99. rocznica zakończenia I wojny światowej

11 listopada to nie tylko polski Dzień Niepodległości. Tego dnia Francja obchodzi rocznicę zakończenia I wojny światowej. Tradycją jest, że w Gdańsku rocznica zawieszenia broni w 1918 roku celebrowana jest 10 listopada. Uroczystości odbyły się na Francuskim Cmentarzu Wojskowym przy ulicy Powstańców Warszawskich. Upamiętnienie poległych żołnierzy rozpoczeło się od wysłuchania polskiego i francuskiego hymnu narodowego. Następnie pod pomnikiem głównym cmentarza zostały złożone kwiaty. Wieniec w imieniu Gdyni złożyła Wiceprezydent Katarzyna Gruszecka Spychała.
A wszystko z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej, studentów Akademii Marynarki wojennej w Gdyni, w obecności Ambasadora Francji - Pana Pierre Levy i Honorowego Konsula Francji w województwie pomorskim - Pana Alaina Mompert.
Cmentarz, którego opiekunem jest Ambasada Francuska w Warszawie, został założony w obecnym kształcie w 1967 roku w związku z wizytą Charles’a de Gaulle’a w Gdańsku. Zajmuje on obszar o wielkości nieco ponad dwóch hektarów, a znajduje się na niej około 1300 grobów. Zostały tu sprowadzone z całej Polski szczątki Francuzów poległych w latach I i II wojny światowej: żołnierzy, jeńców oraz cywilów. To jedna z największych tego typu nekropolii, poza granicami Francji.

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!