Pierwszy na Pomorzu bank mleka powstanie w Gdyni

Już wkrótce w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie jedyny na Pomorzu bank mleka kobiecego – placówka, która umożliwiać będzie karmienie naturalnym pokarmem noworodki i niemowlęta, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. Na stworzenie tego miejsca Szpitale Pomorskie sp. z o.o. otrzymają blisko 415 tys. złotych dotacji ze środków Ministerstwa Zdrowia. Środki na ten cel pochodzą z programu profilaktyki zdrowotnej służącego kompleksowemu wsparciu rodziny „Za życiem na lata 2017-2021” w zakresie interwencji: Odżywianie mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt poprzez utworzenie sieci banków mleka kobiecego.
- Utworzenie w Gdyni Banku Mleka niezmiernie nas cieszy, ponieważ bardzo mocno wspieraliśmy tę inicjatywę. Gdynia od lat aktywnie uczestniczy w promowaniu karmienia mlekiem kobiecym. Prowadzimy liczne działania w zakresie polityki rodzinnej, których wyrazem było m.in. powołanie Społecznej Rady ds. Rodziny i Dziecka, czy wsparcie organizowanej w maju br. konferencji laktacyjnej. Dlatego też namawialiśmy Urząd Marszałkowski do przystąpienia do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia, który miał wyłonić miejsca, gdzie banki mleka kobiecego mają powstać, deklarując wsparcie dla tej idei - powiedział Bartosz Bartoszewicz wiceprezydent Gdyni. 
Banki mleka to małe laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń, a także bezpiecznym przechowywaniem oraz dostarczaniem go potrzebującym dzieciom. Głównym celem powstania takiego miejsca jest zapewnienie, dostępu do odżywiania mlekiem kobiecym, noworodkom i niemowlętom, które nie mogą być odżywiane mlekiem biologicznej matki. Są to dzieci urodzone przedwcześnie (wcześniej niż w 37. tygodniu ciąży) lub z masą urodzeniową poniżej 2500 g, a także noworodki donoszone w stanie ciężkim, ze szczególnym uwzględnieniem tych, u których zdiagnozowano ciężkie lub nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałą w prenatalnym okresie rozwoju.
– Chcielibyśmy także, ze względu na prowadzoną w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni działalność onkologiczną, pomóc w przypadkach przedwczesnego zakończenia ciąży związanego z chorobą nowotworową  matki i koniecznością rozpoczęcia jej leczenia z zastosowaniem chemioterapii czy też kobietom po mastektomii, które urodziły dzieci. Takie dzieci wymagają naszej szczególnej uwagi – mówi dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich.
W ramach działaności Szpitali Pomorskich funkcjonują dwa oddziały neonatologii i intensywnej terapii noworodka: w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. W swoich zasobach posiadają pokoje laktacyjne, strefy rodzica, a także zatrudniają certyfikowanych konsultantów laktacyjnych, którzy będą współpracować z tworzonym bankiem mleka.
W najbliższym czasie Szpitale Pomorskie planują zawrzeć umowy o współpracy w zakresie udostępniania mleka z banku mleka kobiecego ze szpitalami z województwa pomorskiego.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!