Gdynianka „Człowiekiem bez barier 2017”

Twórczyni internetowego „Bazarku na rzecz podopiecznych hospicjów”, wolontariuszka w hospicjach, organizatorka wielu akcji pomocowych dla potrzebujących – Judyta Bork – zwyciężyła w głosowaniu publiczności XV edycji ogólnopolskiego konkursu „Człowiek bez barier”. Gdynianka Judyta Bork – w głosowaniu czytelników portalu niepelnosprawni.pl – otrzymała aż 3454 głosów – najwięcej spośród 20 kandydatów z całej Polski.
 
Judyta Bork to osoba, która pomimo swojej niepełnosprawności i trudności zdrowotnych syna, z pasją niesie pomoc innym w potrzebie, poprzez angażowanie się w wiele inicjatyw. Do 2015 roku organizowała akcje pomocowe dla rodzin, później otworzyła się na pomoc dla hospicjów.
 
Dwa lata temu stworzyła na Facebooku Bazarek na rzecz podopiecznych Hospicjów – stronę, na której prowadzone są licytacje rozmaitych fantów. Inicjatywa okazała się olbrzymim sukcesem, z korzyścią dla podopiecznych wielu placówek (wsparcie otrzymały m.in. hospicja w Gdyni, Policach, Łodzi, Tychach, Warszawie, Chojnicach). Symboliczną maskotką Bazarku zaś stał się – wymyślony przez Judytę – Hospicjusz.
 
–  Hospicja to placówki dofinansowane na poziomie jedynie 40% wszystkich potrzeb. Co więcej, temat nie jest zbyt medialny, bo unikamy rozmów o umieraniu, choć przecież dotyczy ono każdego z nas. Dlatego tak aktywnie działamy z załogą Bazarku, by nieść pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb naszych przyjaciół, podopiecznych hospicjów, z którymi współpracujemy. – mówi Judyta Bork, laureatka konkursu „Człowiek bez barier”.
 
W 2016 roku Bazarek na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci z gdyńskiego hospicjum został nagrodzony Srebrnym Śledziem w konkursie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych – w kategorii Projekt Roku.
 
Przypomnijmy, że „Człowiek bez barier” to konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, skierowany do osób z niepełnosprawnościami. Każdy z nominowanych przełamuje bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, pokazując swoją postawą i działaniem, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem. Dotychczasowi finaliści to osoby z różnymi niepełnosprawnościami, działające na wielu polach: społecznym, politycznym, kulturalnym i sportowym. Wielu z nich, realizując własne pasje, pracuje na rzecz innych, pomagając, ucząc lub dzieląc się doświadczeniami. Co roku wybieranych jest pięcioro finalistów, z których jeden otrzymuje tytuł „Człowieka bez barier”, a czterej pozostali – równorzędne wyróżnienia. W 2011 r. formuła konkursu została poszerzona o Nagrodę Publiczności.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!