W listopadzie czytaj i słuchaj za darmo z „Czytaj PL”

Gdynia promuje czytelnictwo i przyłącza się do ogólnopolskiej akcji „Czytaj PL”. W jej ramach do końca listopada można za darmo pobrać e-booka lub audiobooka na telefon, czy tablet. Do wyboru jest dwanaście różnego rodzaju tytułów. Czytaj PL to jedna z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo i jedyna, o tak dużym zasięgu, w Polsce. Bierze w niej udział 30 miast i dodatkowo 450 miejscowości, w których znajdują się szkoły uczestniczące w projekcie. Wśród nich jest również Gdynia. Z tej okazji w mieście pojawi się sześć plakatów – nośników promujących akcję. A na nich będzie kod QR, który można zeskanować telefonem lub tabletem, a on automatycznie przeniesie na stronę akcji. Plakaty będą umieszczone w sześciu miejskich gablotach w Gdyni Śródmieściu.
 
Akcja popularyzuje czytanie. W jej ramach – od 2 do 30 listopada – można pobrać e-booka lub audiobooka na telefon, czy tablet. Do wyboru jest dwanaście bestsellerów, w tym pięć nowości wydawniczych z 2017 roku. Są to m.in. kryminały, fantastyka, czy literatura faktu. I tak można pobrać: „Historię Cenzury 2” Wojciecha Drewniaka, „Czterdzieści i cztery” Krzysztofa Piskorskiego, „Shantaram” Gregorego Davida Robertsa, „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” Filipa Springera, „Wandę” Anny Kamińskiej, „Ślady” Jakuba Małeckiego, „Szczerą prawdę o nieuczciwości” Dana Ariely, „Koronę śniegu i krwi” Elżbiety Cherezińskiej, „Księżniczkę z lodu” Camilli Lackberg, „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena, „#WstydźSię!” Jona Ronsona oraz „Marka i czaszkę jaguara” Marka Kamińskiego.
 
Aby skorzystać z darmowej wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Można też skorzystać z kodów QR umieszczonych na plakatach akcji. Do całej kolekcji każdy może też zaprosić pięciu znajomych.
 
W akcji biorą też udział szkoły. W Gdyni do Czytaj PL przyłączyło się czternaście placówek: VII Liceum Ogólnokształcące, X Liceum Ogólnokształcące, VI Liceum Ogólnokształcące, I Akademickie Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gdyni, Gimnazjum nr 24, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3, XIII Liceum Ogólnokształcące, XII Liceum Ogólnokształcące, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, IX Liceum Ogólnokształcące, VII Sportowe Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni. W tych szkołach umieszczone będą plakaty promujące akcję Czytaj PL.
 
Akcja jest organizowana po raz piąty przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, które jest operatorem programu Kraków miasto Literatury UNESCO oraz przez platformę Woblink.com. Zeszłoroczna edycja zachęciła do czytania tysiące osób.
 
Po raz pierwszy w akcji weźmie udział 10 miast zagranicznych m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik – Miasta Literatury UNESCO.
Szczegóły akcji Czytaj PL są dostępne tutaj.

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!