ramach projektu Gdynia Reaktywacja.
Pokaz odbędzie się w Miejskim Klubie Seniora „Witomino” ul. Widna 8.
Michał to piętnastoletni mieszkaniec Witomina, rozpierany młodzieńczą energią. Chłopak nieustannie popada w konflikty z mieszkańcami, którzy apelują o ciszę i spokój. Jak Michał może odnaleźć się w społeczności, w której każdy próbuje ukryć się w domu przed telewizorem. Czy pomiędzy ciasnymi blokami Witomina jest miejsce dla międzypokoleniowego porozumienia? W końcu jak przełamać marazm panujący w betonowej przestrzeni? Na ten temat porozmawiamy podczas ostatniej prezentacji Teatru Forum, która zamyka cykl spektakli w ramach projektu Gdynia ReAktywacja. Mieszkańcy dzielnic Witomino-Radiostacja i Witomino-Lesniczówka zaproszeni są do twórczego dialogu. Wstęp wolny.
w sobotę 25 listopada o godz. 19.00 - „Pomiędzy” wg „Ślubu” Witolda Gombrowicza, w reż. Ewy Ignaczak.
„Ślub” Witolda Gombrowicza to dramat, którego głównym obszarem poszukiwań jest problem wolności osobistej, wolności totalnej, pierwotnej, zbliżającej się do Absolutu. Główny bohater dramatu, Henryk, powołany do odegrania roli w tym świecie i sztucznie wierzący w swoją tożsamość, po powrocie z wojny zdaje sobie sprawę z ciągłych, nieustannych przemian zależnych od ludzi, których napotyka. Gotowy do walki ze stereotypami ludzkimi, rozpoczyna samotną bitwę o swoje JA.
Bilety: 30/35 zł.
w niedzielę 26 listopada o godz. 12.00 - „Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku” wg Pierre’a Gripariego, reż.: Ewa Ignaczak.
Opowieść o księciu imieniem Pipo, który przemierza świat w poszukiwaniu swoich prawdziwych rodziców i pięknej, prostej rzeczywistości, której wspomnienie sięga lat dzieciństwa. Droga ta nie należy do łatwych, jednak tylko podjęcie związanych z nią wyzwań i miłość do rodziców, może doprowadzić Pipo do osiągnięcia celu.
Bilety: 20 zł.
Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń

Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości
W Gdyni trwa tydzień rodzinny
O lekkiej atletyce dla najmłodszych – Monika Pyrek Camp!
Gdynia solidarna z osobami z niepełnosprawnością
Gdynianka najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi