Jak spędzić weekend w Gdyni

 Chociaż w kalendarzu zrobiło się listopadowo, aura nie daje się we znaki. Warto to wykorzystać i spędzić weekend na powietrzu. Miłośnicy spacerów mogą połączyć aktywność na świeżym powietrzu z edukacją w trakcie historycznych wędrówek po gdyńskich nekropoliach. A na tych, którzy do aktywności potrzebują zachęty, czeka widownia w Gdyni Arenie podczas Mistrzostw Europy w Tańcu Irlandzkim. Młodzi gdynianie mogą dołaczyć się do świętowania urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w Muzeum Emigracji i Experymencie. A do tego teatry, warsztaty, kino i wystawy. Jesienią w Gdyni też jest super. PIĄTEK
Taneczne święto w Gdynia Arenie
3 listopada o godz. 19.00 uroczystą Galą w Gdyni Arenie (ul. Kazimierza Górskiego 8) rozpoczną się Mistrzostwa Europy w Tańcu Irlandzkim (Mainland Europe Irish Dancing Championships). To najważniejsze i najbardziej prestiżowe zawody tańca irlandzkiego w Europie kontynentalnej.
Już w listopadzie kilkuset najlepszych tancerzy irlandzkich z całej Europy, Azji oraz Bliskiego Wschodu przyjedzie do Gdyni, aby rywalizować o najcenniejsze trofea i medale oraz awans do Mistrzostw Świata. Imprezę sędziować będą znakomici, doświadczeni sędziowie z Wysp Brytyjskich. Zawodnikom akompaniować będzie para popularnych muzyków: William Paterson i Kevin Murphy.
– Mistrzostwa rozpoczną się w piątkowy wieczór 3 listopada uroczystą galą, podczas której najlepsze szkoły tańca zaprezentują swoje popisowe, sceniczne choreografie. – mówi Jakub Furkal, organizator wydarzenia.
Wstęp na wydarzenie jest wolny (z wyjątkiem sanmej gali otwarcia, na którą wymagana była rejestracja). Jest to niespotykana okazja, by z bliska przyjrzeć się najlepszym tancerzom.
Mistrzostwa to święto techniki, radość tańca, energetyczna muzyka i piękne stroje.
To niepowtarzalna możliwość zetknięcia się z kulturą irlandzką w Polsce.
Wśród zawodników będzie też wielu Polaków, warto przyjść do Gdyni Areny i kibicować im w zmaganiach o miejsce na podium.
Gdynia jest Partnerem Strategicznym wydarzenia. Mistrzostwom patronuje Ambasador Irlandii w Polsce Gerard Keown oraz prezydent Wojciech Szczurek.
Organizatorem jest Fundacja Oderwij się oraz szkoła tańca irlandzkiego ISTA.
Więcej informacji: www.irishgdynia.com.
Uwaga! Ze względu na bliskość innych obiektów sportowych dojeżdżający na teren imprezy powinni pamiętać o zmianach w organizacji ruchu obowiązujących w piątek. Szczegóły tutaj.
Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
– 3, 4 i 5 listopada na „Lot nad kukułczym gniazdem” Dale’a Wassermana w reż. Krzysztofa Babickiego.
Oparta na kultowej powieści sztuka teatralna mówiąca o tym, że warto strzec wolności osobistej i prawa do podejmowania samodzielnych decyzji.
Więcej na www.teatrgombrowicza.art.pl.
Wystawa twórczości Anieli Kity
Wystawa twórczości Anieli Kity dostępna jest dla zwiedzających do 8 listopada (od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00) w Centrum Designu Gdynia (budynek nr III PPNT, al. Zwycięstwa 96/98).
W dorobku artystki są obrazy oraz niepowtarzalne witraże, znajdujące się między innymi w gdyńskiej kolegiacie, jak również kompozycje mozaikowe.
SOBOTA
Centrum Kultury proponuje
Centrum Kultury zaprasza:
– 4 listopada o godz. 19.00 na spektakl „O miłości... absolutnie wszystko według Mistrza Wojciecha Młynarskiego” w reż. Krystiana Nehrebeckiego. Żart sceniczny adresowany wyłącznie do widzów z dużym poczuciem humoru.
Bilety: 35/30 zł.
Więcej informacji na: www.ckgdynia.pl.
„Moje życie, moja pasja”
Klub Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza 5 listopada o godz. 12.00 na nowy cykl pt. „Moje życie, moja pasja”. Gościem pierwszego spotkanie pt. „Pieszo przez lasy równikowe Konga” będzie podróżnik Dominik Szmajda, który opowie o swojej wyprawie do Afryki.
Wstęp wolny.
Poznaj historię podczas spacerów
Koło Przewodników PTTK Gdynia zaprasza 4 listopada na spacer historyczny po Cmentarzu Witomińskim. Przewodnicy: Robert Chrzanowski i Jarosław Kaczmarczyk oczekiwać będą o godz. 10.00 i 12.00 przed biurem Zarządu Cmentarzy Komunalnych.
W trakcie spaceru zbierane będą datki na rzecz Hospicjum Św. Wawrzyńca.
***
Kaszubskie Forum Kultury zaprasza 4 listopada o godz. 11.00 na spacer historyczny po Cmentarzu Witomińskim. Miejsce zbiórki: brama główna przy ul. Witomińskiej.
Spacer poprowadzą regionaliści: Andrzej Busler i Jerzy Kąkol.
***
Rada Dzielnicy Orłowo i Inne Szlaki zapraszają 4 listopada o godz. 12.00 na spacer pod hasłem „Na styku dwóch dzielnic – co kryje tzw. Orłowo Górne”. Zbiórka przy przystanku ZKM Plac Górnośląski. Spacer poprowadzi Michał Miegoń, miłośnik i znawca historii Gdyni.
Teatr Gdynia Główna zaprasza
Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
– 4 listopada godz. 19.00 na spektakl „Burmistrz” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Ewy Ignaczak. „Burmistrz” to opowieść o szarym polskim miasteczku, w którym – pod ojcowską władzą tytułowego Burmistrza – żyją szarzy mieszkańcy. Któregoś dnia na miasteczko spada nagle wywiedziona z przeszłości Prawda.
Bilety: 30/35 zł
– 5 listopada o godz. 12.00 na „Wielkie Ciasto” inspirowane opowiadaniem J.R.R. Tolkiena w reż. Piotra Srebrowskiego w ramach Stacji Bajek. Spektakl dla widzów w każdym wieku – dla młodszych wyśmienita zabawa, dla starszych powrót do krainy dzieciństwa, gdzie najprostsze rzeczy cieszyły najbardziej. Do tego rozchodzący się po całym teatrze zapach ciasta – czego chcieć więcej w niedzielne popołudnie?
Bilety: 20 zł.
Szczegóły i repertuar na www.teatrgdyniaglowna.pl i na fb.
Radioaktywne warsztaty urodzinowe
W listopadzie cały świat hucznie obchodzi 150. rocznicę urodzin najsłynniejszej kobiety naukowca – Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji, Centrum Nauki Experyment w Gdyni przygotowało dla swoich gości szereg atrakcji (4/5 listopada).
W czasach, kiedy nauki, a tym bardziej ścisłe, były domeną mężczyzn, Maria prowadziła intensywne badania w dziedzinie chemii i fizyki. Jest jedynym naukowcem w historii, wyróżnionym Nagrodą Nobla w dwóch rożnych dziedzinach nauk przyrodniczych, a jej przełomowe badania nad mechanizmem zjawiska promieniotwórczości przyczyniły się do rozwoju różnych dziedzin nauki, w szczególności medycyny.
Na świętowanie 150. urodzin Marii Skłodowskiej-Curie Centrum Nauki Experyment zaprasza w weekend 4 i 5 listopada.
Tego dnia goście Experymentu dowiedzą się, czym jest radioaktywność i czy zawsze powinniśmy się jej bać? Jak doszło do odkrycia promieniowania, oraz czym się różni fluorescencja od fosforescencji i jak to drugie zjawisko wpłynęło na karierę naukową Marii Skłodowskiej-Curie?
Warsztaty odbędą się na wystawie Hydroświat w sobotę w godz. 13.00-17.00 oraz w niedzielę w godz. 12.00-16.00.
Wstęp na warsztaty w cenie biletu na wystawę. Szczegóły na experyment.gdynia.pl.

NIEDZIELA
MEGamocni w Muzeum Emigracji
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza 5 listopada w godz. 11.00-12.30 na warsztaty z MEGamocnymi – niesamowitymi Polkami i niezwyczajnymi Polakami.
Na każdych zajęciach dzieci zbierają specjalne karty z bohaterami do kolekcji. Pierwszy weekend upłynie pod znakiem urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.
Warsztaty dla rodzin z dziećmi powyżej 5 lat. Koszt: 10 zł za jedne zajęcia, rodzeństwo +5zł.
Opiekunowie uczestniczą bezpłatnie. Zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl.
Spotkanie autorskie
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza 5 listopada o godz. 16.00 na spotkanie autorskie z Dariuszem Rosiakiem, autorem książki pt. „Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha”.
Wstęp wolny.
Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF
„Młynarski. Piosenka finałowa”, film dokumentalny poświęcony Wojciechowi Młynarskiemu, prezentujący ostatni wywiad z artystą oraz wspomnienia jego przyjaciół i bliskich, to jedna z filmowych premier tego tygodnia w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego. Kino zaprasza widzów przez siedem dni w tygodniu.
W Gdyńskim Centrum Filmowym przy placu Grunwaldzkim na widzów czekają trzy nowoczesne sale kinowe: Warszawa, Goplana i Morskie Oko. Na miejscu działa filmowa kawiarenka FaBuła. Bilety do Kina Studyjnego GCF kosztują 17 i 14 złotych (normalny/ulgowy).
Repertuar
Sala Warszawa
Piątek, 3 listopada
Niedziela, 5 listopada
Dwie korony – 12.00, 16.10
Między nami wampirami – 14.00
Twój Vincent – 18.20
Pewnego razu w listopadzie – 20.20
Sobota, 4 listopada
Dwie korony – 11.40
Między nami wampirami – 13.40
Twój Vincent – 15.30
Głód mięsa – 17.30
Pewnego razu w listopadzie – 20.20
Sala Goplana
Piątek-niedziela, 3-5 listopada
Między nami wampirami – 10.45
Twój Vincent – 12.30
Młynarski. Piosenka finałowa – 14.30
Nasz najlepszy rok – 16.20
Po tamtej stronie – 18.40
Kobieta z lodu – 20.40
Sala Morskie Oko
Piątek-sobota, 3-4 listopada
Kobieta z lodu – 10.15
Pewnego razu w listopadzie – 12.20
Łagodna – 14.20
Goodbye Berlin – 17.00
Młynarski. Piosenka finałowa – 19.00
Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem – 20.50
Niedziela, 5 listopada
Pewnego razu w listopadzie – 11.20
Łagodna – 13.20
Goodbye Berlin – 16.00
Czułość – 18.00
Młynarski. Piosenka finałowa – 19.00
Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem – 20.50
Pełny repertuar Kina Studyjnego GCF dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl.

Gdynia o miejskich przestrzeniach publicznych
Gdyńskie kąpieliska gotowe na sezon
Jeszcze wygodniej i szybciej rowerem nad morze
O przyszłości miast na VI Kongresie Urbanistyki Polskiej
Gdynia Zachód wspiera polską reprezentację!