Biało-czerwona na święto Niepodległej

Gdynia przygotowuje się do obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada miasto świętuje Urodziny Niepodległej. Tradycyjnie tego dnia ulicami Gdyni przechodzi barwna parada, a miasto zawsze wypełnia się barwami narodowymi. Takiej oprawy nie może zabraknąć i w tym roku, dlatego są miejsca, w których można dostać bądź kupić biało-czerwoną flagę. 11 listopada Gdynia tradycyjnie bardzo uroczyście świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Z tej okazji, w mieście, odbędzie się szereg wydarzeń w ramach 99. Gdyńskich Urodzin Niepodległej. Tego dnia warto mieć przy sobie biało-czerwoną flagę lub wywiesić ją przed domem, w oknie, czy na balkonie. Podpowiadamy, gdzie można ją dostać lub kupić.
Gdzie po biało-czerwoną flagę?
W piątek, 10 listopada, między godz. 12.00 a godz. 13.00, przed gdyńskim InfoBoksem (ul. Świętojańska 30) flagi w narodowych barwach będą rozdawać hostessy Radia Gdańsk. W tym samym czasie reporter będzie relacjonował na antenie przebieg akcji. Wszystko w ramach „Tygodnia z biało-czerwoną flagą w Radiu Gdańsk”. Rozdawane flagi będą miały wielkość 112x70 cm.

Na darmowe flagi mogą też liczyć mieszkańcy Dąbrowy. Tamtejsza Rada Dzielnicy zachęca do wywieszenia biało-czerwonych barw przed domem, w oknach czy na balkonach. Mieszkańcy dzielnicy otrzymają flagi bezpłatnie. Można się po nie zgłaszać w środę, 8 listopada, do biura Rady Dzielnicy Dąbrowa (w budynku Zespołu Wczesnej Edukacji nr 1 przy ul. Wiczlińskiej 33). Flagi będą wydawane podczas dyżuru radnych – od godz. 18.00 do godz. 20.00 lub w innym terminie po wcześniejszym umówieniu się drogą mailową: rada.dabrowa@gdynia.pl lub telefonicznie z Lechosławem Dzierżakiem, tel. 507 155 385.
Flagi można również kupić w kilku punktach Śródmieścia, w tym w: kiosku w Urzędzie Miasta (ul. Piłsudskiego 52/54), Zespole Miejskich Hal Targowych (w pawilonach „Kinga” i „Andrex”, ul. Wójta Radtkego 36/38/40), Sklepie Harcerskim „Druhna” (ul. 10 Lutego 23), w Cepelii (ul. Świętojańska 2/4) oraz w punktach „Clipper” (al. Jana Pawła II 11) i „Katrin” (ul. Wójta Radtkego 29-35).
Większą liczbę narodowych flag kupimy w sklepie „Polus” (ul. Warszawska 28-30).
Dodatkowo flagi gdyńskie można kupić w Miejskiej Informacji (ul. 10 Lutego 24).
99. Gdyńskie Urodziny Niepodległej
11 listopada, w ramach obchodów 99. Gdyńskich Urodzin Niepodległej, na mieszkańców będzie czekać wiele atrakcji. Główna z nich to Gdyńska Parada Niepodległości. Ze względu na remont prowadzony w okolicach dworca SKM, tegoroczna trasa przemarszu została zmieniona. Biało-czerwony korowód wyruszy o godz. 12.00 z placu Gdynian Wysiedlonych. Następnie przejdzie ulicami Starowiejską, 3 Maja i 10 Lutego, aż do skweru Kościuszki. Tam, pod płytą pomnika Marynarza Polskiego, około godz. 13.00 odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej i delegacji organizacji społecznych.

Poza głównymi obchodami będzie też wiele innych wydarzeń. Tego dnia ulicami Gdyni zawładną miłośnicy sportu. Z okazji święta 11 listopada odbędzie się Marsz Niepodległości – nordic walking oraz Bieg Niepodległości. Główny wyścig biegu rozpocznie się o godz. 15.00. Zawodnicy będą rywalizować na dystansie 10 km. Startują na wysokości okrętu ORP „Błyskawica”. Dalej pobiegną: skwerem Kościuszki, aleją Jana Pawła II, ulicą Waszyngtona, św. Piotra, Tadeusza Wendy, Bernarda Chrzanowskiego, Polską, Janka Wiśniewskiego na Plac Kaszubski i potem ulicą Świętojańską, Piłsudskiego na Bulwar Nadmorski i z powrotem na skwer Kościuszki, gdzie zlokalizowana jest meta. Zmiany w organizacji ruchu kołowego tutaj.
 
Po zakończeniu parady, około godz. 14.00, Rafał Ostrowski, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, przy akompaniamencie muzyków poprowadzi wspólne śpiewanie na placu Grunwaldzkim. Królować będą pieśni patriotyczne, ale także szlagiery, przy których bawiono się w okresie międzywojennym.
Natomiast między godz. 13.00 a godz. 16.00 na parkingu przy ul. Waszyngtona, obok budynku Gdynia Waterfront, wszyscy chętni będą mogli zobaczyć zabytkowe samochody. Tego dnia otwarte będą też muzea − Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, ORP Błyskawica.  Na placu Grunwaldzkim będzie też można zobaczyć wystawę „Demonstracja sztuki w mieście −Teatr Gdynia Główna”. A miłośnicy muzyki mogą udać się na popołudniowy koncert „Przywrócić pamięci − muzyka solowa i kameralna Szymona Laksa”. Odbędzie się on o godz. 17.00 w Szkole Muzycznej im. Z. Noskowskiego, przy ul. Biskupa Dominika 13A w Gdyni.
 
Dla najmłodszych przygotowano warsztaty plastyczne. Między godz. 10.00 a godz. 14.00 w InfoBoksie dzieci będą mogły samodzielnie przygotować ozdoby niepodległościowe. Animatorki pokażą, jak wykonać flagi, kotyliony oraz wiatraczki w biało-czerwonych barwach.
Szczegółowe informacje: www.paradagdynia.pl

Gdynia o miejskich przestrzeniach publicznych
Gdyńskie kąpieliska gotowe na sezon
Jeszcze wygodniej i szybciej rowerem nad morze
O przyszłości miast na VI Kongresie Urbanistyki Polskiej
Gdynia Zachód wspiera polską reprezentację!