Miejsce inne niż wszystkie – Biblioteka z Pasją już otwarta

Nowoczesna, skierowana do młodych i łamiąca stereotypy. To tutaj każdy będzie mógł swobodnie realizować swoje pasje i opowiadać o nich innym. W poniedziałek, 6 listopada, oficjalnie ruszyła Biblioteka z Pasją. To miejsce, gdzie do dyspozycji czytelników, oprócz książek, będą też instrumenty. Odbywać się tam będą również sesje RPG, koncerty na żywo czy warsztaty ilustratorskie. Biblioteka z Pasją to coś więcej niż wypożyczalnia książek. To kulturalna przestrzeń do twórczego spędzania czasu. Miejsce spotkań, które połączy edukację z hobby. W poniedziałek, 6 listopada, biblioteka została oficjalnie otwarta i odwiedzili ją pierwsi czytelnicy.


 
- Biblioteka z Pasją to wyjątkowe miejsce, w którym młodzież będzie mogła spełniać swoje pasje. Nasz księgozbiór jest przygotowany specjalnie dla ludzi z konkretnymi zainteresowaniami. Jeśli ktoś lubi np. aktywność fizyczną, to może u nas o tym porozmawiać i znaleźć książki na ten temat. W naszej bibliotece, każdy może być też ambasadorem swojej pasji. Można przyjść i powiedzieć, co lubi się robić, promować swoja pasję, a my możemy kupić książki na ten temat – mówi Karolina Guttek, kierownik biblioteki z Pasją.

Ta biblioteka jest inna niż wszystkie. A do tego prowadzona przez bibliotekarki, które wiedzą, co to znaczy mieć pasję i doskonale rozumieją młodych ludzi, bo to głównie do nich będzie skierowana oferta tego miejsca. W zespole placówki znajdą się skrzypaczka, ilustratorka i fanka rowerowych wycieczek, a na ich czele stanie ekspertka w dziedzinie popkultury. Bibliotekarki z pasją doradzą, poprowadzą warsztaty, zarażą miłością do książek.
 
– Chcielibyśmy, żeby to było trzecie miejsce, po domu i szkole, do którego młodzież może przyjść, porozmawiać, coś porobić i się rozwijać. My właśnie w ten sposób myślimy o tym miejscu – mówi Iza Rutkowska, jedna z bibliotekarek.
 
To nowe miejsce na mapie Gdyni bardzo przypadło do gustu czytelnikom.
 
- Takiego miejsca brakowało w Gdyni. Bardzo mi się podoba. Jestem pewna, że dzięki temu więcej młodych ludzi będzie czytało książki i chętniej odwiedzało biblioteki. Przyciąga tu wszystko, i kolory i książki. Okradłabym tę bibliotekę. Wszystkie mangi, czy fantastyka, to mój świat, a tutaj jest tego dużo – mówi Marta Kalisiak, jedna z pierwszych osób, które odwiedziły Bibliotekę z Pasją.
 
Księgozbiór jest bogaty i różnorodny, budowany zgodnie z sugestią młodych czytelników. Na półkach znajdują się bestsellery, nowości wydawnicze i szeroki wybór komiksów. Są też książki w językach obcych: angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim i hiszpańskim oraz japońsko-angielskie mangi. W zbiorach znajdą się też publikacje poświęcone tematyce nowych mediów i sztuki, a dla miłośników innych form czytania będą e-booki i audiobooki.

Do dyspozycji czytelników oprócz książek będą instrumenty. Znajdzie się też wspólne miejsce do pracy, ale także przytulne kanapy, aby w odosobnieniu spokojnie poczytać lub oddać się jakiejś innej rozrywce. W bibliotece odbywać się też będą sesje RPG, koncerty na żywo czy warsztaty ilustratorskie.
 
W dniu otwarcia na czytelników czekało wiele wydarzeń. Fundacja Dawne Komputery i Gry zorganizuje strefę ze sprzętem komputerowym sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu lat, na których będzie można zagrać. O godz. 17.00 odbył się koncert Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Była to zapowiedź tego, co będzie działo się tam regularnie. A to dlatego, że w każdy czwartek będą tam koncerty live oraz jam sessions.

Natomiast już 15, 16 i 17 listopada, o godz. 18.00, w bibliotece odbędą się spotkania autorskie z laureatami Nagrody Literackiej Gdyni. Poprowadzi je Łukasz Orbitowski.
 
Biblioteka z Pasją znajduje się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, budynek I, al. Zwycięstwa 96/98.
 
Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie www.bibliotekagdynia.pl.

Gdynia o miejskich przestrzeniach publicznych
Gdyńskie kąpieliska gotowe na sezon
Jeszcze wygodniej i szybciej rowerem nad morze
O przyszłości miast na VI Kongresie Urbanistyki Polskiej
Gdynia Zachód wspiera polską reprezentację!