Klimat na zmiany: Szwedzka teoria miłości

Laboratorium Innowacji Społecznych kontynuuje cykl filmowy zatytułowany „Klimat na zmiany”. W czwartek 9 listopada, po projekcji filmu „Szwedzka teoria miłości” w reżyserii Erika Gandini, w dyskusji poświęconej zagadnieniom stylu życia w Szwecji oraz roli kobiet w społeczeństwie udział wezmą dziennikarka i kulturoznawczyni Małgorzata Muraszko, psycholog społeczny Uniwersytetu SWPS Wiesław Baryła oraz wieloletni mieszkaniec Szwecji, rodowity gdynianin – Edward Lubera. Szwedki są dziś największą grupą wśród klientek banków nasienia, zaś jeden na czterech Szwedów umiera samotnie. Wydaje się, że państwo zapewnia Szwedom wszystko oprócz… umiejętności bycia z innymi ludźmi. Erik Gandini, autor filmu „Wideokracja” (Nagroda Millennium w Konkursie Głównym 7. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity), zastanawia się, czy ceną za wolność nie jest samotność. Jak żyje się w kraju, który od początku lat 70. realizuje wizję wolnych, równych ludzi, pozbawionych więzów zależności ekonomicznej? 
 
Jeśli Szwecja nie jest krainą powszechnego szczęścia, to gdzie go szukać? Gandini odwiedza z kamerą szwedzkiego lekarza, który czuje się spełniony, pracując w Etiopii. Rozmawia z grupą młodych ludzi żyjących w komunie, aby doświadczyć bliskości. W końcu prosi o wskazówki samego profesora Zygmunta Baumana. - To nieprawda, że szczęście oznacza życie wolne od problemów – odpowiada mu w filmie polski socjolog, zmarły w styczniu br.
 
„Klimat na zmiany” to projekt, na który składają się projekcje istotnych społecznie, uznanych filmów dokumentalnych oraz spotkania z ekspertami, którzy dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacają je dodatkowym komentarzem podczas dyskusji z widzami.
 
Czwartek 9 listopada, godzina 18.00
Laboratorium Innowacji Społecznych, al. Zwycięstwa 96/98, budynek IV A (wejście od ul. Stryjskiej), Pomorski Park Naukowo Technologiczny Gdynia
Wstęp wolny
mat. prasowe Millennium Docs Against Gravity

Podniesienie bandery na ORP Kormoran przy nabrzeżu Pomorskim
Miasta szczęśliwe? Gdynia mówi, jak to się robi
Zakłócenia w dostawie zimnej wody
159 tysięcy z puszki dla gdyńskich hospicjów
Miasto wspiera mieszkańców Pekinu