W poniedziałek wielkie otwarcie Biblioteki z Pasją

Nowoczesna, skierowana do młodych i łamiąca stereotypy. Biblioteka, gdzie do dyspozycji czytelników oprócz książek będą instrumenty. Gdzie odbywać się będą sesje RPG, koncerty na żywo czy warsztaty ilustratorskie. Biblioteka, do której będzie można zwyczajnie przyjść na pogaduchy. Taka będzie Biblioteka z Pasją, której wielkie otwarcie będzie miało miejsce już 6 listopada. Biblioteka z Pasją to coś więcej niż wypożyczalnia książek. To kulturalna przestrzeń do twórczego spędzania czasu. Miejsce spotkań, które połączy edukację z hobby. O jego wyjątkowości i celowości, w czekającej na wielkie otwarcie przestrzeni biblioteki, rozmawiano podczas konferencji prasowej.
 
– Jesteśmy świadkami niezwykłej transformacji, gdzie kultura przesłała być formułą, którą wiąże się tylko z ofertą czasu wolnego, rekreacją czy odpoczynkiem. Kultura staje się bardzo istotnym elementem kreującym rozwój miasta, sprzyjającym pobudzaniu aktywności mieszkańców. Każdy, kto dobrze życzy miastu, musi więc dobrze życzyć kulturze. Bardzo się cieszę, że w tym obszarze bardzo wiele się dzieje – powiedział prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, podczas konferencji prasowej.

I dodał:
 
– Obecnie książka przeżywa renesans. Warto wspierać czytelnictwo, ale także nawigować w morzu książek tak, aby wybierać te najlepsze. To właśnie te argumenty towarzyszyły nam, gdy powoływaliśmy Nagrodę Literacką Gdynia. To promocja polskiej książki, a także stawianie kierunkowskazu – co dobrego pojawiło się na rynku w ciągu ostatniego roku. Warto podkreślić, że projekt Nagrody Literackiej Gdynia jest realizowany w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną. Cieszę się więc, że o tej nagrodzie możemy mówić w tym pięknym, nowym miejscu. Miejscu, które stanowi kolejny element świadomej układanki. Z jednej strony Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Experyment, Centrum Konferencyjne, siedziba Miejskiej Biblioteki, Centrum Biznesowe, Gdyńskie Centrum Sportu, a teraz Biblioteka z Pasją. To symboliczne centrum nowoczesnego miasta.


Biblioteka ta będzie inna niż wszystkie. A do tego prowadzona przez bibliotekarki, które wiedzą, co to znaczy mieć pasję i doskonale rozumieją młodych ludzi, bo to głównie do nich będzie skierowana oferta tego miejsca. W zespole placówki znajdą się skrzypaczka, ilustratorka i fanka rowerowych wycieczek, a na ich czele stanie ekspertka w dziedzinie popkultury. Bibliotekarki z pasją doradzą, poprowadzą warsztaty, zarażą miłością do książek.
 
– Biblioteka z Pasją ma być miejscem służącym rozwijaniu pasji wśród młodych ludzi. Młodzież w wieku od 13 do 19 lat nie korzysta z bibliotek. To jest trend ogólnopolski, wynikający pewnie z wielu zajęć szkolnych i  pozaszkolnych. Postanowiliśmy więc stworzyć takie miejsce , do którego młodzi ludzie będą chcieli przychodzić, zwłaszcza że sami je współprojektowali. Mimo że na pierwszy rzut oka nie ma tu zbyt wielu książek, to w tej chwili jest ich ponad 5 tysięcy, a księgozbiór będzie  nadal rozbudowywany – mówiła Natalia Gromow, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.
 
Księgozbiór będzie bogaty i różnorodny, budowany zgodnie z sugestią młodych czytelników. Na półkach znajdą się bestsellery, nowości wydawnicze i szeroki wybór komiksów. Będą też książki w językach obcych: angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim i hiszpańskim oraz japońsko-angielskie mangi. W zbiorach znajdą się też publikacje poświęcone tematyce nowych mediów i sztuki, a dla miłośników innych form czytania będą e-booki i audiobooki.
Do dyspozycji czytelników oprócz książek będą instrumenty. Znajdzie się też wspólne miejsce do pracy, ale także przytulne kanapy, aby w odosobnieniu spokojnie poczytać lub oddać się jakiejś innej rozrywce. W bibliotece odbywać się też będą sesje RPG, koncerty na żywo czy warsztaty ilustratorskie. Kierownikiem biblioteki została Karolina Guttek.
 
Biblioteki z Pasją otworzą się 6 listopada o godzinie 13.00. Będzie można przyjść, rozejrzeć się, wypożyczyć książkę i zapoznać się z ofertą placówki. Ponadto w dniu otwarcia na czytelników będzie czekało wiele wydarzeń. Fundacja Dawne Komputery i Gry zorganizuje strefę ze sprzętem komputerowym sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu lat, na których będzie można zagrać.
O godzinie 17.00 rozpocznie się koncert Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej, będący swoistą zapowiedzią tego, co będzie działo się tam regularnie. Koncerty live oraz jam sessions będą częstą atrakcją Biblioteki z Pasją.
Natomiast o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z Mieciem Mietczyńskim, popularnym vlogerem specjalizującym się w streszczeniach lektur z przymrużeniem oka. Spotkanie wokół jego książki pt. „Wykłady profesora Niczego” poprowadzi Magda Kucenty.
Jednak nie tylko w dzień otwarcia będzie czekało tyle atrakcji. W Bibliotece z Pasją cały czas będzie się coś działo. W pierwszym tygodniu funkcjonowania placówki na czytelników czekać będą m.in.: warsztaty śpiewu tradycyjnego z Joanną Chęcińską, spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem i warsztaty pisarskie oraz spotkanie autorskie z Krzysztofem Piskorskim. Natomiast 10 listopada odbędzie się koncert zespołu The Ride Back.
 
Biblioteka z Pasją znajduje się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, budynek I, al. Zwycięstwa 96/98.
 
Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie www.bibliotekagdynia.pl.

Po XLII sesji Rady Miasta Gdyni
Zobacz świat kina „od kuchni” w Gdyńskiej Szkole Filmowej
Świętuj 2 i 3 maja #wGdyni
Pekin: jeszcze można przystąpić do Programu Osłonowego
8 milionów na kształcenie studentów AMW