W Wiedniu o doświadczeniach miasta inteligentnego

Podczas odbywających się 31 października w Wiedniu międzynarodowych warsztatów - Smart Cities in Practice, Gdynia podzieliła się swoim doświadczeniem z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz inteligentnych rozwiązań, które mają pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy. Miasto reprezentował wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz. Międzynarodowe warsztaty w Wiedniu, to impreza zorganizowana dla liderów europejskich miast, m.in.: Faro, Wiednia, Rygi czy greckiego Volvi. W sumie o praktycznych rozwiązaniach miast inteligentnych rozmawiali przedstawiciele 27 krajów. Do podzielenia się własnym doświadczeniem na forum europejskim została zaproszona również Gdynia.
 
– Gdynia już dzisiaj może się poszczycić pozycją lidera w wyznaczaniu kierunków dla inteligentnych miast. W tym roku jako pierwsi w Polsce i naszej części Europy uzyskaliśmy certyfikat ISO 37120, zarezerwowany dla miast o zrównoważonym rozwoju. Pełnimy rolę przewodnika we wdrażaniu nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań, które odpowiadają na zmieniające się potrzeby mieszkańców. W północnej Polsce jesteśmy także pionierem w pracach nad car-sharingiem, który właśnie zadebiutował w naszym mieście. Na forum europejskim Gdynia podzieliła się więc doświadczeniem z zakresu rozwiązań w obszarze innowacji społecznych, edukacji, transportu, otwierania danych miejskich oraz rewitalizacji – mówi wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz.
 
Przypomnijmy, że w tym roku Gdynia, jako pierwsze miasto w naszej części Europy, otrzymała certyfikat miasta inteligentnego według normy ISO 37120. Dokument ten jest dowodem na to, że miasto na bieżąco monitoruje jakość życia mieszkańców oraz reaguje w sytuacjach zagrożenia czy pogorszenia się warunków. Tym samym nasze miasto trafiło do grona światowej czołówki ośrodków wyróżnionych tych certyfikatem. Jednym z filarów inteligentnego miasta jest inteligentny transport, który przede wszystkim jest przyjazny środowisku i mieszkańcom. I Gdynia na taki transport postawiła. Na początku października w Warszawie podczas II Międzynarodowych Targów EkoFloty 2017 nasze miasto zostało wyróżnione nagrodą dla najbardziej ekologicznego samorządu. To docenienie Gdyni za zainicjowanie trójmiejskiego programu car-sharingowego i rozwój floty trolejbusów.
Natomiast pod koniec października podczas odbywającego się w Zielonej Górze V Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, Gdynia została uhonorowana Polską Nagrodą Innowacyjności.
Dzień później, 27 października w naszym mieście zainaugurowano usługę car-sharingu.
 
Organizatorem warsztatów Smart Cities in Practice jest Association for Sustainable Innovative Development in Economics, Enivironment and Society. 

Podniesienie bandery na ORP Kormoran przy nabrzeżu Pomorskim
Miasta szczęśliwe? Gdynia mówi, jak to się robi
Zakłócenia w dostawie zimnej wody
159 tysięcy z puszki dla gdyńskich hospicjów
Miasto wspiera mieszkańców Pekinu