Luter w Gdyni w 500. rocznicę reformacji

W 1517 r. augustiański mnich – Marcin Luter – wystąpił w Wittenberdze przeciwko nadużyciom Kościoła katolickiego związanym ze sprzedażą odpustów. 500 lat po tamtych wydarzeniach Muzeum Miasta Gdyni przypomina o dziedzictwie protestantów w Gdyni i jej okolicach. O życiu parafialnym luteran w Małym Kacku, o ewangelickich kolonistach z Góry Donas czy Polskim Zborze Ewangelicko-Augsburskim z okresu międzywojennego opowiadać będzie muzealna wystawa, której wernisaż odbędzie się w piątek 10 listopada o godz. 18.00. Nie każdy zdaje sobie sprawę z bogactwa dziedzictwa kultury ewangelickiej na Pomorzu. Jeszcze 150 lat temu co piąty mieszkaniec obszaru, na którym dziś znajduje się Gdynia, był wyznania ewangelickiego. Wystawa „Luter w Gdyni?" organizowana przez Muzeum Miasta Gdyni ma przywrócić pamięć o mieszkających tu niegdyś ewangelikach i być pretekstem do bliższego poznania kościołów protestanckich i zasad ich wiary.
 
Aby lepiej zrozumieć i jeszcze bardziej zgłębić temat, Muzeum Miasta Gdyni przygotowało wiele wydarzeń towarzyszących, skierowanych zarówno do dorosłych, jak i dzieci. I tak w sobotę 11 listopada o godz. 21.00 odbędzie się nocny spacer historyczny po gdyńskim Śródmieściu. Jego uczestnicy poznają historię modernistycznego miasta z uwzględnieniem akcentów protestanckich. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
 
Dzień później (12 listopada) o godz. 14.00 w muzeum odbędzie się oprowadzanie kuratorskie tłumaczone na język migowy. Uczestnicy zostaną zabrani w emocjonującą i pełną zwrotów akcji podróż. Poznają unikatowe przedmioty, usłyszą niezwykłe historie oraz zobaczą niepublikowane zdjęcia związane z ludźmi, o których pamięć zatarła się w świadomości gdynian.
 
Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się wydarzenie, jakim jest „Nocowanie w Muzeum!” (piątek 17 listopada, godz. 20.00). W programie tego wyjątkowego wieczoru znalazły się: gra muzealna na wystawie czasowej „Luter w Gdyni?", wspólna kolacja, opowieść historyczna do snu, a od samego rana – warsztaty. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje wcześniejsza rezerwacja mailowa: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefoniczna: 58 662 09 35/36/37.
 
Nie zabraknie również atrakcji dla seniorów. Oprowadzanie w ramach „Muzealnej Pracowni Seniora: Luter w Gdyni?” odbędzie się we wtorek 21 listopada o godz. 11.00. Na wydarzenie obowiązują zapisy.
 
W czwartek 23 listopada natomiast odbędzie się wykład „Luter w Gdyni? Kościół ewangelicko-augsburski – historia i teologia”. Wygłosi go ks. Marcin Rayss, wikariusz parafii ewangelicko-augsburskiej w Sopocie. Przybliży on przyczyny i główne zasady Reformacji, opowie o różnicach konfesyjnych pomiędzy kościołem rzymskokatolickim a kościołem ewangelicko-augsburskim oraz przedstawi współczesny kościół luterański w Polsce.
 
Wernisaż wystawy „Luter w Gdyni?”
Piątek 10 listopada, godz.: 18.00
Wstęp bezpłatny
Czas trwania wystawy: 10.11.2017 – 25.02.2018
 
Wydarzenia towarzyszące wystawie „Luter w Gdyni?”:
 
Nocny spacer historyczny „Nocne tropy”: 11 listopada, godzina: 21.00
Miejsce rozpoczęcia spaceru: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
Bilety: wstęp bezpłatny
 
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Luter w Gdyni?” tłumaczone na język migowy PJM: 12 listopada, godzina: 14.00
Bilety: wstęp bezpłatny
 
Nocowanie w muzeum dla rodzin „Gdzie jest Luter?”: 17 listopada, godzina: 20.00
Bilety: 10 zł od uczestnika/ 5 zł za każde następne dziecko / opiekunowie mają zagwarantowany
Wstęp bezpłatny
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37
 
Oprowadzanie po wystawie „Luter w Gdyni?” w ramach „Muzealnej Pracowni Seniora”: 21 listopada, godzina: 11.00
Bilety: 5 zł
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37
 
Wykład towarzyszący wystawie „Luter w Gdyni? Kościół ewangelicko - augsburski – historia i teologia”– wykład ks. Marcina Rayssa: 23 listopada, godzina: 18.00
Bilety: wstęp bezpłatny
Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1

„Tym którzy odważnie realizują marzenia”
Napisy na gdyńskim PPNT zmienią opiekuna
„Mały Książę” na 60. urodziny szkoły
Zobacz niezwykłe portrety #zGdyni
Konsultacje społeczne na Dąbrowie rozpoczęte