Gdynia-inteligentne miasto dedykowane ludziom

23 listopada na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się konferencja „Pracownia miast: Rzeszów” poświęcona branży IT i tworzeniu Smart City. W konferencji udział wzięli eksperci, mieszkańcy, studenci, przedsiębiorcy i samorządowcy. Jednym z panelistów był wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz. Konferencja składała się z dwóch paneli. Pierwszy dotyczył branży IT i tego, jak buduje ona potęgę miast. Tematem drugiego panelu była budowa smart city, rozwiązania informatyczne, big data i internet rzeczy. Uczestnicy tej debaty dyskutowali o tym, jakie rozwiązania informatyczne wykorzystuje się w Polsce i na świecie, by budować inteligentne miasta. Doświadczeniem pierwszgo certyfikowanego w Polsce miasta podzielił się wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz.
– Gdynia od wielu lat skutecznie realizuje politykę zrównoważonego rozwoju we wszystkich obszarach funkcjonowania miasta. Jesteśmy liderem we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań, które odpowiadają na zmieniające się potrzeby mieszkańców. Jako pierwsi w Polsce i w tej części Europy oraz jako jedno z 43 miast na świecie możemy poszczycić się certyfikatem ISO 37120, zarezerwowanym dla miast inteligentnych. To potwierdzenie faktu, że w Gdyni stale monitorowana jest jakość życia, a także dowód na atrakcyjność i konkurencyjność miasta na poziomie globalnym. Dzięki zebranemu doświadczeniu, w wielu kwestiach możemy uważać się za eksperta. Chętnie więc dzielimy się swoją wiedzą, a także z radością, ale też pełnym poczuciem odpowiedzialności bierzemy na siebie rolę przewodnika dla miast inteligentnych – mówił wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz.
Przypomnijmy, że w tym roku Gdynia, jako pierwsze miasto w naszej części Europy, otrzymała certyfikat miasta inteligentnego według normy ISO 37120. Dokument ten jest dowodem na to, że miasto na bieżąco monitoruje jakość życia mieszkańców oraz reaguje w sytuacjach zagrożenia czy pogorszenia się warunków. Tym samym nasze miasto trafiło do grona światowej czołówki ośrodków wyróżnionych tym certyfikatem. Na początku października w Warszawie podczas II Międzynarodowych Targów EkoFloty 2017 nasze miasto zostało wyróżnione nagrodą dla najbardziej ekologicznego samorządu. To docenienie Gdyni za zainicjowanie trójmiejskiego programu car-sharingowego i rozwój floty trolejbusów.

Ważnym obszarem inteligentnego miasta są również jego dane i ich dostępność. Gdynia, podążając wzorem europejskich standardów, otworzyła zasoby z danymi publicznymi, dołączając do elitarnego grona miast dzielących się takimi informacjami.
Zwiększenie dostępności danych i skali ich wykorzystania jest z pewnością jednym z priorytetów. Gdyński portal www.otwartedane.gdynia.pl, jako pierwszy w Polsce, wykorzystuje innowacyjne technologie i programy dedykowane do gromadzenia i udostępniania danych. Służą one do aktywnego zbierania informacji z różnych źródeł, standaryzowania i składowania ich na portalu, a także ich automatycznej wizualizacji. Miasto udostępnia 115 zbiorów danych dostępnych w formatach CSV, API i JSON, które mogą być użyte np. w celu tworzenia aplikacji miejskich czy innych rozwiązań z branży technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT).
„Pracownia miast” to akcja społeczna „Gazety Wyborczej” poświecona wyzwaniom, przed którymi stoją polskie miasta. Podczas konferencji odbywajacej się w Rzeszowie, w panelach dyskusyjnych wzieli udział także m.in. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, Adam Góral, prezes Asseco Poland SA, Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC, Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, Paweł Sokołowski z Asseco Poland SA, Arkadiusz Młyniec z firmy Comarch oraz Wojciech Materna, prezes klastra Informatyka Podkarpacka.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!