Klimat na zmiany: Szwedzka teoria miłości

Laboratorium Innowacji Społecznych kontynuuje cykl filmowy zatytułowany „Klimat na zmiany”. W czwartek 9 listopada, po projekcji filmu „Szwedzka teoria miłości” w reżyserii Erika Gandini, w dyskusji poświęconej zagadnieniom stylu życia w Szwecji oraz roli kobiet w społeczeństwie udział wezmą dziennikarka i kulturoznawczyni Małgorzata Muraszko, psycholog społeczny Uniwersytetu SWPS Wiesław Baryła oraz wieloletni mieszkaniec Szwecji, rodowity gdynianin – Edward Lubera. Szwedki są dziś największą grupą wśród klientek banków nasienia, zaś jeden na czterech Szwedów umiera samotnie. Wydaje się, że państwo zapewnia Szwedom wszystko oprócz… umiejętności bycia z innymi ludźmi. Erik Gandini, autor filmu „Wideokracja” (Nagroda Millennium w Konkursie Głównym 7. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity), zastanawia się, czy ceną za wolność nie jest samotność. Jak żyje się w kraju, który od początku lat 70. realizuje wizję wolnych, równych ludzi, pozbawionych więzów zależności ekonomicznej? 
 
Jeśli Szwecja nie jest krainą powszechnego szczęścia, to gdzie go szukać? Gandini odwiedza z kamerą szwedzkiego lekarza, który czuje się spełniony, pracując w Etiopii. Rozmawia z grupą młodych ludzi żyjących w komunie, aby doświadczyć bliskości. W końcu prosi o wskazówki samego profesora Zygmunta Baumana. - To nieprawda, że szczęście oznacza życie wolne od problemów – odpowiada mu w filmie polski socjolog, zmarły w styczniu br.
 
„Klimat na zmiany” to projekt, na który składają się projekcje istotnych społecznie, uznanych filmów dokumentalnych oraz spotkania z ekspertami, którzy dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacają je dodatkowym komentarzem podczas dyskusji z widzami.
 
Czwartek 9 listopada, godzina 18.00
Laboratorium Innowacji Społecznych, al. Zwycięstwa 96/98, budynek IV A (wejście od ul. Stryjskiej), Pomorski Park Naukowo Technologiczny Gdynia
Wstęp wolny
mat. prasowe Millennium Docs Against Gravity

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku