Piłkarskie mistrzostwa świata w Gdyni?

Czy na Stadionie Miejskim znów będziemy mogli oglądać najlepsze piłkarskie reprezentacje? To wielce prawdopodobne! Polski Związek Piłki Nożnej złożył do FIFA oficjalny wniosek o prawo organizacji mistrzostw świata do lat 20 w 2019 roku w naszym kraju – poinformował dziś na Twitterze sekretarz generalny organizacji, Maciej Sawicki. Na oficjalnej stronie UEFA znaleźć można notkę, w której wymienione zostały trzy kraje zgłaszające wstępną gotowość do starań o organizacje mistrzostw. Poza Polską w grze są także Indie oraz Peru. Przeprowadzone nad Wisłą EURO 2012 i tegoroczne Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U21 okazały się dużym sukcesem organizacyjnym, dlatego Polska może być rozpatrywana jako faworyt. Wybór gospodarza nastąpi na początku 2018 roku. Takie wydarzenie byłoby świetną okazją do uczczenia stulecia Polskiego Związku Piłki.
- Chcielibyśmy zorganizować tę imprezę u nas, natomiast czy nam się to uda dowiemy się koło maja-czerwca następnego roku – komentuje prezes związku, Zbigniew Boniek.
W turnieju udział wezmą 24 drużyny narodowe w tej kategorii wiekowej. Ostatnia edycji mistrzowskiego czempionatu w tej kategorii wiekowej odbyła się w Korei Południowej pomiędzy 20 maja a 11 czerwca tego roku. Zwyciężyła w nich młodzieżowa reprezentacja Anglii, która jedną bramką pokonała Wenezuelę. W Europie ten turniej po raz ostatni gościł w 2013 roku – wówczas gospodarzem była Turcja.
- W grze o tak ważną imprezę nie mogło zabraknąć miasta z morza i marzeń. Dokumenty aplikacyjne dotyczące FIFA U20 World Cup 2019 dla Gdyni złożono w minionym tygodniu do siedziby PZPN. Cieszymy się, że będziemy znów mogli zaznaczyć swoje miejsce na piłkarskiej mapie– mówi Marek Łucyk, Dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. Otrzymaliśmy wyśmienite recenzje po organizacji Mistrzostw Europy UEFA EURO U21. Wierzymy, że już za dwa lata zobaczymy tu najlepszych piłkarzy globu do lat 20– dodaje.
Stadion Miejski w Gdyni ledwie wczoraj obchodził dziesiąty jubileusz międzynarodowych meczów w piłce nożnej. W rozegranym we wtorek spotkaniu eliminacji Mistrzostw Europy do lat 21 Polska pokonała Danię 3-1. Podczas tegorocznej edycji tego turnieju organizowanego w Polsce gościły tu reprezentacje Hiszpanii, Portugalii i Macedonii. Wcześniej swoje mecze rozgrywały tu także reprezentacje Grecji, Chorwacji, Anglii, Norwegii i Czarnogóry. Sprawdził się on również podczas Mistrzostw Europy Euro 2012 stanowiąc bazę treningową reprezentacji Irlandii.
Gdyński obiekt – zdaniem fachowców – to jeden z najlepszych obiektów tego typu w Polsce. Potwierdzeniem tego faktu są liczne nagrody oraz raporty PZPN dotyczące organizacji i stanu bezpieczeństwa na stadionach. Estetyka i panujący na obiekcie w Gdyni klimat doceniają także kibice. To oni w plebiscycie portalu Ekstraklasa.net mianowali go Super Stadionem 2015 roku. Obiekt cieszy się także dużym zainteresowaniem młodych par, które chętnie korzystają z możliwości przygotowania na nim swojej ślubnej sesji.
Międzynarodowe mecze piłki nożnej na Stadionie Miejskim w Gdyni:
2012
Polska – Portugalia U21 (0:0)
 
2013
Polska – Hiszpania U19 (0:1)
Grecja – Chorwacja U19 (1:1)
 
2014
Polska - Anglia U18 (2:3)
 
2015
Polska – Norwegia U21 (1:0)
 
2016
Polska – Czarnogóra U21 (6:0)
 
2017
Hiszpania – Macedonia U21 (5:0)
Macedonia – Portugalia U21 (2:4)
Portugalia – Hiszpania U21 (1:3)
Polska – Dania U21 (3:1)

Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości
W Gdyni trwa tydzień rodzinny
O lekkiej atletyce dla najmłodszych – Monika Pyrek Camp!
Gdynia solidarna z osobami z niepełnosprawnością
Gdynianka najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi